Bilişim Dünyası 31 AĞUSTOS 2015 / 00:57

Biletler de artık elektronik ortamda

Türkiye’de e-fatura ve e-arşiv fatura izni alan ilk özel entegratör olan İdea Teknoloji Çözümleri, Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan (GİB) e-bilet ve e-yolcu listesi düzenlenmesi iznini aldı. Böylece kara ve deniz yolu taşımacılığı ile şehirlerarası veya uluslararası yolcu taşımacılığı yapan şirketler, İdea Teknoloji Çözümleri’nin e-bilet uygulamasını kullanarak, biletlerini e-bilet şeklinde düzenleyebilecek.

Uygulama ile otobüs şirketleri veya deniz taşımacılığı yapan şirketler e-biletleri müşterilerinin e-posta adreslerine veya mobil telefonlarına iletebiliyor. Bilet satın alan yolcuların elektronik ortamda düzenlenen bu biletin çıktısını almaları da mümkün. Eski sistemde olduğu gibi, müşterilerin bu kâğıt çıktıyı merkez, şube veya acenteye imzalatıp kaşeletmelerine de gerek yok.  İdea Teknoloji Çözümleri Yönetici Ortağı Bahadır Onay, “E-bilet uygulamalarımızla seyahat ve turizm gibi sektörlere sayısal dönüşümü, verimi ve tasarrufu da getiren olanakları sunmuş oluyoruz” dedi.

Alınan e-bilet, Tebliğ’de belirtilen bilgileri içermek koşuluyla, uçak biletlerinde olduğu gibi, bir karekod şeklinde cep telefonuna mesaj olarak iletilebilecek. Bu elektronik belge, seyahat etmek için yeterli bir belge olacak. Yolcu istemediği takdirde, ayrıca kâğıt ortamında bir bilet taşımak zorunda kalmayacak, kağıt israfı önlendiği gibi, hız ve kolaylık sağlanacak. Biletin elektronik olması, bedelinin şirketlerce gider kaydedilmesine engel değil. E-biletin seyahat firması tarafından mali mühür veya e-imza ile imzalanmış olması yeterli olacak.

 
ETİKETLER : 1036