Bilişim Dünyası 24 ARALIK 2012 / 01:02

Bilgi Çağı’ndan bireyin başarısına dayanan Sen Çağı’na geçildi

Bilgi Çağı’nın Sen Çağı’na dönüştüğünü, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg örneğinde olduğu bireylerin artık dünya çapında şirket kurmak gibi fırsatlara sahip olduğunu belirten Aydın, Sen Çağı’nı şu örneklerle açıkladı: “Bireylerin artık kendi başlarına birçok şeyi başarabildiği bir dönemdeyiz. Dünya üzerinde 3 milyar internet kullanıcısı var. Her sunumumda Musabi Önek’i örnek gösteriyorum; Konya Selçuk Üniversitesi’nde Mühendislik Fakültesi’nden mezun olan Musabi, klasik özgeçmiş hazırlamak yerine iphone’a özel uygulama yazarak ve bu uygulamanın boyutu fazla büyük olduğundan bir de video hazırlayarak kendi tanıtımı yapan yaratıcı bir genç. Bu videoyu da youtube’a yükleyen ve iş başvurularında kullanan Müsabi’ye oldukça üst düzey şirketlerden teklifler geldi. Sınırların kalktığı günümüz dünyasında bireylerin farklılaşması için yaratıcılığını kullanması ve teknolojiye ayak uydurması gerekiyor.”
Aydın, kendi başarısı öyküsünü ise şu sözlerle anlattı:
”Ben 2000’de Almanya’ya çalışmaya gittim; oradaki büyük bankalara bilgi teknolojileri danışmanlığı yaptım. Bu hayatımda dönüm noktasıdır. Hayatımda başarı sayılabilecek bir şey varsa o da mühendisliğin kazandırdığı vizyon ve bilgi birikimini teknoloji alanında kullanabilmemdir.”

“Geleceğe M2M, 5G ve bilgisayarlaşan cam yüzeyler  yön verecek”
Şu an internete bağlı 7 milyar cihaz olduğunu ve 2020 yılında bu sayının 50 milyara ulaşması beklendiğini belirten Aydın, geleceğe yön verecek teknolojilerde bu yüzden makinalararası iletişimin daha da önem kazanacağını söyledi ve şöyle devam etti:
“Bütün cihazlar yavaş yavaş akıllı cihazlara dönüşüyor. Büyük marketlerde akıllı ekranlarla promosyonlar yapılıyor. Gelecekte reklam panoları sizi örneğin cinsiyetinize göre tanıyıp, ona göre reklamlar gösterecekler. Eve girmeden yarım saat önce çalışıp evinizi ısıtan akıllı evlerde oturacağız.”
Aydın’ın belirttiğine göre geleceğe yön verecek bir diğer teknoloji ise cam yüzeylerin bilgisayarlaşması anlamına gelen yüzey bilişimi (surface computing). Aydın, “Elektronların protonlara dönüştüğü bu sistemlerde katlanabilir ekranları, elimizle objeleri döndürebildiğimiz 3 boyutlu ekranları kullanabileceğiz. Cam yüzeylerin iletişim için kullanılması gelecekte kullanılacak önemli bir teknoloji” dedi.
Sesle komutun bazı cihazlarda kullanıldığını ancak bunun daha da gelişeceğini, daha hiçbir şey görmediğimizi söyleyen Aydın, 3G’yi kullandığımız, 4G’nin de bazı ülkelerde kullanılmaya başladığı günümüzde gelecekte 5G gibi önemli bir teknolojiyi konuşacağımıza dikkat çekti.

Dizüstü bilgisayarlar hareket enerjisi ve vücut ısısıyla şarj olacak

Orta Doğu Araştırma Merkezi (MER) çatısı altında 2009’dan beri enerji verimliliği yüksek bilişim çözümlerine yönelik Intel’in (ABD), Kacst’ın (Suudi Arabistan) işbirliği ile gerçekleştirilen mikro-elektromekanik (MEMS) güç üreteçlerin taşınabilir sistemlere bütünleştirmesi ilgi gören bir proje. Proje sistemlere bütünleşebilir hale gelirse dizüstü bilgisayarlarımızı ya da cep telefonlarımızı mekanik enerji ya da ısı enerjisi ile şarj etmemiz mümkün olacak. Titreşimden enerji üreten bu sistemde, mekanik ve ısı enerjisini kullanabilen enerjiye çeviren yongalar üretiliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics