Bilişim Dünyası 27 NİSAN 2015 / 10:39

Bilişimde en iyiler için geri sayım başladı

Türkiye bilişim sektörünün geleneksel olarak en bütünsel ve en güncel sıralaması Bilişim 500’de başvurular için son tarih 8 Mayıs. Başvuru formunu ise www.bilisim500.com adresinden indirebilirsiniz. 

Bu yıl 16’ıncı kez yapılacak olan Bilişim 500 araştırması, Türkiye söz konusu olduğunda bilişim başta olmak üzere aslında tüm sektörlerin, yurtiçi ve yurtdışı iş dünyasının izlediği bir yayın. Bu kaynak, kamunun da önemli desteğini alarak prestijini pekiştiriyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK) bu araştırmayı başından beri yakından takip ediyor ve destekliyor. Bunun yanı sıra söz konusu sıralama, kamu kurumlarının bilgi işlem daire başkanları için de önemli bir referans kaynağı olarak yerini alıyor.

Bu yılın yeniliği ‘bulut’ oldu

Bu yıl Bilişim 500’de ‘Bulut’ da sıralama başlıklarından biri olarak ‘Hizmet’ kategorisi içinde yerini aldı. Bilişim 500’de asıl temel değişikliği iki yıl önce gerçekleştirdiklerini, bu yıl ise ‘Hizmet’ kategorisine eklenen ‘Bulut’ başlığı dışında başka bir önemli değişiklik olmadığını söyleyen M2S Marketing To Sales Genel Müdürü Özlem Unan, “İki yıl önce ‘bilgi teknolojileri’ ve ‘iletişim teknolojilerini’ ayrı sıralamak ve 9 farklı kategori altında değerlendirmek gibi önemli bir yeniliği yaptık. Bu değerlendirme stratejimiz, bu yıl da devam edecek” dedi. Kategoriler bu yıl şu şekilde sıralanıyor:

• Türkiye Merkezli Üretici

• Uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin Türkiye Temsilcisi / Satıcısı

• Sistem Entegratörü

• Hizmet Sağlayıcı

• Telekom Şirketi

• Dağıtıcı

• Bayi

• Perakende Zinciri

• E-Ticaret Şirketi

Kategori bazında en iyiler 1 Temmuz’da açıklanacak

Şirketlerin 2014 yılı net satış gelirleri, Bilişim 500 sıralamasında temel kriter olmayı sürdürecek. Ancak Özlem Unan’ın da hatırlattığı gibi, net satış gelirlerini resmi belgelerle desteklemek zorunluluğu da devam ediyor. Bunun yanı sıra, hisseleri BİST’te işlem gören şirketlerin de mutlaka borsaya verdikleri bilgilere göre M2S’e bilgi vermesi gerek.

Unan’ın da belirttiği gibi, değerlendirme net satış gelirlerine bağlı bir ciro sıralaması olduğu için cirosuna göre en büyükten en küçüğe doğru bir sıralama gerçekleşecek ve böylece bilişim sektörünün en büyük 500 şirketi açıklanacak. Kategori birincileri, 1 Temmuz 2015 tarihinde, her yıl olduğu gibi düzenlenecek olan ‘İlk 500 Bilişim Şirketi’ töreninde duyurulacak. Bu değerlendirmede yer almak, bir şirket için gerek iç pazarda gerekse yurtdışı adımlarında önemli faydaları beraberinde getiriyor.

Önemli bir referans noktası

Bu avantajları Unan şöyle anlatıyor:  “Bilişim 500, Türkiye’de bilişim sektöründe yapılan ilk ve tek sıralama. Çok önemli bir referans kaynağı. Türkiye pazarında özellikle şirketlerin kendi durumları ve rakiplerinin durumlarını görmeleri açısından bulunmaz bir kaynak. Bunun yanı sıra teknoloji liderlerinin satın alma kararlarında başvurdukları bir yayın. Yayın hem Türkçe hem İngilizce hazırlanıyor. İngilizce versiyonu her yıl ticari ataşeliklere gönderiyoruz. Yurtdışından Türkiye pazarına girmek isteyenler, ürünleri için temsilci arayanlar veya Türk şirketlerini satın almak isteyenler mutlaka Bilişim 500 yayınını güncel bir bilgi kaynağı olarak kullanıyor. Elbette yurtdışı bağlantısı olan Türk şirketler de, bu yayında yer aldıklarında bunu yurtdışı ile mutlaka paylaşıyorlar. Çünkü bu onlar için önemli bir prestij. Bilişim 500 araştırması, Türk bilişim sektörünün çok önem verdiği bir yayın. Dünyada ve Türkiye’de Fortune 500, ISO 500, gibi pek çok sıralama çalışması var. Bu alanda da Bilişim 500, en eski çalışmalardan biri. Çalışmanın uzun yıllardır devam etmesi, araştırma duyulan güveninin bir göstergesi.”

 
ETİKETLER : 1019

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics