Bilişim Dünyası 28 MAYIS 2011 / 01:20

Bir yaz meyvesi: Mango

Windows Phone 7’nin yeni sürümü Mango, ceplerdeki yerini almak için geri sayıma başladı.
Microsoft’un geliştirdiği Windows Phone7 mobil işletim sisteminin “Mango” kod adlı yeni sürümü tüm dünyada gerçekleştirilen bir dizi organizasyon ile basına tanıtıldı. Yeni sürüm akıllı telefon deneyiminin iletişim, uygulama ve internet alanındaki sınırlarını zorlayacak 500’ün üzerinde yeni özellikle birlikte geliyor. Windows Phone 7 işletim sistemli akıllı telefon kullanıcılarının ücretsiz olarak cihazlarına yükleyebilecekleri yeni sürüm sonbahardan itibaren ise piyasaya sunulacak olan cihazlarda yüklü olarak gelecek. Yeni sürümün yayınlanması ve telefon güncelleme takvimi konusunda ise önümüzdeki günlerde daha detaylı bilgi verilecek.
Bir yandan anlık mesajlaşma, durum güncellemeleri, tweetler, check-in uygulaması, fotoğraf yayınlama, etiketleme gibi farklı iletişim yöntemlerine alışmaya çalışırken diğer yandan birbirine bağlı olmayan bu uygulamalarda hesapları yönetmeye çabalamak yaşanacak akıllı telefon deneyimini karmaşık bir işe dönüşebilir. Bu karmaşıklığa son vermek ve kolay bir iletişim deneyimi sunmak için geliştirilmiş olan Mango sürümü, kullanmaya ihtiyaç duyulacak bu uygulamalar yerine, bilgileri kişinin etrafında veya iletişim kurmak istediği gruplar etrafında yeniden organize ediyor.

Güçlenen ekosistem
Internet Explorer 9’u kullanmasının dışında Mango sürümü internetin gücünü, mekân bilgisi, kamera ve uygulamalara erişim gibi cihazın özel yeteneklerine bağlayarak internetin daha yerel, kullanılabilir ve ilgili olmasını sağlayacak.
Windows Phone ekosistemi, Ekim ayında Windows Phone 7’nin ilk çıkış tarihinden bu yana büyüdü. Bugün Marketplace üzerinde 17 binden fazla uygulama mevcut, ayrıca Windows Phone cihazları tüm dünyada birçok sağlayıcı tarafından sunulmaya başlandı. Tüm bunlara ilave olarak Microsoft kısa bir süre önce Nokia ile gerçekleştirdiği ortaklığı duyurdu. Yeni sürüm ayrıca Windows Phone 7 ile çalışan cihazlar sunma planlarını açıklayan Acer Inc., Fujitsu Ltd. ve ZTE Corp. ile yapılacak yeni ortaklıklarla Windows Phone ekosistemini daha da güçlendirip genişletecek. Yeni sürüm için uygulama ve oyun geliştirmek için gerekli olan araçlar  http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=77586864-ab15-40e1-bc38-713a95a56a05&displaylang=en adresinden indirilebiliyor.
ETİKETLER : Sayı:823