Bilişim Dünyası 21 EKİM 2013 / 08:12

Bilişim sektörü üzerinden reformlar devam edecek

IBM Türk’ün 75. yılının da kutlandığı, ‘IBM Connected Ankara’ etkinliği, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımıyla, 8 Ekim’de düzenlendi.

‘Her Deneyim Bir Kazanım’ temalı IBM Connected 2013 Ankara etkinliği, farklı sektörlerden üst düzey yöneticileri ve IBM ekosisteminden konukları ağırladı. Etkinliğin açılış konuşmasında; IBM Türk Genel Müdürü Isabel Gomes Cagigas, “Bugün iş dünyasının kazananlarını ve kaybedenlerini belirleyecek ve rekabet avantajı sağlayacak üç temel ilke; karar mekanizmalarını ‘içgüdülere’ değil, öngörüler sunan analitiğe dayandırmak, sosyal ağların yarattığı yeni üretim hattını sahiplenmek ve kitlelere değil bireylere yönelik katma değerler yaratmaya odaklanmaktır. 102 yıldır dünyada, 75 yıldır da Türkiye’deyiz. ‘Daha Akıllı Bir Türkiye’ kurmak için çalışıyoruz” açıklamasını yaptı. IBM Sosyal İş Ağları Yöneticisi Pam Chandor da, sosyal iş ağlarının iş dünyası açısından önemi aktaran bir konuşma yaparak inovasyonu ve yatırımın geri dönüşümünü artırmasına olumlu etkilerini
dile getirdi.
Rekabet avantajı için bilgi yoğun ürünlere gidilmeli
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuşmasında 2002 yılından bu yana Türkiye’de yabancı yatırımcılar için teşvikler yapıldığından dolayı yabancı yatırımların sayısında büyük artış olduğuna değindi. Şimşek, “75 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren IBM’i, artık yabancı bir yatırımcı olarak değil, bir Türk şirketi olarak görüyoruz” dedi. Bakan Şimşek konuşmasına şöyle devam etti: “Kamu yatırım harcamalarını artırırken özel sektörün de önünü açtık. Dış ticaret hacmi arttı ve ihracatımız da çeşitlendi. 2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefimiz bulunuyor. Ar-Ge, verimlilik artışı ve inovasyonla buna ulaşacağız. Yaptığımız yatırımlarla verimliliği artırmaya çalışıyoruz. Avrupa’da kayıt dışılığı en hızlı azaltan ülkeyiz. Eğitimin kalitesini artırmak için teknolojiyi kullanmaya çalışıyoruz. Şu anda bütçeden en büyük payı eğitim alıyor. Türkiye önümüzdeki 40-50 yılın altyapısını hazırlıyor” ifadesini kullandı. Mehmet Şimşek, rekabet avantajı için bilgi yoğun ürünlere gidilmesi gerektiğinin altını çizdi ve bu konuda kat edeceğimiz daha çok yol olduğunu söyledi. Ar-Ge’yi artırdıklarını, inovasyonun önünü açtıklarını kaydeden Şimşek, “Sadece devlet değil, özel sektör de Ar-Ge yapmalı. Patent başvuruları düşük ama marka başvurularında farkındalık görülüyor. Endüstriyel tasarım başvurularında Avrupa’da 3. sıraya çıktık. Stratejik yatırımları, kurumsal altyapıyı destekliyoruz. Bilişim sektörü üzerinden gerek kamuda gerek özel sektörde reformlar yapmaya devam edeceğiz. Özel sektörün dinamizmi çok önemli” açıklamasını yaptı.

Büyük veri, bulut bilişim ve başarı öyküleri
IBM Connected Ankara’da paralel oturumlarda; büyük veri çözümleriyle karar süreçlerini güçlendirme, sanallaştırma, performans artırma açısından Flash teknolojilerinin avantajları, yeni nesil güvenlik çözümleri, bir inovasyon aracı olarak bulut bilişim, veri depolamanın kamu kurumlarına faydaları gibi konular gündeme taşınırken örnek IBM müşteri başarı öyküleri de paylaşıldı.
ETİKETLER : Sayı:942

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics