Bilişim Dünyası 19 TEMMUZ 2013 / 13:05

Bedava müzik devri bitti

Türkiye müzik piyasasına yön veren hak sahiplerinin düzenlemesiyle 15 Temmuz 2013 tarihi itibariyle Türkiye’de sayısal müzikte yeni bir dönem başladı. Böylece yurtdışında olduğu gibi, müzikseverler dinledikleri müziğin maliyetine ortak olacak. Hak sahipleriyle yapılan anlaşmalar gereği, yasal servis sağlayıcılar ücretli müzik paketleri oluşturarak bunları müşterilerine satacak.

Doğan Müzik Genel Müdürü Samsun Demir konuyla ilgili olarak, “Fikri mülkiyet haklarının yasalar ile korunduğu tüm ülkelerde müzik gibi kültür ürünleri bila bedel tüketilmiyor. Bu eserlerde icracıdan, bestekara, söz yazarından yapımcıya kadar bir çok kişinin emeği var” dedi.

Yapımcılar ve meslek birlikleri olarak bu emeği korumak, bu emeğin karşılığını alacak telif sistemini oturtmak ve müziğin bir değeri olduğunu kabul ettirmek durumunda olduklarını vurgulayan Demir, 15 Temmuz’dan itibaren yürürlüğü giren yeni modelle bu yönde önemli bir adım attıklarının altını çizdi. “Türkiye’de artık bedava müzik dönemi sona ermiştir” diyen Demir, “Tüm yasal müzik sitelerine şarkıları ücretsiz dinletmeyin dedik. Müzik dinlemek isteyenler artık yurtdışında olduğu gibi ücretli paketlere abone olacak. Servis sağlayıcılar kısıtlı bir deneme süreci dışında abonelerine ücretsiz müzik sunamayacak. Bu kurallar Türkiye’de yasal sayısal müzik hizmeti vermek isteyen tüm siteler için geçerli” bilgisini paylaştı.

Korsan platforma geçilmemeli

Bu değişikliğin müzik sektörüne katkı sağlaması için kullanıcıların yasal platformlarda kalması, korsana yönelmemesi ve eskiden ücretsiz dönemde kullandığı sayısal kanallardan müzik dinleme alışkanlığını değiştirmemesi gerektiğine dikkat çeken Demir şöyle devam etti:

“Biz müzik sektörünün Avrupa’da olduğu gibi yasal bir zemine oturmasını istiyoruz. Hak sahiplerinin hakları net olarak korunmalı. Bunun için yaklaşık üç yıldır beklediğimiz telif yasasının bir an önce çıkması şart. Bir yandan hak sahiplerine teliflerini ödeyen yasal servis sağlayıcılar bir yandan korsan müzik hizmeti verenler büyük bir çifte standart oluşturuyor. Bu yasa çıktığı gün Türkiye’de müzik sektörünün hak ettiği büyüme için önemli bir adım atılacak.”

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics