Bilişim Dünyası 02 MART 2015 / 09:11

Başarının anahtarı e-dönüşüm

Canon’un Platin sponsorluğunda düzenlenen “Bilgi Doküman ve Yönetim Platformu” İstanbul’da gerçekleşti. Platformda bilgi ve doküman yönetimindeki yeni trendler, şirketlerin dijital dönüşüm sayesinde elde kazanımlar ve geçiş sürecinde karşılaşılan zorluklar irdelendi.

24 Şubat Salı günü İstanbul Dedeman Otel’de gerçekleşen “Bilgi Doküman ve Yönetim Platformu” farklı sektörlerden birçok temsilcinin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Canon’un sponsorluğunda düzenlenen etkinlikte bilgi ve doküman yönetimi konusundaki yeni eğilimler, şirketlerin kağıttan dijital ortama geçişleri sırasında karşılaştıkları zorluklar, elde ettikleri kazanımlar ve sektör hakkında birçok konu masaya yatırıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Bilişim Zirvesi Başkanı Murat Göçe, konuşmasında bilgi ve doküman yönetimi süreçlerinde yaşanan dijital dönüşümü ve bu alandaki yeni trendlerden söz etti.

“E-dönüşümle rekabet ortamında bir adım öne geçin.”

Açılış konuşmasından sonra söz alan İGDAŞ Bİlgi Teknolojileri Müdürü Ahmet Tosunoğlu İGDAŞ'ın e-dönüşüm programlarından söz ederken, bu programlar sayesinde iş süreçlerinde elde ettikleri akıcılığa dem vurdu. Tosunoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “BT ekiplerinin değişen iş süreçlerine adapte olmaları gerekiyor. Bu noktada sürdürülebilirlik ve yaratıcılık konusuna eğilecek ekipler, klasik BT operasyonlarını belirleyen ekiplere göre bir adım önde olacaktır.”

Konuşmasına Canon'un sunduğu belge ve doküman yönetim çözümlerinden söz ederek başlayan Canon Avrupa ve Birleşik Krallık Ürün Pazarlama Müdürü Tim Brosnihan, konuşmasını pazarı etkileyen eğilimlerle sürdürdü. Gelişen rekabet ortamında müşteri memnuniyeti yaratmanın ve müşteri odaklı çalışmanın önemini vurgulayan Brosnihan, şirketlerin e-dönüşümle rekabet ortamında bir adım öne geçebileceğinin altını çizdi.

Şirketler e-dönüşüme geçmeden önce kendilerini tanımalı

"Bilgi ve Doküman Yönetimi Sistemlerinde Yeni İhtiyaçlar" ve "Yönetilebilir Akıllı Sistemler" adlı günün ilk panelinde ağırlıkla e-dönüşüm şirket ve kurumlara getirdiği faydalar konuşuldu. Moderatörlüğünü BThaber Yazıişleri Müdürü Bülent Nevres’in yaptığı panelde söz alan Aksis Satış ve Pazarlama Grup Müdürü Mithat Göksel, e-dönüşüm konusunda şirketlerin ve özellikle KOBİ’lerin farkındalıklarının artırılması gerektiğine vurgu yaptı. Canon Eurasia Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Sinan Karabacak ise özellikle finans ve bankacılık sektörlerinde hızlı bir e-dönüşümün yaşandığını söyledi. Karabacak sözlerine şöyle devam etti: “Şirket ve kurumlar, dijital dönüşümlerini gerçekleştirirken tercih ettikleri altyapıların test süreçlerini uzun tutmalılar. Bu yapılar bir defa oturduğu zaman değiştirmek oldukça zor ve neredeyse imkansız oluyor. Bu sebeple şirketler ve kurumlar ihtiyaçlarını doğru bir şekilde belirlemeli ve tercih edilen yazılımdan emin olana dek test etmeliler.”

Panelin konuşmacılarından PwC Türkiye Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Hizmetleri Lideri Burak Sadıç, bilgi ve doküman yönetimlerinin geleceğinde yapay zeka, bulut bilişim ve mobil teknolojilerin yattığını söyledi. Sadıç, şirketlerin dönüşümlerini gerçekleştirirken iş süreçlerini önplana almaları gerektiğini hatta yeniden tasarlamaları gerektiğinin altını çizdi. KETS İş Geliştirme Yönetici Yasin İlhan ise, şirketlerin ve kurumların e-dönüşümle birlikte kırtasiye, eleman gibi konularda tasarruf imkanı yakaladığını belirtti.

Tek merkezden süreç yönetimi

Öğleden sonra gerçekleşen ilk oturumda KETS İş Geliştirme Yönetici Yasin İlhan, şirketin başarı öykülerinden söz etti. İlhan, CarrefourSA, TeknoSA ve Borusan’a sundukları Doc Place çözümüyle beraber şirketlerin iş süreçlerinde gözle görülür bir akıcılık yaşandığını ifade ederken, çalışan bilgileri, sözleşme bilgileri gibi dokümanların dijital ortama geçmesiyle birlikte doküman arama sürelerinin azaldığına dikkat çekti. Günümüzde Doküman ve Satış Yönetimi adlı oturumda konuşan Escort Yazılım Çözümleri Sektörel Çözümler Müdürü Cahit Terzioğlu, kurumsal dokümanların yüzde 25 gibi bir bölümünün yanlış konumlandırıldığına dikkat çekerken, bu dokümanların geri dönüşü olmadığını vurguladı.

UniFLOW yeşil bilişime katkıda bulunuyor

Çevreye önem veren bir şirket olduklarını belirten Canon Eurasia Kurumsal Satış Müdürü Taylan Akalın, Yeşil Teknoloji Platformu’nda sektöre sundukları entegre baskı ve tarama yönetimi çözümü uniFLOW ile önemli miktarda kağıttan tasarruf edildiğinin altını çizdi. UniFLOW ile baskının çevreye olan etkisinin de gözlenebildiğini söyleyen Akalın, bu sayede şirketlerin çevreye daha duyarlı bir iş süreci oluşturabildiğine dikkat çekti.

Etkili bilgi yönetimi fark yaratıyor

Günün son paneli “Günümüzde Çeviklik, Etkili Bilgi Yönetiminden Geçiyor” farklı sektörlerin katılımcılarıyla gerçekleşti. Novida Stratejik Yönetim Hizmetleri Kurucu ve Genel Müdürü Işık Deliorman Aydın’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panele Kadir Has Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet N. Aydın, Koçtaş İş Çözümleri Müdürü Volkan Baş, İGDAŞ Bilgi Sistemleri Müdürlüğü İş Analizi Şefi Süleyman Yazıcı, ve TEB İş Süreçleri Yönetimi Direktörü Caner Çınar katıldılar. Bu panel ile ilgili ayrıntılı içerikleri önümüzdeki sayımızda bulabilirsiniz.

 
ETİKETLER : 1011

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics