Bilişim Dünyası 07 OCAK 2013 / 08:00

Bilgi Sistemleri yerli yazılımlarla yurtdışına açılıyor

Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Bekir Sami Nalbantoğlu, 2013 yılındaki hedeflerini ve Türkiye ile ilgili öngörülerini konuştuk.
2012 yılını “Küresel etkilerden kaynaklı olarak Türkiye içinde pekiyi geçmedi ama diğer ülkelere göre Türkiye büyüyen bir pazar olduğundan ekonomik krizden daha az etkilendi. 2008’den sonra düzelen ekonomi 2011’de yeniden yavaşladı. Bu tür yavaşlamalar, ekonomik krizler genelde bir fırsat olarak değerlendirilir” diyerek değerlendiren Nalbantoğlu, 2012 yılında genişlettikleri ürün portföylerini daha uygun fiyatlı hale getirdiklerini belirtti: “2012 yılında BT sektöründe sunduğumuz çözümleri pazarda stratejik olarak nasıl daha iyi konumlandırabileceğimizi ve pazarda payımızı nasıl daha fazla artırabileceğimizle ilgili değerlendirmeler yaptık ve ürün portföyümüzü artırmaya yönelik adımlar attık. Mobil işgücü kapsamında sahip olduğumuz çağrı merkezi yönetimi yazılımı, araç takip yazılımı, bilgisayar destekli yönlendirme yazılımı gibi ürünlerimizi pazara daha uygun fiyatlara müşteriye sunulmasını sağlayacak hale getirdik. Daha çok kamusal alanda sunulan çözümleri özel sektöre yönelik olarak ticarileştirdik.” Bir şirketin BT altyapısının kurulmasını kapsayan sistem bütünleştiriciliği yani bilişim müteahhitliği tarafından bahseden Nalbantoğlu, Türkiye’nin yeniden yatırım yapılabilir ülkeler konumuna gelmesinden, 2013 yılında yatırım ortamının bu alanda genişleyeceğine inandıklarını belirtti.
Bir Türk şirketi olarak ürettikleri yazılımlarla yurtdışına açılmaya da oldukça önem verdiklerini vurgulayan Nalbantoğlu, “CeBIT Hannover Fuarı’na katıldık. Yurtdışında var olmak oldukça önemli. Irak, Libya, Mısır, Azerbaycan gibi çevre ülkelerde pazar araştırmaları yaptık, değerlendirmelerde bulunduk. 2012 bizim için biraz geriye çekiliş, pazara hazırlık süreci olarak geçti. Yurtdışındaki pazarları düşünerek ürünlerinizi tasarlamanız lazım. Bu yazılımların hepsi çoklu dil desteğine sahip. Yurtdışında kendi ürünleriniz olmadığında varlık gösteremiyorsunuz” dedi.
Nalbantoğlu, bilişim sektörü ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye’de bilişim sektörüne baktığınızda henüz gelişmekte olduğunu görüyoruz. Pazarda, yüzde 30’u oluşturan hizmet ve yurtiçinde üretilen yazılımların payının arttığını düşünüyorum ancak ne yazık ki Türkiye’de bilişim sektöründe oyunun kurallarını yabancı şirketler belirliyor. Yurtiçindeki yazılımlarımızı artırmak yerine, yabancı küresel şirketlerin Türkiye dağıtıcılığını ve uygulayıcılığını yapıyoruz. Küresel şirketlerin Türkiye’ye getirdikleri ürünlerin yerelleştirmesinde çok küçük bir rol oynuyoruz ve bir pay alıyoruz. Türkiye’de bilişim sektörü 25 milyon dolar büyüklüğe sahip ancak bunun sadece yüzde 20-30’u Türkiye’de kalıyor.” Nalbantoğlu, “2011’de yaptıklarımız 2012’de neler yapacağımızın bir işaretidir. Projelerimizde kendi ürünlerimizin paylarını artıracağız. Örneğin bu sene çağrı merkezi çözümlerinde kullanılan kendi ağ geçidimizi (gateway) ürettik. Bu ürünleri, aygıtların kullanımını artırarak yurtiçi ekonomiye de katkı sağlamış olacağız.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics