Bilişim Dünyası 17 ARALIK 2014 / 15:14

Bilişim, giderek öne çıkıyor

Dünyada öne çıkan ülkelerin başarı hikâyelerinde BT sektörünün rolü açıkça görülebiliyor. Türkiye de, bu süreçte hızlı bir dönüşüm geçirdi. Üretim süreçlerinde, hizmet sektöründe ve toplumsal hayatta bilişimin kullanımı giderek arttı.

HP Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak

Bu dinamiklere bağlı olarak, son 20 yılda BT pazarı gerek oyuncu sayısı gerekse sunulan teknolojiler itibariyle büyük bir değişim yaşadı. Bu gelişimin ağırlıklı olarak donanım ürünlerinde yaşandığını gözlüyoruz. Önümüzdeki dönemde ise katma değerli hizmetlerin öne çıkmasını bekliyoruz. Ülkemizin uluslararası rekabette başarılı olması ve dış pazarlarda payını artırabilmesinin yolu da ileri teknolojiyi daha  yoğun kullanarak değere yaratmaktan geçmekte. Bu nedenle teknolojiyi ithal eden yapıdan teknoloji geliştiren yapıya geçmemiz gerekmekte. Bunun yolu da bilişimden geçmekte.

Bilişim, hayatı yeniden tanımlayan bir endüstri olarak öne çıkıyor. Kişilerin iletişim ve iş birlikleri kurma şekillerini değiştirirken birçok fırsatı ve zorluğu da beraberinde getiriyor. Artık bilgi rekabette öne geçmek için en kıymetli sermaye haline gelmiş durumda. Hızla artan verinin işlenerek analiz edilmesi ve bilgiye her an her yerden erişilebilmesi çok önemli. Böyle bir ortamda hem tüketiciler hem de üreticiler kendilerine bu konuda rehberlik edecek güvenilir danışmanlara ihtiyaç duyuyorlar.

Kurumların daha hızlı inovasyon, daha hızlı servis, yüksek çeviklik seviyesi, az kaynakla çok iş yapma ihtiyaçlarına “Yeni Nesil BT Çözümleriyle” yanıt bulunması gerekiyor. Biz de HP olarak  BT’nin Yeni Tarzı stratejimiz çerçevesinde “büyük veri”, “bulut”, “mobilite” ve “güvenlik” olmak üzere dört alanda inovatif çözümler sunmaya odaklanıyoruz.

BThaber’i yıllardır takip etmekteyim. BThaber Gazetesi ülkemizde bilişim sektörünün bugünlere ulaşmasında önemli bir rol üstlendi ve bilişim okuryazarlığının gelişmesine yardımcı oldu. Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşümü yolculuğunda en etkili yayınlardan birisi olmaya da devam ettiğine inanıyorum.

 
ETİKETLER : 1000

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics