Bilişim Dünyası 23 NİSAN 2011 / 00:43

Baz istasyonunda yeni nesil

Baz istasyonu yapısında köklü bir değişikliği yaratan Alcatel-Lucent, bu yeni teknolojisinin ilk ticari örneklerini 2012 yılının ortalarında görmeyi hedefliyor.

Yeni nesil baz istasyonu olarak tanımlanan ve Alcatel-Lucent tarafından üretilen ‘lightRadio’, çevreye duyarlı ve düşük maliyetli teknolojisi ile öne çıkıyor. Dünya nüfusunun yüzde 59’unun cep telefonu kullandığını, dünyadaki mobil cihaz sayısının da 5 milyara ulaştığını vurgulayan Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal, “2013’te, cep telefonları dünya çapında en yaygın web erişim aygıtları olarak PC’lerin önüne geçecek. Bell Laboratuvarları’ndaki çalışmalarımıza göre ise; 2015’te akıllı telefon sayısında 18 kat, kablosuz veri trafiğinde ise 30 kat artış göreceğiz. Bu yapının denemeleri bir Avrupa ülkesinde ve ABD’de başladı. Yılın ikinci çeyreğinde de üçüncü bir deneme noktası daha olacak. 2012 yılının ortalarında ise bu yapının ilk ticari örneklerini görebiliriz. 2018 yılına kadar lightRadio ile 100 milyar avrodan fazla bir pazar hedefliyoruz” dedi.
Yalnızca bir cep telefonu büyüklüğünde olan,  ‘lightRadio’, hem 3G hem de 4G için yeterli olacak. Kurulum maliyetlerinde yüzde 60’a varan tasarruf sağlaması beklenen ‘lightRadio’, mevcut baz istasyonlarından yüzde 50’ye varan oranda daha az enerji tüketecek. Alcatel-Lucent Bell Laboratuvarları İngiltere ve İrlanda Başkanı Sam Samuel de şu bilgileri verdi: “Bu çevreci bir yapı ve 2G’ye ek olarak 3G, 4G, LTE teknolojilerinin yaygınlık kazanması, böylece kablosuz ağlarda data kapasitesinin artması ile önemli bir gereksinim halini alacak. Veri kullanımı önemli. Bu teknolojinin normal baz istasyonlarının yerini alması umudumuz. Baz istasyonunda yeni mimari ‘lightRadio’ çözümüyle, baz istasyonu aslında fonksiyonel bileşenlerine bölünüyor. Bu fonksiyonlar da anten ve mobil şebeke içerisindeki merkezî noktalara dağıtılıyor. Böylelikle, bulut tabanlı bir mimariye geçiliyor. Bu cihaz, direklere, bina cephelerine ya da enerji ve genişbant bağlantısı olan herhangi bir yere kolaylıkla monte edilebiliyor.”
ETİKETLER : Sayı:818

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics