Bilişim Dünyası 03 MART 2014 / 08:12

Bir yılda 2.4 milyon dolarlık melek uçtu

Etohum’un bu yıl altıncısını düzenlediği Startup Turkey 30 ülkeden 700 katılımcıyla Antalya’da gerçekleştirildi. Etkinlikte düzenlenen “Melek yatırımcılık yasası bir yılda neler getirdi?” panelinde Hazine Müsteşarlığı’ndan Hakan Ertürk ve Avukat Gökhan Uğur Bağcı Bireysel Katılım Sermayesi Sistemi ile ilgili konuştu. TEPAV’dan Ussal Şahbaz’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde, melek yatırımcılık yönetmeliğinin Türkiye’ye getirdikleri paylaşıldı.
Hakan Ertürk, 249 yatırım başvurusunun 204 melek yatırımcının lisans aldığı bir yılı değerlendirirken “Her şeyden önce, bu süre içinde lisanslama özelliğini getirdik ve bu sayede profesyonelleşmeye imkan tanıdık. İkincisi, melek yatırımcılarımızın yaptıkları yatırımı vergi matrahlarından düşebilmeleri için gerekli düzenlemeleri yaptık. Son olarak da melek yatırım ağlarımızı akredite ederek ağların kurumsal bir yapı kazanmasını sağladık” dedi.
Lisans başvurularında beklentilerin çok üzerinde bir taleple karşılaştıklarını ve 2.4 milyon TL’lik yatırım hacmine ulaştıklarını belirtti. Fonların Fonu Kanunu’na da değinen Ertürk, bundan böyle girişim sermayesi fonlarına ve melek yatırımcılara fon sağlayan bir sermaye kaynağının olacağını da söyledi. BKSS Yönetmeliğine göre, tecrübeli ya da yüksek gelirli yatırımcılar en fazla 20 girişime destek verebilecekleri 5 yıl süresince lisans alabiliyor. Girişim şirketinin yarısından fazlasına ortak olması yasak olan melek yatırımcılar; kendi hisse tutarlarının yüzde 75’ini vergiden düşebiliyor ve 20bin-1 milyon TL arasındaki yatırımlar için de vergi desteği alabiliyorlar.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics