Bilişim Dünyası 15 TEMMUZ 2013 / 08:16

Bergama Bilkom’la 3 boyutlu canlandı

Bilkom, “Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor” projesini Bergama’da hayata geçirdi. Türkiye’de ve dünyada ilk kez Bergama antik şehri 3 boyutlu gezinmeye açıldı.

Bergama Akropolis’in 3 boyutlu ilk gezintisi Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bilkom Genel Müdürü Cömert Varlık ile birlikte basın mensuplarının katılımıyla 9 Temmuz’da düzenlenen basın toplantısının ardından gerçekleştirildi.
“Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor” Projesi tanıtım filminin izlenmesi, Bilkom Genel Müdürü Cömert Varlık’ın ve Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in konuşmalarının ardından projenin hayata geçmesinde gönüllü olarak çalışan öğrenci ve öğretim görevlilerine sertifikaları verildi.
Bilkom Genel Müdürü Cömert Varlık projeyle ilgili yaptığı açıklamada, “Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor” fikrimizi böylesine güzel bir işbirliği ile hayata geçirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Biz, teknolojinin bir amaç değil, araç olduğuna inanan ve iş ortaklarımıza, markalarımıza, Türk halkına, müşterilerimize değer yaratma hedefini taşıyan bir platformuz; bu yolda bizlere inanan ve destek olan herkese sonsuz teşekkür ediyoruz” dedi.

Proje, UNESCO Dünya Miras Listesi adayı
UNESCO Dünya Miras Listesi adayı Bergama’nın artık ören yerlerini ziyaret edenlere, Türk gençleri tarafından yaratılmış, en üstün teknolojinin kullanıldığı sayısal canlandırmalarla tarihi zenginliklerini anlatabileceğini söyleyen Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama’nın yeni nesil turizm ve kültür aktivitelere şimdiden adım attığını gösterdiğinin altını çizerek, şunları belirtti: “Artık teknolojinin sunduğu olanaklar ile hayal güzümüzü zorlayan birçok proje gerçeğe dönüşüyor; Bergama’nın bundan iki bin yıl önceki halini canlandırmak ve izleyebilmek bunun en büyük kanıtı. Her yıl Bergama’ya yüzde 95’i yabancı yaklaşık 460 bin turist geliyor. Bu sayıyı artırmak için bu proje önemli katkı sağlayacak.”

“Yeter ki bize olanak, fırsat ve teknoloji verin”
Bergama’yı teknoloji ile canlandıran proje grubunun öğrenci temsilcisi Yağmur Yetim, yaptığı konuşmada Türk gençlerinin ve tüm öğrenci arkadaşlarının dünyada birçok ilke imza atabilecek nitelikte zekâya, yeteneğe ve azme sahip olduğuna inandığını belirterek “Yeter ki bize olanak, fırsat ve teknoloji verin” dedi.
Dokuz Eylül, Gedik ve Yaşar Üniversiteleri’nden toplam 12 mimarlık öğrencisi, 1 araştırma görevlisi, Bilkom’un Dijital Yaşam Koçu unvanına sahip mimar Ender Aydın’ın önderliğinde, Bergama Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi koordinasyonuyla iki kez Bergama’da düzenlenen haftasonu kampında biraraya geldi. Ekibin 2 aylık çalışması sonucunda Bergama’nın dört antik alanı olan Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kızıl Avlu ve Asklepion alanları yapıların orijinal hallerinin 2 boyutlu çizimleri ArchiCAD programı üzerine aktarıldı, 3 boyutlu hale getirildi, yapılan modellemeler Artlantis programıyla tarandı ve Bilkom’un iVisit Anatolia uygulamasına yüklendi. Böylelikle Akropolis’i ziyaret edenler yapıların orijinal halini 360 derece sanal olarak görebilme imkanına sahip oldu.
Bunun için ziyaretçilerin alan gezisi öncesinde iOS cihazlar için AppStore üzerinden “iVisit Anatoli” ücretsiz uygulaması indirilerek gezinme dosyalarını yüklemeleri gerekiyor. Androis bir cihaza sahipseniz alandaki QR kodu telefonunuza okutmanız yeterli. Bergama Belediyesi’nin de destek verdiği proje kapsamında ören yerlerinde yapılan tüm faaliyetlerin tahsisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü tarafından yapılıyor.
ETİKETLER : Sayı:930