Bilişim Dünyası 27 MART 2015 / 13:29

Birçok işlemin anahtarı mobil

Defne Telekomünikasyon ile işbirliği sonucu çağrı merkezi ve IVR sistemlerini tümüyle yenileyen Kuzey Kıbrıs Turkcell, müşterilerine birçok işlemini mobil telefonları üzerinden ücretsiz yapabilme imkanı sunuyor. ‘Kuzey Kıbrıs Turkcell’in Defne Telekomünikasyon Çağrı Merkezi ve Sesli Yanıt (IVR) Platformları üzerinden verdiği müşteri hizmetlerinin 2014 yılı istatistik sonuçları açıklandı. Buna göre; 2014 yılında toplam 190 bin farklı müşteriden gelen 1 milyon 400 bin çağrıya, 3 milyon 150 bin dakikalık hizmet verildi. Defne Telekomünikasyon’un sunduğu sistemin temel hedefi müşterilerine zamandan tasarruf sağlayarak, yaşamı kolaylaştırmak. 2013 yılı başında Defne Telekomünikasyon’un çağrı merkezi ve IVR sistemleriyle tamamen yenilenen Kuzey Kıbrıs Turkcell müşteri hizmetleri, 2014 yılında ‘Mini IVR sistemi’ de eklenerek müşterilerine en çok kullanılan hizmetlere doğrudan ulaşma imkanı veriyor.

Defne Telekomünikasyon’un kurduğu sistem ile müşteri temsilcisine gerek olmadan yapılabilecek işlemler arasında Fatura ve Güncel Bakiye Bilgisi öğrenebilme, Fatura Kontrol Servis aboneliği, Limit yükseltme ve iptali, PUK bilgisi öğrenme, Heryöne, Gold ve Platinum Tarifelerde değişiklik yapabilme, Kontör Transfer, 10.000 SMS Paketi başlatabilme, Türkiye ve Dünya Paketi, Yurtdışı Roaming Paketi, Türkiye Roaming Paketi, Nar Paketi, Turist Paketi abonelikleri başlatabilme, Cepten ve Bilgisayardan İnternet Paket aboneliği ve Facebook Paketi başlatabilme yer alıyor. Ayrıca gerektiğinde Kuzey Kıbrıs Turkcell’in ihtiyaçları doğrultusunda hızlı bir şekilde yeni hizmetler eklenebiliyor.

3 farklı dilde hizmet veriliyor

Kuzey Kıbrıs Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojileri Katma Değerli Servisler ve Altyapı Yönetimi Uzmanı Umut Hocanın, “IVR sistemi ile müşterilerimiz birçok işlemini ücretsiz ve yerlerinden kalkmadan yapabiliyor. Müşterilerimiz self servis kapsamında birçok tarife, paket ve ürün satın alabiliyor veya değişiklik yapabiliyor” dedi ve ekledi: “Sistem müşteri ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş menü yapısı ile kolaylık sağlarken, Türkçe, İngilizce ve Rusça olmak üzere 3 farklı dilde hizmet veriliyor.”

Kuzey Kıbrıs Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojileri Müdürü Ali Gürler, IVR ve çağrı merkezine yönelik yatırımlarının karşılığını aldıklarını belirtirken, Defne Telekomünikasyon Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu da “Kullanıcı deneyimine önem veriyoruz ve Kuzey Kıbrıs Turkcell’de olduğu gibi gelen geri bildirimlerle ürünlerimizi pazarın koşullarına ve dinamizmine göre sürekli güncelliyoruz” dedi.