Bilişim Dünyası 01 NİSAN 2013 / 08:11

Bilişim sektöründeki riskler sigortalanıyor

Özellikle iş hayatını tehdit eden siber suçların yarattığı risklere karşı, ABD kaynaklı sigorta şirketi AIG ve Türkiye’den Nart Sigorta ve Reasürans Brokerliği işbirliği yaparak siber riskler sigortası Cyberedge’i hizmete sundu.

Bilişim suçlarının kişi ve kurumlara verdiği ağır zararların telafisine yönelik olarak AIG tarafından geliştirilen Cyberedge, Nart Sigorta Ve Reasürans Brokerliği vasıtasıyla Türkiye’de hizmete sunuldu. Konuyla ilgili olarak Siber Riskler Sigortası adı altında düzenlenen toplantıda, Türkiye’de ve dünyada yaşanan siber suç örneklerinin neden olduğu maddi ve manevi zararlar, siber güvenlikle ilgili hukuki durum ve siber risk sigortalarının uygulama alanları hakkında bilgiler verildi. Nart Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Levent Nart’ın yaptığı konuşmayla başlayan toplantı, Linkedin Türkiye Bölge Yöneticisi Ali Rıza Babaoğlan, ELİG Ortak Avukat Bürosu Av. Gönenç Gürkaynak ve AIG Sigorta’dan Demet Öztürkcan’ın sunumlarıyla devam etti.
Siber saldırıların neden olduğu zararı da karşılıyor
Mesleki Sorumluluk Sigortası Genel Şartları kapsamında düzenlenen Cyberedge’in ABD’de uzun zamandır uygulanmakta olduğunu ve oluşturulan poliçenin Türkiye şartlarında uyarlanarak hizmete sunulduğunu belirten Demet Öztürkcan, poliçenin aktifleştirilmesi durumunda şirketin maruz kaldığı siber saldırı durumunun neden olduğu birçok zararın teminat altına alındığını söyledi. Teminatlar arasında kişisel bilgi ihlali, şirket bilgilerinin ihlali, dışkaynak kullanımından doğan zararlar, elektronik ya da fiziksel yollarla verilerin çalınması, şirket çalışanları tarafından verilerin ifşa edilmesi gibi durumların bulunduğunu söyleyen Öztürkcan, bu zararların tazmini sırasında şirketin kriz yönetimi sırasında karşılaşacağı maliyetlerin de tazminata konu edildiğinin altını çizdi.
Özellikle bilgilerin ifşa edilmesi ya da çalınması durumunda şirketlerin uğradığı itibar kaybı, bilgi işlem krizi, yönetim krizi ve hukuki danışmanlık konularında AIG’nin iş ortakları vasıtasıyla edinilecek olan danışmanlık hizmetleri ve bunların masraflarının da sigorta kapsamında olduğu belirtildi.

Siber Güvenlik Sigortası nasıl işliyor?

• Poliçe temin edildikten sonra kurum sigortanın koruma kapsamına giriyor.
• Güvenlik ihlali gerçekleştikten sonra şirket durumu sigorta şirketine bildiriyor.
• Hasar departmanı tarafından yapılan incelemeden sonra şirketler için halkla ilişkiler, BT dedektifliği ve hukuki konularda gerekli danışmanlık hizmetlerini verecek şirketler devreye sokuluyor.
• Diğer medya ve üçüncü taraflara gerekli bildirimler yapılıyor.
• Gerekli aksiyonlar uygulanıp süreç sonlandırılıp ve sigortalı şirkete bildirim yapılıyor.
ETİKETLER : Sayı:915

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics