Bilişim Dünyası 17 ARALIK 2014 / 14:39

Bilişim sektörüne yapılacak yatırımlar teşvik edilmeli

Telekomünikasyon sektörü, son 20 yılda tüm dünyada sabitten mobile, sesten veriye, çevirmeli bağlantıdan genişbanta evrilirken, elektronik cihazlar da masaüstü bilgisayarlardan akıllı telefonlara/tabletlere büyük bir hızda dönüşüme uğradı ve bu değişim günden güne devam ediyor.

Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt

Sabit ve mobil iletişim teknolojilerinin iç içe geçerek yarattığı fırsat alanları ve tüm bu olanaklara tek bir akıllı cihaz üzerinden erişme imkânı, elektronik haberleşmeyi ve özellikle mobil genişbandı günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline getirdi.

Bugün mobil iletişim teknolojileri, sadece konuşmak ve mesajlaşmak için kullanılmıyor; birey ve kurumların hayatlarını daha etkin, rekabetçi, maliyet verimli hale getirirken, ekonomide de bir çarpan etkisi oluşturuyor. Dolayısıyla mobil iletişim, günümüzde elektrik ve su gibi olmazsa olmaz bir ihtiyaç olarak kendini gösteriyor.

Bugün OECD ülke ortalamalarında, Türkiye, her 100 kişi bazında sabit genişbanda sahip olan kullanıcı sıralamasında son sırada geliyor. Ülkelerin rekabet gücü ile bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki gelişmişliği arasında doğrusal ve pozitif yönlü ilişkiyi gösteren indekste de Türkiye bilişim yatırımları ve rekabet gücü en düşük ülkeler arasında yer alıyor. Bu tabloyu değiştirmek ve hükümetimizin 2023 yılı için belirlediği hedef bilişim sektör hacmi olan 160 milyar dolarlık seviyeye gelebilmek için önümüzde zorlu bir yol bulunuyor. Bu zorlu yolu başarıyla tamamlamak, Türkiye’de, ancak bugünden atılacak vizyoner adımlarla mümkün olabilir. Bu nedenle, sektörü sadece Türkiye içinde değil, aynı zamanda diğer ülkelere hizmet verebilecek bir “bilişim üssü” olarak konumlandırmak gerekiyor. Bunun yolu da ülkemize bilişim alanında gelecek yatırımları teşvik edecek ve mevcut vergi yükünü aşamalı olarak azaltacak bir sektör politikasının uygulanmasından geçiyor.

Türkiye’de bilişim sektörünün sağlıklı gelişebilmesi için sektörel paylaşımın en üst seviyede olması önem taşıyor. Bu noktada, sektördeki gelişmelerin bağımsız bir mecra tarafından kaleme alınarak kamuoyuna yansıtılması, sektörün iç ve dış iletişiminde kritik rol oynuyor. Bu güçlü iletişim ortamı, sektörümüzün hem hızlı hem de kontrollü büyümesinde etkili oluyor. Bu anlamda, "Türkiye'nin Bilişim Sesi" olma vizyonuyla 1995’ten bu yana yayın hayatını sürdüren BThaber Gazetesi, okurlarına bilişim dünyasının en güncel haberlerini deneyimli kalemlerin elinden sunarak sektörümüzün entelektüel gelişimine önemli katkıda bulunuyor. BThaber’in bu başarı çizgisini daha uzun yıllar devam ettirmesini diliyorum.

 
ETİKETLER : 1000

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics