Bilişim Dünyası 09 ARALIK 2015 / 13:28

Bilişim ve iletişim pazarı 2016’da yüzde 2 büyüyecek

International Data Corporation (IDC) Türkiye ofisinin öngörülerine göre Türkiye BT pazarı yüzde 2 büyüme ile 25,9 milyar dolar seviyesine ulaşacak. Microsoft’un ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda dünya ve Türkiye için 2016 öngörüleri açıklanırken,  panelde de sektör liderleri öngörülerini paylaştı. Yapı Kredi Bankası Bilişim Teknolojileri ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan’ın yönettiği panelde Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, HP Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak, IBM Türkiye Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas, Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım,  SAP COO’su  Uğur Candan beklentilerini ele aldı.
 
Tahminler revize edildi
IDC Türkiye Ülke Müdürü Nevin Çizmecioğulları’nın açıkladığı IDC tahminleri, 2016 için daha önce açıklanan rakamı revize etti. 2014 ve 2015’in Türkiye için zorlu bir dönem olduğuna dikkat çeken Çizmecioğulları, şu yorumu yaptı:
 “Makroekonomik zorluklar BT harcamalarını etkiledi. Kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren şirketler büyük projelerini askıya almak durumunda kaldı ve bu durumda TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi önemli rol oynadı. BT harcamalarının ağırlıklı ithal ürünlere dayalı olması ve maliyetlerin TL bazında artmış olması kurumların bütçe yönetimini zorlaştırdı. Buradaki önemli nokta, zorluklarla uğraşmak durumunda kalan tek ülkenin Türkiye olmamasıydı. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Orta Doğu ve Afrika bölgesi de zorlu bir dönem geçirdi ve IDC 2016 yılının da zorlu geçeceğini düşünerek bu bölgedeki toplam büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. 2016 yılında bu bölgenin BT harcamalarının 260 milyar dolara ulaşması beklenmekte ve bir önceki tahmine kıyasla 10 milyar dolar değerinde aşağı yönlü revizyon dikkat çekmekte.”
 
Bulut bilişim; yeni iş fırsatları ve meslekler demek
Konuşmasında küresel bulut bilişim pazarının yıllık yüzde 30 büyüme oranı ile 2020 yılında 270 milyar dolara ulaşmasının öngörüldüğüne dikkat çeken Microsoft Genel Müdürü Murat Kansu da şu bilgileri verdi:
“Dünya çapında işsizliğin arttığı, kritik sektörlerin büyümesinin yavaşladığı bir dönemde, bulut bilişim sektörü hızla büyümekte. IDC firmasının yaptığı analize göre 2015 yılında bulut bilişimin yarattığı yeni iş imkanı sayısı 14 milyon olacak. Pazarın gelir seviyesi ise 1.1 trilyon dolara ulaşacak. Dolayısıyla, bulut bilişim ekonomilerin gelişimi açısından da muazzam fırsatlar sunuyor. Microsoft Research’ün 2026 öngörülerine de baktığımızda bulut bilişimin tetiklediği yeni ekonomik düzen, iş dünyasına yeni roller ve görevler kazandıracak. Data Mevzuat Kontrol Birimleri kurulacak, şirketlerde Etik komiteleri oluşacak ve kişisel veri yönetmelikleri artacak” dedi.
 
Mobil cihaz pazarında daralma bekleniyor
IDC’nin öngörülerine göre toplam pazarı etkileyecek en önemli trend akıllı telefon tarafında dolar bazında büyümenin yavaşlaması ile tablet PC ve diz üstü bilgisayar segmentlerinde gerçekleşen daralma. Bu kategorilerdeki yavaşlama 2016’da toplam pazarın görece daha yavaş bir büyümesine yol açacak. Özellikle akıllı telefonların ortalama birim fiyatlarındaki erozyon, satış adetlerindeki yüksek artışa rağmen gelir büyümesi anlamında istenilen büyümenin yakalanamamasına yol açacak. Geçtiğimiz senelerde özellikle tablet PC ve akıllı telefon pazarlarındaki çift haneli yüksek büyüme döneminin de sonuna geliniyor.
Kurumsal tarafta ise eğilimlerin daha farklı olması bekleniyor. Kurumsal pazar kesinlikle bir toparlanma sürecine girecek, fakat BT çözüm tedarikçilerinin büyüme hedeflerini koyarken temkinli olmalarında fayda var. Nihayetinde küresel ölçekte devam eden politik ve ekonomik belirsizlikler Türkiye pazarını da etkileyecek. O nedenle IDC, pazarın toparlanacağını öngörürken, dolar bazında büyümenin ise beklentilerin altında kalabileceği yorumunu yapıyor. 

Nesnelerin interneti öne çıkıyor
IDC Türkiye Araştırma Müdürü Melih Murat’a göre, küresel belirsizliklere rağmen kurumlar dijital dönüşüm hedefleri doğrultusunda ertelenmiş veya gecikmiş dönüşüm projelerini yeniden hayata geçirecekler. Mobilitenin yanında adı daha sıkça konuşulan nesnelerin interneti sadece teknoloji odaklı değil, iş modeli odaklı dönüşümü de tetikleyecek ve “CIO”ların rol tanımını ve BT’nin iş yapış şeklini gözle görülür şekilde değiştirecek. Melih Murat’ın verdiği bilgilere göre rekabetin gittiği yön itibariyle büyük veri artık bir zorunluluk olacak. İş birimi ile yakın çalışma ve hatta iş birimini yönlendirebilme kabiliyeti BT departmanının dijital dönüşümdeki yerini belirleyecek. 2016’da finans, perakende, üretim gibi sektörlerden dijital başarı hikayeleri duyulacak. Bu dönüşümde iş birimi ihtiyacını iyi yönetemeyen kurumlarda “Gölge BT”nin hızlı yükselişine tanık olunacak. Murat, kamu yatırımlarına ilişkin olarak ise şu bilgileri verdi:
“Seçimlerin tamamlanması ile BT anlamında beklentiler arttı. Kamu odaklı yürüyen ulusal veri merkezi ve şehir hastaneleri gibi projelerin ilerleme temposu pazarın büyüme temposuna da yansıyacak. Bu projelerin BT pazarına etkisi 2016 ve 2017 dönemlerine dağılacak. 4.5G ihalesinin tamamlanması ise yeni bir dönemin başlangıcı olacak ve bu trendin kısa vadeli etkisi telekom sektöründe altyapı yatırımlarındaki artış olacak. Bu yatırımı değere dönüştürmek için tüm BT ekosistemi genişbant internet temelli çözüm ve hizmetleri pazara sunmaya çalışacaklar. Bulut bilişim hızlı büyümeye devam ederken, 2016 yılında orta ölçekli kurumların kritik iş uygulamalarını bulut ortamlarına taşıdıklarına tanık olacağız. 2016 yılında Türkiye genel bulut pazarı yaklaşık yüzde 20 büyüyerek 80 milyon dolara ulaşacak ve platform servislerine talep daha fazla olacak.”
ETİKETLER : IDC

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics