Bilişim Dünyası 30 MAYIS 2014 / 14:26

Bankacılıkta "kişiye özel" hizmet devri

Yapı Kredi, alternatif dağıtım kanalları yapısında sürekli kapsamlı yatırımlar yapıyor, yeni projeler için çalışmalara hiç ara vermiyor. Bthaber Finans Eki için yaptığımız özel ropörtajda Yapı Kredi Alternatif Dağıtım Kanalları Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan kişiselleştirilmiş bankacılığın gelişeceğini ve ATM'lerin yeni teknolojilerle daha etkin olacağını söyledi.

“İlkemiz, müşterilerimizin deneyimini en üst düzeye çıkararak, yenilikçi uygulamalarımızla fark yaratmak” diyen Yapı Kredi Alternatif Dağıtım Kanalları Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, bu doğrultuda müşterilerin Alternatif Dağıtım Kanalları’nı (ADK) daha fazla kullanarak hayatlarını kolaylaştırmalarını sağladıklarını vurguluyor. Teknoloji, pek çok sektörde olduğu gibi bankacılık sektöründe de kurumlara avantaj sağlıyor. “Türk bankalarının kullandığı bilişim teknolojilerine baktığımız zaman, seviyenin Avrupa Birliği ülkeleriyle yarıştığını söyleyebiliriz” yorumunu yapan Yakup Doğan’ın da dikkat çektiği gibi sektör, teknolojik altyapıya büyük önem veriyor ve ciddi yatırım yapıyor. Doğan’ın öngörüsü, gelecekte, ADK’nın tamamlayıcı kanallar olmaktan çıkarak ana kanallardan biri durumuna gelmesi yönünde. Çünkü teknolojik gelişmeler kadar, kullanıcıların hayat tarzlarının değişmesi de bankaları bu yöne doğru götürüyor. “ADK içerisinde de özellikle mobil bankacılığın hızlı büyüdüğünü görüyor ve her geçen gün bu durumun artacağını düşünüyoruz” yorumunu yapan Doğan, bankaya dair şu bilgileri paylaşıyor:
“2013 yılında internet bankacılığı müşteri sayımız bir önceki yıla göre yüzde 28 arttı. Son 6 çeyrektir devamlı artış trendinde olan pazar payımız ise yüzde 11.55’e ulaştı. Bireysel internet şubesi müşteri adedinde sektörden yüzde 60 daha fazla büyüme gerçekleştirdik. Mobil bankacılıkta da büyüyoruz. 2013 yılında bir önceki yıla göre müşteri sayımız iki katından fazla arttı. Bu kanallardan gerçekleştirilen işlem sayıları da yükseliyor. 2013 yılında internet şubesinden 67.7 milyon işlem gerçekleştirildi. Mobil şubeden yapılan işlem sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 213 arttı.”

BİRÇOK BAŞLIKTA YATIRIMLAR VAR
Yapı Kredi’de ADK’nın bankacılık işlemlerindeki payı 2013 sonu itibarıyla bir önceki yıla göre 2 puan artarak yüzde 83’e ulaştı. ADK içerisinde en büyük payı yüzde 45 ile ATM’ler alıyor. Bunu sırasıyla internet, mobil şube ve çağrı merkezi kanalları takip ediyor. Yapı Kredi’de internet ve mobil bankacılık öncelikli yatırım alanları arasında. Gelişen teknolojiyle birlikte müşterilerin öncelikli kanalı giderek internet ve mobile kayıyor. “Sosyal ağları da çok iyi kullandığımızı söyleyebiliriz” diyen Yakup Doğan, 2014 yılı BT yatırım projeleri hakkında da bilgi paylaşıyor.
Sektörde farklılaşmak ve müşterilere yeni çözümler sunmak için yatırımlara devam edeceklerini vurgulayan Doğan, “Gündemde olan ve henüz hayata geçmemiş teknolojileri de internet ve mobil şube kanallarımızda kullanmayı planlıyoruz. Giyilebilir teknolojiler, lokasyon bazlı hizmetler, mobil finansal servisler üzerinde çalıştığımız konular arasında” yorumunu yapıyor.

WEB SİTESİNE ZİYARETÇİ AKINI
Son olarak Eylül 2013’te web sitesinde yapılan yenileme ile Türkiye’de bir ilke imza attıklarını söyleyen Doğan, yenilenen web sitesinin, Google tarafından ‘Google Case Study’ olarak ele alındığına işaret ediyor. “www.yapikredi.com.tr, Türkiye’de Google Search Appliance teknolojisini kullanan ilk ve tek banka web sitesi olma özelliğini taşıyor” bilgisini veren Doğan, şöyle devam ediyor:
“Yeni web sitemiz; internet şubesi, mobil şube ve sosyal medyayı da kapsayan genel bir sayısal müşteri deneyimi stratejimizin ilk yansıması. Klasik site içi arama yapılarında günlük bin civarında arama yapılırken, Yapı Kredi web sitesinin yeni arama ara yüzünde günlük 50 bin ile 100 bin arasında arama yapılıyor. En çok arama yapılan anahtar kelimeler kredi, kredi kartı, altın ve döviz. Yenilenen web sitesi ile verimliliğin yanı sıra ziyaret ve ziyaretçi sayımız yüzde 10, ziyaret sürelerinde yüzde 30'luk artış yaşandı. Kurumsal internet şubemizden, KOBİ’lerimizin iş hayatlarını kolaylaştıracak birçok bankacılık işleminin yanı sıra üye iş yeri işlemleri, çek/senet işlemleri, fatura ödemeleri, vergi/SSK ödemeleri gibi hizmetler sunuyoruz. KOBİ’ler Kurumsal İnternet Bankacılığı’ndan hem bireysel hem ticari ürün ve hizmetlerimizden faydalanabiliyorlar.”

YENİ VE DAHA YETKİN ATM DEVRİ
Yapı Kredi’nin hayata geçirdiği bir yenilik internet ve mobil şubeye kredi kartı ile giriş seçeneği. Doğan, “Bu özellikle kredi kartı müşterilerimiz, kart işlemlerini şifre almaya gerek kalmadan kredi kartı bilgileri ve kart şifrelerini kullanarak internet şubesinden ya da mobil şubeden gerçekleştirebiliyor. Ayrıca T.C. Kimlik Numarası ile internet ve mobil şubeye giriş özelliği ile müşterileri kullanıcı kodu hatırlama zahmetinden kurtardık” detayını paylaşıyor. Bir diğer yenilik Cebe Havale ile, müşteriler alıcının sadece cep telefonu numarasını girerek internet veya mobil şubeden para transferi yapabiliyor. “Salla Yolla” hizmeti ile müşteriler hesap numarası, şube adı, şube kodu gibi bilgilere ihtiyaç duymadan, sadece telefonlarını sallayarak belirledikleri tutarı yakınlarındaki Yapı Kredi Mobil Şube kullanıcılarına gönderebiliyor.
iPhone, iPad, Android, Android Tablet, Blackberry ve Windows Phone 8 cihazlarının kullanım alışkanlıklarına uygun mobil bankacılık uygulamaları ile mobil internet deneyimi sağlayan m.ykb.com da kullanıma sunuldu. İnternet ve mobil şubedeki ‘Akıllı Rehber’ özelliği ile müşteriler yaptıkları işlemleri kaydedebiliyor ve ikinci girişinde aynı bilgileri tekrar girmek zorunda kalmıyorlar. Akıllı Asistan özelliği, belirlenen durumlar için SMS ya da e-posta yoluyla bilgilendirme sunuyor. “2014 yılında da kişiye özel hizmetlerle müşterilerimize hizmet vermeye devam edeceğiz” diyen Yakup Doğan, şöyle devam ediyor:
“Yapı Kredi’nin tüm finansal işlemlerinin yüzde 47'inin gerçekleştiği ATM'lerde müşterilerimizin daha da güvenli işlem yapabilmeleri adına hem donanımsal, hem yazılımsal anlamda yeni uygulamalar hayata geçirdik. ATM ağımızı madeni para ünitesi ve barkod ünitesi özellikleri olan Tele24 Plus ATM'ler ve işlem açıklaması gibi harf girişi isteyen işlemlerin yapılmasını kolaylaştıran Klavyeli ATM’ler ile genişlettik. 2014 yılı, bir yandan ATM kullanımını artıracağımız, diğer yandan yeni noktalarda ATM’ler açmaya çalışacağımız bir yıl olacak.”

 

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics