Bilişim Dünyası 06 OCAK 2018 / 15:40

Bilgisayarda yeni dönem için yaratıcılık işbaşında

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İlke Ercan; kuantum bilgisayar, Optik Mikro-halka Rezonatörlerinin Bilgi-İşlem Enerji Limitleri başlıklı projesiyle Boğaziçi Üniversitesi’nin MIT (Massachusetts Institute of Technology) ile ortak oluşturduğu Çekirdek Fon’dan kabul aldı. Ercan, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şu anda bilgi işlemde kullanılan ve bilgisayarlar ile telefonların içerisindeki çiplerin yapıtaşı olan silisyum (silikon) teknolojisinin geliştirilebilirlik sınırlarının gelecek on yıl içerisinde sona ermesi beklendiğini belirterek, “Şu anda kullandığımız bilgisayar teknolojilerinin sonuna geleceğiz. Artık daha küçük ve daha hızlı çalışan çipler oluşturamayacağız. Ben de geliştirdiğimiz teorik yöntem ile farklı devre önerilerinin hangisinin uzun vadede daha yüksek performans ile çalışacağı ve daha uzun ömürlü olabileceği, hangisine yatırım yapmanın daha akılcı olabileceği konusunda çalışıyorum” bilgisini verdi. Ercan, şu detayları paylaştı:
“Nano teknolojinin gelişmesiyle beraber, bu zamana kadar bilgi işlem teknolojilerinde görmeye alışık olmadığımız bazı fenomenler görüyoruz. Bunlar kuantum etkilerden kaynaklanıyor. Yaptığım şey ise nano seviyede görülen kuantum etkileri de hesaba katarak, alternatif bilgi-işlem teknoloji önerilerinin arasında hangilerinin daha iyi performans sağlayacağını araştırmak. Bir başka deyişle, önümüzdeki çağın bilgi-işlem teknolojilerinin temel limitlerinin teorik olarak hesabını yapıyorum.”
Boğaziçi Üniversitesi ve MIT arasında Seed Fund’a başvurusunun kabul edilmesi ile çalışmalarını daha geniş bir platformda sürdüreceğini vurgulayan Ercan, “Bundan sonraki süreçte, bu zamana kadar elektronik teknolojilerin temel limit üzerine yaptığımız hesaplamaları artık düşük enerji ile çalışan ve mikro-halka rezonatörleri kullanılarak yapılan fotonik bilgi-işlem devrelerine de uygulayacağız. Bu zamana kadar üzerinde çalıştığımız sistemlerde farklı olacağı için bu proje araştırmalarımda yeni bir dönem başlatacak” bilgisini verdi.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics