Bilişim Dünyası 30 NİSAN 2013 / 15:17

Bankacılıkta bütünsel kullanıcı deneyimi

Türkiye’de faaliyete geçen 49. banka olan Lübnan merkezli Odeabank, İnnova’nın geliştirdiği self servis kiosklar ve iletişim teknolojilerini şubeler ve genel müdürlük bünyesinde nasıl kullanıldığı konusunda basın mensuplarını bilgilendirdi.

Odeabank İş Çözümleri, Direkt Bankacılık ve İşlem Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Küçük ve İnnova Genel Müdürü Aydın Ersöz’ün basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, Odeabank’ın genel müdürlük ve banka şubelerinde kullandıkları teknolojik çözümler konuşuldu. Toplantıda ilk olarak söz alan Aydın Ersöz, Odeabank ile birlikte müşteriler için bütünsel bir kullanıcı deneyimi tasarladıklarını ifade etti. Bu durumun kaynağının müşterinin bankaya birçok farklı kanalla ulaşmasına rağmen bütünleşik bir yapının olmadığına dayandığını belirten Ersöz, Odeabank için tasarladıkları kioskların tek bir amaca yönelik değil çok yönlü bir kullanıma imkan tanıdığını belirtti.

Odeabank şubelerinin tasarımında, bahsedilen bütünsel kullanıcı deneyimini temel aldıklarını söyleyen Tayfun Küçük, müşterilerin şubelerde bulunan kiosklar vasıtasıyla iletişim merkeziyle sesli ve görüntülü olarak iletişime geçme imkanının olduğunu söyledi. Bu sistemde Cisco’nun Jabber altyapısını kullandıklarını vurgulayan Küçük, aynı zamanda şirket içerisinde de bütün çalışanların kendi masalarından kalkmadan video konferans yapabilecek altyapıya sahip olduğunu belirtti.

Şubelerde ise self servis bankacılığa yönelik bir tasarımları olduğunu belirten Tayfun Küçük, Android ve iOS işletim sistemlerine uyumlu uygulamalar vasıtasıyla Odebank şubelerinin yoğunluğunu görebildiğini ve bu uygulamalar vasıtasıyla işlem sırası alabildiklerini ifade etti. Şubede sıra bekleyen müşterilerin ise Microsoft Surface dokunmatik sehpahalar vasıtasıyla kredi ve mevduatlarla ilgili bilgilere erişebildiğini ve cihazlar vasıtasıyla çeşitli yayınları izleyebildiğini belirten Tayfun Küçük ek olarak şubelerde bulunan iPad ve Windows 8 tabletlerle kişiye özel bankacılık hizmetlerinin de verildiğini ifade etti.

ATM konusunda ise dokunmatik ekranları tercih ettiklerini belirten Küçük, yakın zamanda Odeabank ATM’lerinde müşteri tercihine bırakılan iki farklı arayüz bulunacağını söyledi. Bu arayüzlerden bir tanesi geleneksel ATM arayüzü şeklindeyken yakın zamanda uygulamaya sokulacak yeni arayüz ise tablet mantığına dayanan ve çoğunlukla sürükle-bırak yöntemiyle işleyecek. Banka şubelerinin vitrininde yer alan poster ekranların dokunmatik özellikte olacağını ve isteyen herkesin bu ekranları kullanarak kredi ve mevduatlarla ilgili bilgi edinebileceğini belirten Küçük, şube içerisinde ise çalışanların para ile iletişiminin mümkün olduğunca  azaltılarak, veznede müşteriye TCR makineleri vasıtasıyla ödeme yapıldığını sözlerine ekledi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics