Bilişim Dünyası 16 ARALIK 2017 / 18:28

BİLİŞİM GRUBU hızla büyüyor….

Türkiye’nin yüksek katma değerli ürünler üretmesine katkı sağlamak amacıyla farklı sektörlerde faaliyet gösteren CIO ve BT yöneticilerinin katılımıyla Kasım ayında kurulan ve 200’ü aşkın üye sayısına ulaşan BİLİŞİM GRUBU, önümüzdeki yıl üye sayısını bine çıkarmayı hedefliyor.

Türkiye’nin teknoloji üreterek yüksek gelirli ülkeler grubuna çıkabilmesi amacıyla hareket ederek, Türkiye bilişim sektörünün önemli inisiyatifleri arasında yer almak amacıyla kurulan BİLİŞİM GRUBU’nun ilk etkinliği 13 Aralık’ta gerçekleştirildi. İstanbul Point Otel’de gerçekleştirilen ve kurucu üyelerin katılımıyla düzenlenen etkinlikte bir konuşma gerçekleştiren BİLİŞİM GRUBU Kurucusu Şenol Vatansever, şunları söyledi:
“Savunma sanayinden iletişim sektörüne, sağlık teknolojilerinden tarım altyapısına, hatta yapay zekaya kadar her alanda Türkiye’nin yeni yatırımlara, yeni yaklaşımlara, yeni girişimlere ihtiyacı var. Bilişim alanında da yerli ve milli teknolojilerin üretilmesi gerekiyor. Artık Endüstri 4.0, yapay zeka, siber güvenlik, nesnelerin interneti, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, Blockchain, insansı robotlar, Toplum 5.0 gibi birçok konunun giderek daha fazla konuşulması gerekiyor. Bu doğrultuda çalışmalarına başlayan BİLİŞİM GRUBU; yenilikçi bilişim fikirleri üretmek, üretilen fikirleri değerlendirmek, bu fikirleri ilgili kişi ve kurumlarla paylaşmak, kamuoyu oluşturmak ve çözüm odaklı hareket etmek misyonu çerçevesinde faaliyetlerini sürdürecek.Farklı sektör ve alanlarda faaliyet gösteren kurum ve şirketlerin CIO ve BT birim yöneticilerinin bir araya geldiği BİLİŞİM GRUBU, şu anda 200’ün üzerinde üye sayısına ulaştı. Önümüzdeki yıl içinde bu sayının bini geçmesini hedefliyoruz. Kuruluş aşamasında Danışma Kurulu Kurucu Üyelerimiz 24. Dönem İzmir Milletvekili ve Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanı Rifat Sait ve BTHABER Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe bize büyük destekler verdiler ve vermeye de devam ediyorlar. Her ay düzenli toplantılar yaparak ‘çalışma grupları’ oluşturacağız. Çıkan kararları danışmanlarımız kanalıyla Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar ve kamu kurumu yetkilileriyle paylaşacağız. Sosyal sorumluluk projelerine imza atacak ve Mart 2018'de de ses getirecek bir BİLİŞİM GRUBU etkinliği yapacağız.”Etkinliğin sponsorları arasında yer alan Sonicwall Türkiye Ülke Müdürü Özben Miçooğulları, konuşmasında, şunları söyledi: “Türkiye’nin teknoloji üreten ülkeler konumuna yükselebilmesi açısından bu oluşumun faydalı olacağını düşünüyorum. Ülke olarak yerli teknolojinin üretimine herkesin destek olması gerekiyor.Biz uluslararası bir şirketiz, ama yerel unsurları da destekliyoruz. Yerel yazılım evleri ile işbirliği yapıyoruz. Onlara bölgeye açılmaları konusunda destekler veriyoruz. Siber güvenlik konusunda insanları bilinçlendirmek ve toplumsal farkındalığı artırmak için çalışmalar yapıyoruz. Bu grup ile birlikte, önümüzdeki dönemlerde daha fazla çalışmaya imza atmak istiyoruz.”
Morten – BT Eğitim Genel Müdürü Cumhur Kızıları da konuşmasında şunları kaydetti: “Bizler üst makamlara kendimizi ve yaptığımız işleri anlatamadığımız zaman gerekli destekleri görmekte zorlanıyoruz. BİLİŞİM GRUBU’nun bu eksiğimizi tamamlayacağına inanıyorum. Farklı alanlardan teknoloji liderlerinin yer aldığı bu grubun başarısı, hepimizin başarısı olacaktır.”Ruijie Türkiye ve EMEA Satış ve İş Geliştirme Direktörü Alp Tolga Kilimcigöldelioğlu da konuşmasında, “Ruijie’nin başarısının altında sektörel sorunları analiz etmesi ve bu doğrultuda çözümler geliştirmesi yatıyor.  Biz de bunu Türkiye’de uygulamaya başladık. Ruijie, EMEA bölgesinin merkezi olarak İstanbul’u seçti. Yatırımlarını da bu doğrultuda gerçekleştiriyor” dedi.
Konuşmaların ardından yapılan çekilişlerde çeşitli hediyeler verilirken, BİLİŞİM GRUBU tarafından da Kars’ta bir okula bir bilgisayar hediye edildi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics