Bilişim Dünyası 22 MAYIS 2013 / 16:58

Bimsa, Sabancı Topluluğu şirketleri e-fatura projesini başlattı

Bimsa’nın, Sabancı Topluluğu şirketleri kapsamında hayata geçireceği  e-fatura bütünleştirme projesi Sabancı Center’da gerçekleşen kick-off toplantısı ile başlatıldı.

Bimsa’nın öncülüğünde hayata geçirilecek olan e-fatura bütünleştirme projesi kapsamında, Sabancı Topluluğu şirketlerinden Akçansa, Brisa, Çimsa, Sabancı Holding, ve Kordsa Global’in alt yapılarının tek bir merkezi yapı üzerinde birleştirilerek,  faturaların elektronik ortamda gönderilmesi, alınması ve saklanması amaçlanıyor.

Projenin hayata geçmesi ile Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan 421 no’lu tebliğ kapsamında e-fatura kullanımına geçmesi zorunlu olan şirketler, bu sisteme kayıtlı tedarikçi ve müşterileri ile e-fatura gönderebilme ve alabilme imkanını elde edecekler. Proje kapsamında yer alan şirketler, 1 Eylül 2013 tarihine kadar mali mühürlerini tedarik etmiş ve Gelirler İdaresi Başkanlığı ile entegrasyon testlerini tamamlamış olacaklar.

Bimsa bünyesinde yer alacak olan e-fatura bütünleştirme yazılımı, şirketlerin faturalama yaptığı SAP ERP sistemlerinden alınacak fatura bilgilerinin Gelir İdaresi Başkanlığı’nın istediği fatura şekline çevirilmesini sağlayacak ve Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan gelen bilgilerin de aynı şekilde uygun formata dönüştürülerek faturalama sistemine gerekli bilgilerin aktarılmasını sağlayacak. Proje kapsamı, e-fatura yazılımı ile bakanlık tarafından zorunlu tutulan arşivleme ve sorgulama işlevselliğini de içinde barındırıyor.

Bu proje sayesinde, yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi dışında, kağıt faturanın kesilmeyecek olmasından kaynaklı sağlanacak çevresel fayda, fatura gönderim ve alım sürecinde yaşanan aksaklıkların, iş gücü kaybının ve postalama maliyetlerinin ortadan kalkması gibi katkılar sağlanması hedefleniyor.
ETİKETLER : Bimsa
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN