Bilişim Dünyası 29 NİSAN 2014 / 16:21

Bimsa ile Kapsch stratejik ortaklık anlaşması imzaladı

Bimsa Avusturyalı Kapsch BusinessCom ile gerçekleştirdiği stratejik işbirliğini duyurdu. 

Türkiye’de bulunan Kapsch müşterilerine birlikte hizmet vereceklerini duyuran Kapsch ve Bimsa yetkilileri artık bölge içinde stratejik ortak olduklarını açıkladılar. Bimsa ve Kapsch işbirliği çerçevesinde BT alanında geliştirilecek stratejiler; bulut bilişim, işbirliği, büyük veri, mobilizasyon ve güvenlik başlıklarında odaklanacak. Sektörde önemli iki şirket arasında imzalanan işbirliği, yeni iş fırsatları oluşturulması bağlamında da BT sektörüne ivme kazandıracak bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Kapsch BusinessCom COO’su Jochen Borenich yeni bir bölgeye pazar dinamiklerine hakim güçlü bir ortakla girmenin önemli olduğunu belirtti. Bu noktada BT anlayışlarının benzediği Bimsa ile yaratıcı çözümler geliştirmek için heyecanlı olduklarını ifade etti.

İşbirliği konuşması kapsamında 2014 iş hedeflerine değinen Bimsa Kurumsal Çözümler ve Satış Direktörü Murat Atıcı; “Müşteri ağı çok geniş olan Bimsa, küresel girişimcilere hizmet veren Kapsch ile iş birliği yaparak yeni hizmetler sunacak. Tecrübe ve farklı alanlardaki uzmanlıklarımızın birleştirerek stratejik ortaklık kuracağız. Böylece yeni iş fırsatları yaratacağız” dedi. 2014 hedeflerine de değinen Atıcı SaaS uygulamalarına; merkezi tabanlı hizmet sağlayıcı, e-arşiv, CRM, tedarik zinciri konularında yeni çözümler katacaklarını ifade etti. Bulut ve paket hizmetlerde, dış kaynak, iş sürekliliği, yönetilen hizmetler konusunda yenilikler gerçekleştireceklerini açıklayan Atıcı “SAP’ı buluta taşıyarak yeni müşterilerimize buluttan SAP sunmak istiyoruz” dedi.

Bulut pazarı çok geniş
Kapsch BusinessCom COO’su Jochen Borenich Doğu Avrupa Bölgesi BT pazarında yaptıkları bir araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi. Türkiye’nin Doğu Avrupa Bölgesi’nde doymamış pazarlar içinde 5,852 miyar avroluk hacmiyle en yüksek BT harcamalarına sahip olan ikinci ülke olduğunu ve bu potansiyelin çok değerli olduğunu ifade etti. Türkiye’nin uluslar arası bulut sağlayıcılara sıcak bakan açık görüşlü bir pazar yapısı olduğunu ortaya koyan araştırmalar ülkemizde şirketlerin yüzde 73’ünün bulut bilişim hizmeti almadığını ortaya koyuyor. Buna karşın bölgede buluta en sıcak bakan ülkeler Türkiye ve Polonya olarak sıralanıyor. Onları Avusturya takip ediyor.

Borenich Türkiye’nin büyük BT bütçesi, güvenlik ve bulut pazarının genişliği, dış kaynak kullanımının yeterince faydalanılmamasının, büyük bir potansiyel olarak değerlendirdi Borenich “Türkiye’de yapılandırılmış şirket verilerinden çok az yararlanılıyor. Bahsedilen veri büyümesi yüzde 85 değil, 25’in altında” sözleriyle şirketlerin veri büyümesinin çok düşük olduğunu, varsayılan büyümenin kullanıcılardan kaynaklandığını belirtti.

Daima bir adım ilerde
1892’de Avusturya’da kurulan Kapsch telgraf, radyo gibi altyapılardan bugün 5binden fazla çalışanıylaTürkiye de dahil olmak üzere 40’dan fazla ülkeye trafik ödeme sistemlerine, her yerden erişilebilen operasyon yönetimleri ve optimizasyon çalışmaları sunan bir noktaya geldi

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics