Bilişim Dünyası 17 ARALIK 2014 / 14:41

Bilişim sektörü farklı bir noktada

Son 20 yılda teknoloji büyük bir değişim süreci yaşadı. Bu değişim hem hayatımızda hem de bilişim sektöründe ciddi değişikliklere yol açtı. Haberleşmeyi sabit telefonlar ile, yazılı iletişimi faks ile yaptığımız bir dünyadan, işimizi ve hayatımızı akıllı telefonlarla yönettiğimiz bir dünyaya dönüştük. Hem yaşantımız hem de iş yapış şekillerimiz teknolojinin gelişimi ile çok daha verimli hale geldi.


VMware Türkiye Ülke Müdürü Murat Mediçeler


Bilişim sektörü de son 20 yılda çok farklı bir noktaya geldi. Ürün tedarikçiliğinden, sistem entegratörlüğüne oradan da çözüm sağlayıcılığına bir yolculuk gerçekleşti. Bilişim bir masraf merkezi olmaktan çıkıp, birçok kurumun asli işinin bir parçası, bir ürünü haline geldi. Bu da bilişim sektöründen ve BT bölümlerinden beklentiyi büyük ölçüde arttırdı. Sektörde belirli alanlara odaklanan şirketler ön plana çıkmaya başladı. Perakende zincirleri de bilişim sektörünün önemli bir aktörü haline geldi.

Hayatı kolaylaştıran, kurumları daha atak, daha rekabetçi hale getiren firmalar gelişmeye, büyümeye devam edecek. Bulut bilişimi iyi anlayan, iyi kullanan firmalar rekabette öne çıkacak. Veri merkezlerinde yazılım ve mobilite çözümleri ağırlık kazanacak. Birçok firma bilişim altyapılarını servis olarak almaya başlayacak. Bu da servis sağlayıcı firmaların gelişimini hızlandıracak.

BThaber zoru başardı ve bir süreli yayın için 1000 sayı gibi inanılması güç bir rekora imza attı. Bilişim sektörünün bugün bulunduğu noktaya gelmesinde önemli bir rol oynadı. Hem kamuda hem de özel sektörde bilişim kültürünün yerleşmesinde belirleyici oldu. Hem dünyadaki gelişmeleri hem de bu gelişmelerin Türkiye’deki yansımalarını okuyucularıyla paylaşarak bir kılavuz görevi üstlendi. Bilişim yayıncılığında birçok ilki gerçekleştiren BThaber’in bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sektörümüzün gelişiminde yol gösterici olacaktır.

 
ETİKETLER : 1000

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics