Bilişim Dünyası 09 OCAK 2014 / 15:08

BİST'te işlemler sonunda başladı

Borsa İstanbul'da 9 Ocak Perşembe günü, günün ilk seansında saat 10:51'de sona erdi. Günün ikinci seansında işlemlerin başlayıp başlamayacağı ise bilinmiyorken, ikinci seans saat 15:30'da tekrar başlayabildi. Daha önce de benzer teknik sorunlar yüzünden işlemlere ara verilmişti. Ancak borsa uzmanlarının da dikkat çektiği gibi, bu kadar uzun süren bir aksama ilk kez yaşandı.

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:
"Pay Piyasası 2. seansı saat 15:30'da başlayacaktır. Sürelere ilişkin bilgiler duyurunun ekindedir. Sistemde meydana gelen teknik sorun nedeniyle Varant ve Sertifikalar bu seans işleme açılmayacaktır.
Borsa İstanbul Pay Piyasası seansının 15:30'da başlatılacak olması nedeniyle, VİOP'ta işlem gören Pay Vadeli İşlem ve Pay Opsiyon sözleşmeleri saat 15:30'da yeniden işleme açılacaktır."

İlk seans çabuk bitti

Günün ilk yarısında Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada, "Borsa İstanbul'da teknik sorun devam ediyor. İkinci seansın başlama saati daha sonra duyurulacak" ifadeleri kullanılmıştı. Teknik arıza sebebiyle ilk seans erken bitirilirken, yapılan açıklamalar ikinci seansın normal saatinde başlayacağı yönündeydi. Ancak Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada, çalışmaların halen devam ettiğine işaret edildi.

Borsa İstanbul'un KAP'a yaptığı iki açıklamada, pay piyasasında alım satım sisteminde meydana gelen teknik bir nedenden dolayı işlemlere geçici olarak ara verildiği, ilk seansın erken sona erdirilmesinin ardından, ikinci seansın normal saatinde başlamasının hedeflendiğine dikkat çekilmişti. Ancak son yapılan açıklamada, Borsa İstanbul'dan çalışmaların devam edildiğine işaret edildi.

Teknik arızanın temelinde emir gönderme terminallerinde yaşanan bir sorunla emirlerin gitmemesi başrolde oldu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN