Bilişim Dünyası 29 OCAK 2017 / 15:08

Benzersiz bir geleceğin etki alanları

Dell EMC’nin küresel araştırmasına göre, karar vericilerin yüzde 66'sı, yeni kurulmuş dijital şirketlerin getirdiği rekabetin, BT altyapılarına ve dijital beceri liderliklerine yatırım yapmayı teşvik ettiği kanısında. Dell EMC Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Müşteri Çözümleri Birimi Başkanı Jeff Clarke, 2017 ve sonrası için yedi önemli eğilimi paylaştı:
 
1) Tasarım ve yaratıcılık ana akım oluyor: Yaratıcı ekipler, yeni nesil teknolojiler sunacak ve zamanla bu teknolojiler çok daha geniş kitleler tarafından benimsenecek. Örneğin mimarlar, bir çalışma başlamadan binalarının tam ölçekli modellerini görmek için cihazlarını kullanabilecek, proje sahalarında yürüyebilecek. 
 
2) Sanal gerçeklikle başka bir dünyaya yolculuk: Araştırma katılımcılarının yüzde 67'si profesyonel hayatlarında Artırılmış Gerçeklik (AR) / Sanal Gerçeklik (VR) ürünlerini kullanmak isteyeceği bilgisini verirken, gelecek birkaç yıl içinde VR/AR'ın tepe noktaya ulaşması bekleniyor. Fiziksel ve sanal dünyaların birbirinin içine geçmesi gündeme gelecek. 
 
3) Isıtma, soğutma ve havalandırma altyapılarında garanti: Bağlantılı dünya çağında IP adresi olan neredeyse her şey haklanabilir. Bu yıl, saldırı alanının genişlemesi ve BT ağının ötesinde, diğer iş alanlarına da riske girmesi bekleniyor. Korunması gerekenin sadece veriler değil, HVAC (Isıtma, Soğutma, Havalandırma) altyapısı gibi kalemler olduğunu anlamaksa şart. 
 
4) 5K ve daha fazlası: 2017 yılında ve sonrasında insanların ekranlardaki deneyimi daha da geliştirilecek.
 
5) ‘IoT yöneticileri’ dönemi başlıyor: Son dönemde birçok yönetici unvanı ortaya çıktı. Dijitalden Sorumlu Yöneticiler (CDO) popülerken, yeni bir unvan da ‘IoT’den Sorumlu Yönetici’. Yatırım geri dönüşünü ve verimliliği artırma önceliğiyle bu yeni yöneticiler, tesis ve fabrika yöneticilerinden CIO'lara ve CEO'lara kadar herkesle birlikte çalışacak.
 
6) Önlemek, tedavi etmekten daha iyi: Yapay zeka ile öğrenme sayesinde teknolojik bir parçanın ne zaman arızalanabileceğini söylemek ve sorunu giderebilmek mümkün. Kendi kendini iyileştiren teknoloji ile şirketler, onarma ve kurtarma hizmetlerine zaman ve para harcamak yerine, yeteneklerini daha stratejik BT projelerine kaydırabilecek. 
 
7) Makine algısı devleşiyor: MIT araştırmacıları, makine algısının, büyük ölçekli verilerden içgörülerin edinilebileceği endüstrilerde devrim yaratacağı kanısında. Zaman içinde makineler, tanım alanları için öğrendiklerini kullanmaya başlayacak. Bu da metinler veya sanal dünyalardan öğrenmeyi mümkün kılacak.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics