Bilişim Dünyası 14 EYLÜL 2015 / 00:42

Bankalar biyometrik sistemine geçmeye hazırlanıyor

Avrupa Biyometri Birliği’nin (EAB) organize ettiği birtakım toplantılarda, bankacılara biyometrik sistemler anlatılacak. Özellikle mobil uygulamalarda biyometrik ödeme sistemlerinin ele alınacağı Avrupa biyometri toplantılarında parmak izi ve damarı, yüz, ses, iris, göz damarı teknolojileri ele alınacak.

Toplantılarda, Avrupa Biyometri Birliği’nin önde gelen üye teknoloji firmaları, finans sektörünün önemli oyuncularına biyometrik sistemleri uygulamalı olarak anlatacak. Toplantılarda, bankacılık ve ödeme sistemlerinde operasyonel verimliliğin arttırılması, sahteciliğin önüne nasıl geçileceği gibi yüksek güvenlik önlemleri ele alınacak. Ayrıca, bankacılık alanında biyometrik sistemlerin nasıl kullanılacağı, ödeme süreçlerinin nasıl işlediği ve bu sistemin başarılı örnekleri gösterilecek.

Avrupa’nın önde gelen bankacılarının katılacağı toplantılar dizinine göz doğrulama teknolojisini Avrupa’da ilk defa hayata geçiren Türk firması Ölçsan da ana sponsorlar arasında yer alıyor. Bankacılık sektöründe şifre ve kart olmaksızın mobil işlemlerin gerçekleşmesine olanak tanıyan bu sistemde, Ölçsan’ın çözüm ortağı EyeVerify’ın ‘Eyeprint ID’ teknolojisi kullanılıyor.

İlk ayağı Almanya’nın Frankfurt kentinde 24 Eylül’de gerçekleşecek olan toplantının ardından Avrupa Biyometri toplantılarının ikincisi 16 Ekim’de İngiltere’nin Londra şehrinde yapılacak. Son toplantı ise, 26 Kasım’da Hollanda’nın Amsterdam kentinde düzenlenecek.

Mobil bankacılık işlemlerinde ‘gözle doğrulama’ teknolojisi, göz damar izini kullanarak Eyeprint ID oluşturuyor. Bu ID, 50 karakterlik karmaşık bir şifre ile eşdeğer güvenlik sağlıyor. Uygulama, kullanıcılarına fatura ödemelerinde 100’den fazla kurumun faturasını sadece abone numarasını kullanarak uygulama üzerinden ödeme imkanı sunuyor. ‘Hatırlatma’ özelliği de olan uygulama, yüzde 99.99 doğruluk payı ile çalışıyor.

 

 
ETİKETLER : 1038
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN