Bilişim Dünyası 17 ARALIK 2014 / 14:57

Bilişim sektöründe 20 yılda gelişen haksız rekabet

Türkiye 2008 dünya ekonomik krizi sürecinde vahşi kapitalizm uygulamaları ile daha yakın ve hızlı biçimde tanıştı. Bu vahşi kapitaliz gereği bilişim sektöründe dev firmalar pazar payını artırırken, sokak aralarındaki bilgisayarcılar, hani bizlerin “kanal” diye adlandırdığı firmalar, iş yapamıyor ve sadece teknik servis veren, kartuş dolduran ve hatta kopya yazılım “hizmetleri” sağlayan  minik birimler haline geliyor.

Çizgi Elektronik Genel Müdürü Niyazi Saral

Tüm söylemlerin aksine, bu durumun ve mevcut rekabet ortamının artık kendileri açısından bile sürdürülebilir olmadığını gördükleri halde, tüm üreticiler ve markalar büyük mağazaları ve zincir mağazaları desteklemekte ve onlara çok ciddi avantajlar vermektedir. Tablet ve dizüstü bilgisayar üreticileri, bitmiş ürün markaları, yazılım şirketleri ve diğer tüm üreticiler/markalar… Hepsi, bayilere ve diğer küçük KOBİ’lere vermedikleri kâr marjını bu şirketlere bir şekilde tanımaktadırlar. Üstüne üstlük bir de bunlara insert desteği, raf parası, pano reklâmları, duvar/cam reklâmları, yeni dükkân açılış sponsorlukları adı ile inanılmaz pazarlama destekleri verilmektedir. Aslında bu büyük mağazalar ve zincir mağaza oluşumları tamamen haksız rekabet ve kirli oyunlar içindedir.

Bilişim cihazlarının satışında son çıkan BDDK/BKM kararları gereği 9 taksit ile sınırlandırma ile 3G şirketlerine bizzat kamu haksız rekabet ortamı oluşturmuştur. Bu haksız rekabet sonucunda özellikle katma değerli hizmetlerde çıkış arayan bayi kanalı (bilişim kobileri) şirketlerden ancak çok ufak bir kısmı, o da belki de sadece Anadolu’da ayakta kaldılar. Umarım başarılı olanlar artar.

BThaber Gazetesi, tam 20 yıldır kesintisiz olarak her hafta yayınlanarak Türkiye ve dünyada örneği az görülen bir başarıya imza attı. BThaber, bu 20 yılda bazen bir STK, bazen kamunun yanında bir organizasyon ve bazen de toplumun sesi olarak son 20 yılda bilişim sektörünün gelişmesinde liderlik yaptı.

 
ETİKETLER : 1000

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics