Bilişim Dünyası 23 OCAK 2016 / 17:07

Bakanlıklar artık birbirleriyle daha sıkı çalışacak

Kamu hizmetlerinin daha etkin ve verimli sunulması amacıyla kurumlar arasındaki bilgi ve tecrübe paylaşımı artarak devam edecek. Kurumlararası entegrasyonun sağlanması için ise Ulusal Kamu Veri Entegre Merkezi’nin kurulması gerektiğine dikkat çekilirken Etüt Proje ihalesi de önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.
UDHB Haberleşme Genel Müdürlüğü; ‘64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı’ kapsamında, kamu hizmetlerinin etkin ve verimli sunulması amacıyla ‘Kamu Kurumları Arasında e-Devlet Alanında Bilgi ve Tecrübe Paylaşımını Artırmaya Yönelik Değerlendirme Toplantısı’nı 18 Ocak tarihinde Başkent Öğretmenevi’nde düzenledi.
Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, UDHB Haberleşme Genel Müdürü Mustafa Koç, TÜRKSAT Genel Müdürü Ensar Gül ve UDHB Haberleşme Genel Müdürlüğü e-Devlet Hizmetleri Dairesi Başkanı Ensar Kılıç’ın ev sahipliğinde, yaklaşık 100 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, müsteşar yardımcıları, kamu üst yöneticileri, daire başkanları kurumlarıyla ilgili bilgi paylaşımında bulundu. ‘64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı’ kapsamında 30 ve 31 nolu eylemler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın sorumluluğunda bulunuyor. 30 nolu eyleme göre ‘e-Devlet Stratejisi ve Eylem Planı’ hazırlanacak. 31 nolu eylem ise e-Devlet Kapısı’nın etkin olarak kullanımının sağlanmasını içeriyor. 
Talat Aydın, konuşmasında, “Vatandaş-devlet ilişkisini, mümkün ve kolay kılmamız gerekiyor” ifadesini kullanarak sözlerini şu şekilde sürdürdü: “64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı kapsamında; 30 ve 31 nolu eylemler bakanlığımız görevleri arasında. Sizlerden eylemlerle ilgili güçlü sahiplenme ve bunun sürekliliğinin oluşturulmasını bekliyoruz. e-Devlet hizmetlerinin kapsamının geliştirilmesi ve tüm toplumu kuşatması ancak bakanlıklar arasında etkili bir koordinasyon ile sağlanabilir. İlgili müsteşar yardımcıları düzeyinde 3 aylık, daire başkanları düzeyinde ise aylık periyotlarda teknik toplantılar düzenleme kararı aldık.”
Kurumlararası entegrasyonun sağlanması için ‘Ulusal Kamu Veri Entegre Merkezi’nin kurulması gerektiğine dikkat çeken Aydın, “Bunun en kısa sürede hayata geçirilmesi konusunda ilerliyoruz. Henüz neticeye varmış değiliz. ‘Etüt Proje İhalesi’ni bugünlerde gerçekleştireceğiz” açıklamasını yaptı.
 
Kamu kurumları olarak birbirimize güvenmeliyiz
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Sayın, yapılan işlerin güvenli olmasının önemine dikkat çekerken AFAD Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İrfan Keskin de, ülkemizde geliştirilen bir yazılım standardına ihtiyaç bulunduğunu, bu şekilde entegrasyona hazır bir yazılımın olması gerektiğini, bunun için de ulusal otoriteye ihtiyaç olduğunu belirtti. BTK Başkan Yardımcısı Nihat Sümer de standardizasyon konusunda bir doküman bulunduğunu kaydetti ve kurumların veri paylaşımındaki direncine istinaden bu paylaşımın zorunlu kılınması gerektiği yorumunu yaptı. Başbakanlık Bilgi İşlem Başkanı Alpaslan Kesici, vatandaş odaklı turkiye.gov.tr’ye dikkat çekti ve e-Devlet kavramının akıllı devlete geçebileceğini düşündüğünü ifade etti. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci “Kişisel veriyle ilgili bağımsız regülatör bir kurum olmalı. İstisnaları yönetmekte zorlanacağız. Tüm kurumlarla ‘Sağlık Veri Sözlüğü’nü oluşturmamız gerek” değerlendirmesini yaptı. “Kamu kurumları olarak birbirimize güvenmeliyiz” ifadesini kullanan Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özaba, “Hizmetleri önceliklendirip eylem planı için nelere çalışılmasının gerektiği tespiti yapılmalı” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı H. Kamil Kocapınar da, “EBYS’lerde standartları belirleyip e-devlet üzerinden talep edenlere sunabilmek önemli” açıklamasını yaptı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Huzeyfe Yılmaz, spor konusunda e-lisansın, e-devlet üzerinden alınması konusunda ciddi bir çalışma yürüttükleri bilgisini verirken TÜİK Bilişim Teknolojileri Daire Başkan Murat Tunçel, üretim tarafının da birbiriyle konuşabilir hale getirilmesinin öneminin altını çizdi.
 
Eylemler, yatay entegrasyonun sağlanması için
ETKİN (Entegre, Teknolojik, Katılımcı, İnovatif, Nitelikli) e-Devlet ile toplumun yaşam kalitesini artırma vizyonu doğrultusunda çalıştıklarını kaydeden Kılıç, ilk kez bir ‘e-Devlet Strateji ve Eylem Planı’ hazırlandığını vurgulayarak şöyle konuştu:
“Kurumlararası yatay entegrasyon sağlanamadığı için kurumlararası veri ve bilgi paylaşımında da önemli sorunlar oluyor. Yatay entegrasyonun sağlanması için bu eylemler öngörüldü. ‘e-Devlet Strateji ve Eylem Planı’, Yüksek Planlama Kurulu’na gönderildi. Haziran ayına kadar da, eylem planı için UDHB tarafından ‘İzleme Sistemi’ geliştirildi. Bu ‘İzleme Sistemi’ne ilişkin kurumlara eğitimler verilecek ve sistemin performans kriterlerinin belirlenmesine ilişkin kurumlarla toplantılar gerçekleştirilecek. Kurumların sorumlu oldukları eylemlere ilişkin ilerlemeler de sisteme girilecek. Bakanlık olarak eylemlere ilişkin ilerlemeleri çevrimiçi ortamda izleyerek altışar aylık dönemlerle raporlayıp kamuoyu ile paylaşacağız. 31. eylem ile kurum ve kuruluşların e-devlet hizmetlerinin e-Devlet Kapı’sına entegrasyonu sağlanacak. Bakanlık tarafından, merkezi ve yerel yönetimlerde uygulanacak e-devlet uygulamalarına yönelik anket çalışması başlatıldı. Anket çalışması sonucu da ‘e-Devlet Hizmet Endeksi oluşturulacak ve kurumların bu endekse göre ölçümleri gerçekleştirilecek.”
Bundan sonraki süreçte de, e-devletin başarıya ulaşması için kurumsal ve kurum içi sahipliğin oluşturulmasının önemine dikkat çeken Kılıç, “Bu da e-dönüşümün gerçekleştirilmesinde önemli bir adım olacak” dedi. Ensar Gül de, entegre hizmetleri artırmaya çalıştıklarının altını çizerek, “Birçok bakanlığın verdiği hizmeti bir araya getirdik. Tüm hizmetleri mobil platforma taşıyoruz. Şu anda 180 hizmet taşındı, diğerlerini de taşıyacağız. Bu sene tüm devlet üniversitelerini kazananların kaydını yaptık. e-Devlet Kapısı’na, PTT’nin verdiği şifre dışında, e-imza, mobil imza ile de girilebiliyor. İnternet bankacılığını kullanıyorsanız o şifreyle de giriş yapabilirsiniz” bilgisini verdi.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics