Bilişim Dünyası 14 MAYIS 2016 / 15:00

Birlikten kuvvet doğuyor

Son yıllarda hızlı değişimi ile sınır tanımayan veri merkezi alanı, bir tarafta büyük veri daha da büyürken, Dell ve EMC birleşmesi ile çok daha farklı bir boyut kazanacak.
 
2-5 Mayıs 2016 tarihlerinde Las Vegas'ta The Venetian'da düzenlenen EMC World 2016’da ana tema ‘Modernize’ oldu. 16’ıncı kez iş ortaklarını, müşterilerini, sektör temsilcilerini, 40’tan fazla ülkeden 300’ü aşkın medya çalışanı ve analisti buluşturan EMC World etkinliğinde bu yılı farklı kılan unsur, 2015 Ekim’inde açıklanan Dell birleşmesinin ardından neler olacağı, nelerin değişeceğiydi. EMC 2015 yılını ‘all-flash yılı’ ilan ederken, Dell de iki şirketin çözümlerinin uyumu ile küresel pazarda payı daha da artırmayı hedeflediğini anlattı. EMC yetkililerinin ‘en önemli EMC World’ olarak tanımladığı buluşmada, satışların yüzde 85’ini oluşturan kanal ışığında Dell işbirliğinin daha fazla satış imkanı sunacağına dikkat çekildi. Dell’in kurumsal depolama ürünleri ile portföyün gelişecek olması da fırsat noktası olarak gösterildi. Kanal programında tekilleştirme yapıldığı, gerekli onayların alınmasının ardından Şubat 2017 itibariyle de bu tek kanal yapısının hayata geçirileceği bilgisi verildi.
EMC ve Dell’den üst düzey yöneticilerin sunumları ile katılımcıları bilgilendirdiği bu dört günlük toplantıda yedi temel başlığa odaklanıldı: Depolama, bulut, veri koruma, içerik yönetimi, tümleşik altyapı, güvenlik ve büyük veri.  Ekim 2016 yılında nihai sonucun alınmasının beklendiği EMC ve Dell birleşmesi de tüm sektörde merak edilen temel süreci oluşturdu. Her iki şirketin yetkililerine göre bu birleşme, küresel BT sektöründe yaklaşık geliri 80 milyar dolara ulaşan bir yenilik merkezini hayata geçirecek. Öte yandan etkinlikte yeni EMC® Unity ailesi tamamı flash depolama, Virtustream Depolama Bulut platformu, EMC MyService360 hizmet odaklı çevrimiçi arayüz, EMC Kurumsal Kopya Veri Yönetimi (eCDM) ve ViPR Controller 3.0 da tanıtıldı.
 
Değişim rüzgârına karşı koyamazsınız
EMC Ürün ve Pazarlama Başkanı Jeremy Burton, medya ve analist toplantısında  yeni bir yatırım döngüsünün başlamak üzere olduğunu vurguladı. Geleneksel altyapıdan kopuşa işaret eden Burton’a göre, modern uygulamalar çok farklı biçimde inşa edilecek. Tüm bu değişim içinde modern veri merkezinin flash, bulut ve yazılım tanımlı olmasının önemine dikkat çeken Jeremy Burton, Dell ile birleşme kararı hakkında şu yorumları paylaştı:
“Depolama bizim için her zaman önemli bir yere sahip olacak. Dell ile birleşme ile EMC, büyük ölçekli şirketlerden KOBİ’lere, pazardaki tüm başlıklarda öne çıkmayı hedefliyor. Bu arada hep yeni uygulamalardan bahsediyoruz, ama ya eski uygulamalar ne olacak? Bu ihtiyacı bilerek, EMC de herhangi bir veri kaybı olmadan iş dünyasının eski uygulamaları emekliye ayırmasını mümkün kılan çözümler sunacak.”
 
Dijital devrimin etkileri büyüyor
Genel açılış toplantısında ise geçen yıllara kıyasla nispeten kısa bir konuşma yapan EMC Başkanı ve CEO’su Joe Tucci, onay beklediklerine, Dell ile birleşmenin, müşteri ve iş ortakları için bir bitişin değil, çok daha mükemmel bir sürecin başlangıcı olacağına yönelik inanca vurgu yaptı. ‘Neden birleşme, neden Dell ve neden şimdi?’ sorularını soran Tucci’nin bu başlıklara yanıtı kısa ve öz oldu:
“Yıllar içinde birçok şey değişti ve sanayi devrimleri bunun bir örneği. Bugün hayatımızda dijital dönüşüm var ve cihazlardan analizlere birçok başlığı kapsıyor. Dell ise bu tabloda bizim için önemli, heyecan verici bir fırsat sundu.”
 
Herkes için buluta taşınma vakti
Tucci’nin ardından sözü, Dell Başkanı ve CEO’su Michael Dell aldı. Bilgisayar işlem gücünde hızlı gelişimler Dell’in konuşmasında ana konu olurken, IoT devriminin daha çok başında olunduğuna dikkat çekti. Bu gelişimi, “Sınırsız olasılıklarla dolu bir geleceğe adım atıyoruz” sözleri ile özetleyen Dell, VR, AR gibi temel eğilimlere dikkat çekti. ‘Dell ve EMC, müşterilerini buluta taşımaya hazır’ vurgusunun öne çıktığı konuşmasında Dell, iki şirketin birbirini tamamlayan teknolojilerinin önemine, sektörde yarattığı farklılığa işaret etti. 21 başlıkta Gartner dörtlüsünde Dell ve EMC’nin başı çeker hale geldiğini belirten Dell, şöyle devam etti:
 
Herşey flash’ta buluşacak 
“Birlikte, bütünleşik portföyümüzle inovasyona daha da hız verebiliriz. İki şirketin kültürleri de birbirine çok benziyor. Bu yönüyle iyi bir çift yarattık.  Vizyonumuzun temelinde stratejik uyum var. Bu yeni şirket yapımızın ismi Dell Technologies olacak. Bu yapıda Dell, EMC, VMware, Pivotal, SecureWorks, RSA ve Virtustream yer alacak. Geldiğimiz noktada BT, teknoloji ve işlemci gücünde demokratikleşme öne çıkıyor.”
EMC Information Infrastructure CEO’su David Goulden ise konuşmasında modern iş dünyasının ihtiyaçlarına değindiği konuşmasında, çeviklik, etkinlik ve hızın önemine vurgu yaptı. Depolama noktasında çok geniş bir portföyü sunduklarının altını çizen David Goulden da 2016 yılını ‘all-flash depolama yılı’ ilan ettiklerini söyledi.
 
Sorular yanıtlarını buldukça…
 
Etkinlik açılış konuşmasının ardından, Joe Tucci ve Michael Dell basın mensupları ve analistlerin sorularını yanıtladı, depolamanın iki şirketi de farklı kılan temel alan olduğu vurgusu dile getirildi:
 
Joe Tucci: “Kanal iş ortaklarımız başarımızda büyük paya sahip ve iki şirketin kanal programları birbirine büyük ölçüde benzediği için birleştirilecek. Bu işbirliği ile küresel bazda tüm müşterileri kapsar hale geleceğiz. Böyle bir birleşme, doğru entegrasyonla daha fazla değer kazanır, buna inanıyoruz. Modern veri merkezi başlığında yazılım tabanlı ürün ve çözümler odak noktamız. EMC ve Dell, alanında yetkin iki şirket ve deneyim bütünleşecek.”
 
Michael Dell: “İki şirket de kanalda son derece deneyimli. Ortak kanal programını tüm bu yetkin iş ortaklarımızla da konuşacağız. KOBİ’ler büyüme adına küresel pazarda önemli fırsatlar sunuyor. EMC’nin organik ve inorganik büyümede inanılmaz bir stratejisi var. Biz de kendimiz için en iyi modeli benimsedik. Depolamada EMC bir dev, bu nedenle iki şirketin odaklandığı başlıklar, birbirine engel teşkil etmiyor, tersine birbirinin performansını geliştiriyor. Özel bir şirket olarak, birçok adımı biraz farklı atabilme becerisine sahibiz. Bizim için temel ölçütler pazarda pay, ürün geliştirme hattı, müşteri memnuniyeti ve çalışan tatmini. Bu işlevselliği sağlamak için tüm araçlar elimizde. Yeni satın almalar konusunda da bazı fikirlerim var, ama bunları şimdi söylemem. Toplam 3 trilyon dolarlık BT pazar büyüklüğü var ve IoT ile sektör daha da büyüyecek. EMC’yi özel bir şirket haline getirip Dell ile birleştirmek, müşteri ve İK tatmini önceliğimiz. İnovasyon EMC ve VMware içinde ilerleyecek.”
 
“Türkiye’nin yükselişi sürecek”
EMC World 2016’nın son günü TEEAM (Türkiye, Doğu Avrupa, Afrika ve Orta Doğu) bölgesi odaklı medya buluşmasında EMC EMEA Başkanı Adrian McDonald, sorularımızı yanıtladı:
“Türkiye pazarında kanal stratejisi ile en iyi yapıyı ortaya koymak, KOBİ’lere de ulaşmak istiyoruz. Türkiye bizim için özellikle son iki yıldır öne çıkan bir pazar ve bunun sonucunda İK’ya, ekosisteme, iş ortaklarına önemli yatırımlar yaptık. Türkiye’de küresel pazara kıyasla pazar payımız da ortalamanın üstünde. Bizim için kamu sektörü stratejik. Telekom, finans ve bankacılık sektörlerinde halihazırda güçlüyüz ve artık imalat sektörüne de odaklanıyor, bir taraftan iş ortağı ekosistemine yatırım yapmayı da sürdürüyoruz. Türkiye bizim için TEEAM’de 5 büyük pazardan biri ve ilk 2’ye de çıkacağına inanıyoruz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics