Bilişim Dünyası 01 NİSAN 2013 / 08:11

Basistek bölgede güçlü bir BT oyuncusu olmak istiyor

BT hizmetleri sunan şirketler arasında hızla büyüyen Basistek, Nesmal’dan aldığı yatırımla bölgede güçlenmeyi hedefliyor.

Suudi Arabistan ve Mısır’da 35 yıldır faaliyet gösteren Nesma Holding’in Türkiye’deki iştiraklerini bir araya getirdiği Nesmal Yatırım Holding, bilişim alanında yatırımlarına başladı. Büyüme potansiyeli görülen şirketlere yatırımlar yapmayı hedefleyen Nesmal, BT sektöründe danışmanlık hizmeti veren Basistek’in çoğunluk hissesini satın aldı.
SAP, Oracle ve HP ürünlerinin yazılım bütünleştirmesini gerçekleştiren Basistek, kendi yazılımları konusunda da çalışmalar yürütüyor. SAP Basis, Oracle Exadata ve HP Software konularında uzmanlaşan şirket, aldığı yeni yatırımla birlikte Türkiye sınırlarını aşarak bölgeye açılmayı hedefliyor.
Satın almanın detaylarını Nesmal Holding CEO’su Mehmet Koca ve Basistek Genel Müdürü Mehmet Ali Ceylan’dan aldık. Nesmal Holding’in Türkiye’deki hedeflerinden bahsederek sözlerine başlayan Mehmet Koca, “Türkiye’deki reel sektörde yatırım yapmak üzere faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Özellikle lojistik, sağlık ve yazılım sektöründe yer alıyoruz. Kalıcı bir yatırımla birlikte, uzun vadeli çalışmalar yürütmeyi hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’deki fırsatların temelini yazılım sektörü oluşturacak
Sadece bir yatırım fonu olmadıklarının altını çizen Nesmal CEO’su, “Sektörde başarılı olan şirketlere yatırımda bulunarak beraber büyüme anlayışı gözetiyoruz” derken Türkiye’deki BT sektörüne girişleriyle ilgili şunları söyledi:
“Türkiye’de büyüyen uluslararası fırsatların altyapısını BT sektörü ve özellikle de yazılım oluşturacak. Bu nedenle de grup içerisindeki fırsatları değerlendirmek ve Basistek’in başarılı geçmişini bölgeye taşıma arzusuyla yatırımı gerçekleştirdik.”
Ortaklık yapısının yüzde 51 - yüzde 49 şeklinde oluştuğunu belirten Koca, şirket yapısına doğrudan müdahale etmeyeceklerini, şirketteki insan kaynağına çok güvendiklerini aktardı. Basistek’in her yıl yüzde 50 oranında büyüme hedefi koyduğunu aktaran Koca, bundan sonra da yeni satın almalarla da büyüyeceklerini sözlerine ekledi.

“Bölgede güçlü bir şirket olma hedefindeyiz”
2009 yılından bu yana hızla büyüdüklerini ifade eden Basistek Genel Müdürü Mehmet Ali Ceylan, bu süreçte birçok uluslararası ödül aldıklarını vurguladı. BT hizmetleri verdikleri şirketlere destek vermeyi sürdürdüklerini belirten Ceylan, Nesma ile gerçekleşen ortaklıkla ilgili bilgiler verdi:
“Basistek’in sağladığı ürünlerin hepsinde dünya standartları var. Bu sebeple dünyanın her yerinde hizmet verebilecek durumdayız ve zaten Dubai, Cezayir ve Suudi Arabistan gibi yerlerde çalışmaya başlamıştık. Nesma ile birlikte finansal olarak da güçlenerek bölge ülkelere ulaşma şansımızı artırdık.”

Sektörde kurumsallaşma gerekiyor

Yazılım sektörünün çok önemli bir fırsat olduğuna değinen Nesmal Holding CEO’su Mehmet Koca, insan kaynağı yetersizliği ve etik problemlerin sektörü olumsuz etkilediğini belirtti. Uzun yıllara yayılan yazılım sektörü şirketlerinin ülkemizde yer almadığına dikkat çeken Koca, kurumsallaşma ve disiplin gibi temeller oluşmadığı sürece uluslararası alanda rekabetin oldukça zor olduğunu vurguladı. Koca’ya göre, kısa gün menfaatleri yerine uzun süreli stratejilerin sektöre hakim olması gerekiyor.
ETİKETLER : Sayı:915

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics