Bilişim Dünyası 17 ARALIK 2012 / 08:40

Birleştirilmiş parçalarla gelen faydalar

22-23 Kasım’da düzenlenen ‘ManageEngine User Conference İstanbul’ ile Vitel ve ManageEngine yöneticileri, sektör yetkilileri ile biraraya gelerek, BT süreçlerini iyileştirme konusunda deneyimlerini paylaştılar. Vitel Genel Müdürü Deniz Eşiyok, çok farklı sektörlerden bu çözümü kullanan müşterilerinin etkinlikte biraraya geldiğini belirterek, “Amacımız Türkiye’de ManageEngine kullanan veya kullanma ihtiyacı olan topluluğu biraraya getirmek, tecrübe paylaşımını sağlamak” dedi. Etkinlikte görüşme fırsatı bulduğumuz ManageEngine Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Sridhar Iyengar, Türkiye pazarında 5 yıldır Vitel ile yer aldıklarını ve sürekli büyümeden memnun olduklarını belirtti. Türkiye’de birçok ürüne yönelik artan ilgiye dikkat çeken Iyengar’a göre, son dönemin eğilimi ‘kendi cihazını getir’ (BYOD) ışığında mobil cihaz yönetimi ve masaüstü yönetimi. İş uygulamalarında farklı kişisel mobil cihaz kullanımının geliştiğine işaret eden Iyengar, “Sevin ya da sevmeyin, bunun karşısında duramazsınız. Ama bunlarla kurumsal ağa giriş yaptığınız zaman, kurumsal BT yönetiminin size ne kadar güvenli olduğunuzu da sorması gerek” hatırlatmasını yaptı. Buna göre, kişisel cihazda hangi uygulamalar var, burada ele alınan kurumsal veriler nerede tutulacak gibi sorulara mobil cihazda yanıt verilmeli. Bunu yapınca, o mobil cihazın bireysel bir aparat olmaktan çıkıp, kurumun cihaz ağındaki bir eleman haline gelmesi söz konusu olabiliyor. Iyengar bu yapıyı “Mobil ve bulutta bu kontrolleri hayata geçirmeniz bir gereklilik” sözleri ile özetledi.

Gündem Windows 8
ManageEngine’in 2013 yılı hedeflerinde de, Ar-Ge çalışmalarında da küresel eğilimler öne çıkıyor. Iyengar bunları mobil cihaz yönetimi ve BT servis masası olarak sıraladı. Bu ürün ve masaüstü yönetimini bütünleştirdiklerini hatırlatan Iyengar, bu kombinasyona yönelik ilginin çok olduğunu belirtti. Iyengar, kullanıcıların tercihinin de bütünleşik yapılar olduğuna işaret etti.
Iyengar, Windows 8 stratejilerini de şöyle anlattı: “Kurumsal BT bütünleştirmesi ve bunun yönetimine odaklı, çok farklı çözümlerimiz var. Küresel bir şirketiz, dünyanın her yanında iş ortaklarımız, müşterilerimiz var. Mobil cihaz yönetim uygulamamız kapsamında Windows 8’i destekleyeceğiz. Ama bu, şu an çok yeni. Hele bir ilk dalga durulsun. Ar-Ge ekibimiz yoğun Windows 8 üstüne çalışmalarını yürütüyor.”
Ürün, hizmet ve en önemlisi kültür paylaşımı

Vitel Genel Müdürü Deniz Eşiyok, kurumsal BT algısında yıllar içinde yaşanan değişimi gördüklerini belirterek, “Eskiden kurumların gerekliliğini bilmediği başlıklar, bugün otomatik olarak var. Birçok şeyin gerçek zamanlı denetim ve izleme gibi bir gereklilik olduğunu biliyorlar. Çünkü BT daha kritik hale geldi” yorumunu yaptı.
Eşiyok, ManageEngine yapısında bir araç veya yazılımla sınırlı olmayan, hazır bir kültür paylaşımını da yaptıklarını belirtti.
ETİKETLER : Sayı:900

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics