Bilişim Dünyası 03 ARALIK 2012 / 12:14

Bir sonraki adım için ihtiyaç yazılım uygulamaları

IBM Rational Genel Müdürü Prof.Dr. Kristof Kloeckner, gerçekleştirdiğimiz söyleşide Türkiye’deki pazarla ilgili görüşlerini ve şirketlere önerilerini aktardı.

Endüstrinin karşılaştığı zorluklara karşı çözümler geliştirdiklerini söyleyen Kloeckner, Türkiye’deki iş ortaklarına gerçekleştirdiği sunumda; şirketlerin bulut, mobil, kurumların müşterilerle ilişkileri ve bunların bir araya getirilmesi gibi konularda sunacakları çözümlerin daha hızlı ve inovatif olması için bilgiler verdiğini aktardı. Şirketlerin hangi sektörde olursa olsun daha hızlı hizmet sunmak istediğini hatırlatan Kloeckner, bunun sağlanması için yazılımın nasıl yönetildiğinin önemli olduğunu vurguladı ve ekledi:
“Hangi ülkeye, hangi işe bakarsanız bakın gelişimin yazılımla sağlandığı görülüyor. Bunu gören sadece bizler değiliz. IBM olarak CEO’larla gerçekleştirdiğimiz anketlerde de bu sonuç ortaya çıkıyor. Eğer şirketler yazılımlarını daha iyi kullanılabilir hale getirebilirse çok daha başarılı olunuyor.”

“Türkiye’de tasarruf değil, yatırım önemli”
Gelişmekte olan ülkeler için araştırmalar gerçekleştirdiklerini belirten Rational Genel Müdürü, “Bu konuda iki unsur öne çıkıyor. Türkiye ve Çin gibi gelişen ülkelerde endüstriler hızla gelişiyor. Yazılım mühendisliği merkezi oluştururken, insanların daha rekabetçi olabilmek için yatırımlarını artırdığı, tasarrufa yönelmediği görülüyor. ABD’de BT bütçeleri düştü ve tasarruf çok daha önemli hale geldi. Ekonominin dışında bu gelişen ülke ekonomilerindeki şirketler küresel piyasalarda lider olmak istiyor. O halde en iyilerin neler yaptığına bakmak gerekiyor” dedi.
Gelişmekte olan ülkelerin bu süreçte nelere ihtiyaç duyduğunu özetleyen ve önerilerini belirten Prof.Dr. Kristof Kloeckner sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Türkiye’ye bakıldığında inovasyon şansı ve yetişmiş insan kaynağıyla gelişimi bekliyor. Gelişmekte olan ülkeler sadece birer araç satın almak yerine tüm uygulamaları hayata geçirebilmek gerekiyor.”
Şu anda Türkiye’deki telekom operatörleri de dahil olmak üzere birçok müşterisi bulunan IBM Rational, kamu alanında da ülkemizde iş yapmak istiyor. Jeremi Rifkin tarafından dile getirilen üçüncü endüstri devriminde, sanayi devrimini kaçıran ülkelerin nüfuslarıyla kendilerini öne çıkartabileceği bir dönemden geçiliyor. Örneğin, sadece Singapur’da tren saatlerini Twitter üzerinden yayınlayan bir girişim önemli miktarda yatırım alabiliyor.

Rational software neler yapıyor?

1981 yılında geliştirme araçlarıyla bütünleştirilen yazılımlar üreten Paul Levy ve Mike Devlin tarafından kurulan Rational, 1990’larda değişikliğe giderek Sun ve IBM Unix platformlarına uygun ürünler çıkardı. 1994 yılında Rational software adını alan şirket, 2003 yılında tamamlanan 2.1 milyar dolarlık satın almayla IBM’in oldu. IBM Rational, yazılım ve yazılım gömülü -otomobiller ya da telefonlar gibi- donanımların daha inovatif ürünlere ve hizmetlere dönüşmesi ve geliştirilmesi, maliyetlerin azaltılması, risklerin ortadan kaldırılması gibi konularda destek veriyor. Daha sonra IBM’in bünyesine kattığı Green Hat de yaratılan uygulamaları test edilebiliyor.
ETİKETLER : Sayı:898

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics