Bilişim Dünyası 11 EKİM 2010 / 18:00

Başarılı işbirlikleri için sağlam bir köprü kuruluyor


Türkiye ve Almanya arasındaki şirketler arasında başarılı işbirlikleri için doğru ve sağlam bir köprü kurma olanağı sunmayı amaçlayan Hannoverimpuls’un önümüzdeki dönem özellikle odaklanacağı sektör bilişim sektörü olacak.

CeBIT Bilişim Eurasia’nın katılımcıları arasında yer alan Hannoverimpuls’un Uluslararası İlişkiler Proje Direktörü Peter Eisenschmidt ile bu yılın nasıl geçtiğini, gelecek hedeflerini ve Türk-Alman Business Center’ı konuştuk.

2010 sizin için nasıl geçti, ne gibi gelişmeler yaşandı?
2010, kritik kararların alındığı bir yıl oldu. Alman ve Türk iş ilişkilerini desteklemek için yapılan tüm aktiviteler tek bir isim altında toplandı; Türk-Alman Business Center(taBC). taBC, çok yakın bir ilişkiyle çalışan Hannoverimpuls’un ve NGlobal’in ortak bir projesi. taBC’in en önemli misyonu, Türk şirketlerini Almanya’da iş ilişkisi geliştirmek için desteklemek. Türkiye’den şirketlerin Almanya’ya sağlam bir adım atarak girmelerini sağlamak. Bu yıl, bunlar arasında iki BT şirketi, Kora Solution ve BMB Soft da yer aldı. Diğer yandan İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir ve Bursa gibi şehirlerde ağımızı genişletmenin mutluluğunu da yaşıyoruz. Aynı zamanda, Niedersachsen ve Hannover’da çok güçlü bir Türk iş komünitesine sahibiz. Güçlü yerel ağ, Türkiye’den müşterilerimiz için en iyi çözümleri bulmamıza yardım ediyor.

Türk şirketleri için Almanya’daki başlıca fırsatlar neler?

2008 ve 2009’daki kriz sonrasında Almanya Avrupa’da en iyi durumda olan ülke oldu. Eskisine göre daha güçlüyüz. İşşiz sayısı yüzde 7’ye düştü, iki Almanya’nın birleşmesinden beri en düşük oran bu. Almanya’nın 90 bin mühendise daha ihtiyacı diğer yandan. Bunun anlamı şu: Alman şirketler daha fazla proje yapabilir. İşte Türk şirketleri için fırsatlar. İki ülke arasında yakın ekonomik ilişki, Almanya’ya erişimi daha kolay kılıyor. Özellikle BT şirketleri, işleri için iyi bir pazar buluyorlar. taBC, iki ülkedeki şirketler arasında başarılı işbirlikleri için doğru ve sağlam bir köprü kurma olanağı sunuyor.

Önümüzdeki döneme dair hedefler neler?
BT sektörü aktivitelerimizde ana odak sektörümüz olacak. CeBIT Hannover, Türkiye’yi 2011’de partner ülke olarak selamlayacak. taBC, iş ortakları İnterpro ve Deutsche Messe AG ile birlikte iki ülke arasındaki iş ilişkilerini destekleme adına ilginç ve dopdolu bir program hazırlayacak. Türkiye, üretim mühendisliği ve otomotiv gibi alanlarda çok güçlü. Bunlar, Niedersachsen ve yerel şirketler Volkswagen ve Continental için çok önemli. taBC için Türkiye’den şirketlerle iletişimde olmak önemli. Alman pazarıyla ilgili Türk şirketlerinin ihtiyaçlarını daha fazla öğrenmeye her zaman açığız. Bu desteğimizi optimize etmek için tek yol. Şirketlere erişmek için Türkiye’deki iş ortağı ağımızı genişletmeye ihtiyacımız var. Bu noktada, birebir ve yüzyüze temasa büyük önem veriyoruz. CeBIT Bilişim Eurasia’da Alman pavyonunda H3’te ve 7 Ekim’de ‘Almanya’da iş yapmak’ konulu çalıştayımızda ziyaretçileri bekliyoruz.
ETİKETLER : Sayı:791

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics