Bilişim Dünyası 10 KASIM 2014 / 09:53

Basit düşün, fark yarat

SAP Global Yönetim Kurulu Üyesi ve Global Müşteri Operasyonu Başkanı Robert Enslin, genç girişimcileri, 1.4 milyar dolarlık başlangıç sermayesinden yararlanmaya davet etti.

SAP’nin 19’uncu kez hayata geçirdiği SAP Forum İstanbul, 31 Ekim’de İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı.  İnovatif teknolojileri, yenilikçi fikirlerle buluşturarak iş dünyasının geleceğini yeniden tasarlamak için bir platform sunan SAP Forum’da odak noktası karmaşık olan iş uygulamalarına SAP’nin yaklaşımı ve sadeleştirme stratejisiydi. Etkinlikte bir araya gelen iş dünyasından profesyoneller, bilgi teknolojileri dünyasından uzmanlar, üniversiteler, girişimciler ve SAP müşterileri, sadeleşen iş çözümleriyle gelen yüksek verimlilik fırsatlarıyla tanıştı.

İş dünyasından yöneticilerin buluştuğu SAP Forum için Türkiye'ye gelen SAP Global Yönetim Kurulu Üyesi ve Global Müşteri Operasyonu Başkanı Robert Enslin, Türk gençlerini tüm dünyada teknoloji inovasyonu ve iş modeli sahibi girişimcilerin yararlanabileceği 1.4 milyar dolarlık başlangıç sermayesinden yararlanmaya davet etti.

SAP olarak özellikle bulut bilişimde gelirlerini yüzde 42 artırdıklarını, teknoloji dünyasının gidişatının da buluta yöneldiğini hatırlatan Enslin, "Gelişmekte olan birçok ülkede politik ve ekonomik çalkantılardan negatif etkilenirken, Türkiye'de bulut teknolojilerinin olumlu etkisiyle hızlı büyümemizi sürdürüyoruz. Şimdi bu büyümeyi genç girişimcilerin ekosisteme dahil olmasıyla geliştirme arzusundayız. Girişim sermayesi kolumuz ve 1.4 milyar dolarlık sermaye ile tüm dünyada 1500'den fazla start-up'ı destekledik. Bu şirketler arasında Türkiye'den daha fazla sayıda girişimin yer alması en büyük dileğimiz” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“SAP olarak teknolojilerimizi iş süreçlerini sadeleştirmeye adadık. Yenilikçi çözümlerimizi; SAP HANA, bulut ve iş ağları çatısı altında işletmelere sunuyoruz. SAP HANA’yı sadeleşmenin baş aktörü olarak görüyoruz. Gerçek zamanlı analitiklerle ve veri yapılarını küçülterek daha hızlı çalışmaya olanak tanıyoruz. SAP HANA sadece bir veri tabanı değil, başlı başına bir platform. Sosyal medya, iş zekası, mobil ve uygulamalar geliştirmek için sistemleri ve verileri tek bir zeminde buluşturan bir yenilik.”

“Match Insights” çözümü de ele alındı

SAP Forum’da sektörlere yönelik özel demolar da dikkat çekti. Alman Milli Futbol Takımı’na Dünya Kupası başarısını getiren ve spor analizini SAP teknolojisiyle buluşturan Match Insights çözümünü ele alan özel demo, SAP Forum’un odak noktaları arasında yer aldı. Match Insights demosunda 15 Kasım 2013’te oynanan Almanya-İtalya dostluk maçı 90 dakika boyunca gerçek zamanlı olarak analiz edildi. Bu demo ile katılımcılar, her iki takımdan oyuncuları dakika ve pozisyon bazında anlık olarak takip etti. Sahada paslaşmalarla, topun ve oyuncuların hareketleriyle oluşan milyonlarca farklı bilginin gerçek zamanlı analizi sporun görünmeyen yüzünü ortaya çıkardı. Maçın kaderini değiştiren kararların, teknik ekip tarafından bu analizler sonucunda maç devam ederken nasıl gerçekleştirildiği ortaya kondu.

“Sadeleştirdikçe her şeyi yapabiliriz”

SAP forumuna katılan SAP Müşteri Yönetimi Bölümü Dünya Başkanı Angelique De Vries de günümüzde hem müşterileri hem de internet süreçlerini daha iyi anlayabildiğimiz birden fazla veri kaynağının olduğunu ve SAP’nin de buna çözüm olarak bir veri yönetimi platformuna sahip olduğunu belirterek şunları söylüyor:

“BT bütçelerinin yaklaşık yüzde 70’i sadece var olan sürecin devam edebilmesini sağlamak, yani varlığını sürdürebilmek için harcanıyor. Bu yüzden, yenilikçi çözümler üretmek için geriye pek yer kalmıyor. Örneğin; sosyal ağlardan ve sensörlerden gelen verilerden yararlanmak. Dünyada her şey git gide nesnelerin internetine dönüşmeye başladı. Bizim amacımız da varlığını sürdürebilmek için harcanan bütçeler ile yeni iş modellerine ve iş süreçlerine daha fazla yer vermek arasında bir denge kurabilmek. Burada da üç şeye önem veriyoruz. Bunlardan birincisi, IT ve HANA’yı sadeleştirmek. Bu çok önemli. Çünkü, bunu yaptığınız zaman IT katmanlarının sayısını da azaltmış oluyorsunuz. Katmanların sayısını azalttıkça veri kopyalamasından da kaçınılmış oluyor. Altyapısal seviyede bu oldukça önemli.  Ayrıca kullanıcı deneyimi ile de ilişkili. Çok fazla yatırım istemeyen ve aynı zamanda işletmeyle çok daha hızlı etkileşim kurabilen Fiori gibi ürünlerimiz var. İkincisi bu. Üçüncüsü ise iş uygulamalarını kullanma yolu. Biliyorsunuz artık sadece söze dayanarak iş yapma devri sona erdi. İş uygulamalarını kullanırken hizmet olarak yazılım, platform ya da bulut gibi birçok farklı seçeneğe sahipsiniz.  Bu yüzden müşteriler kendileri için en iyi çözünmeyse onu seçme rahatlığına sahipler. İşte bu üç alanda çalışırsanız, dengeleri değiştirerek müşterilere kendi kurumları için önemli olan yenilikçi şeyler yapabilmeleri için daha fazla alan sağlarsınız.”

SAP’nin maliyetleri düşürerek süreçleri optimize ettiğini belirten Angelique De Vries,  eğer dengeler değişip geriye kalan yüzde 30’luk kısmından daha fazla bir yüzde yeniliklere harcanabilirse şirketlerin çok daha hızlı çalışabileceğini de sözlerine ekledi.

 
ETİKETLER : 995

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics