Bilişim Dünyası 17 ARALIK 2012 / 08:36

Bizcon’da hedef ERP’yi Anadolu’ya yaymak

13 yıldır hizmet veren 150 kişiden oluşan personelinin yaklaşık yüzde 30’u SAP danışmanı olan Bizcon’un Genel Müdürü Semih Gür ile 2013 hedeflerini ve Anadolu’ya yayılan SAP yazılımlarını konuştuk.
Semih Gür, Bilişim 500 Yazılım Danışmanlığı Gelirleri kategorisinde Türkiye’nin ilk 20 şirketi arasında bulunan Bizcon’un verdiği hizmetleri şöyle açıkladı: “Kurumsal yazılım alanında hizmet veren bir şirket olarak SAP teknolojileri üzerinde çalışıyoruz. SAP ile 3 kategoride iş ortaklığımız bulunuyor. Bunlardan biri olan kanal iş ortaklığı ile SAP ürünlerini belli bir müşteri segmentine satabiliyoruz. Bu alanda SAP ile en üst seviyede altın kategoride iş ortağıyız. Aynı zamanda SAP’nin servis iş ortağıyız. Bunların dışında hali hazırda SAP yazılımını kullanan müşterilerle yardım masası hizmetleri sunuyoruz. Özetle; SAP ile 3 kategoride lisans satışı, bakım destek hizmetleri ve aynı zamanda danışmanlık hizmetlerinde iş ortağıyız.
Gür’ün belirttiğine göre, temel hedeflerinden biri hem ürün düzeyinde hem de endüstri düzeyinde iş alanımızı genişletmek olan Bizcon on yediye yakın sektörde proje yapmış olmasıyla dikkat çekiyor. Gür, “Hizmet verdiğimiz sektörler arasında bizim kilit olarak gördüğümüz, çok fazla tecrübemiz olan endüstri alanları var. Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin projesinde yer aldık. Eğitim sektörü de dikkatimizi çekiyor; geçen sene Işık Vakfı Okulları ile bir proje gerçekleştirdik. Bilişim altyapısı görece zayıf olan yem sektörüyle ilgileniyoruz, Türkiye için ilginç bir sektör. Türkiye’de ilk kez belli yem alma ve üretim süreçlerinde ham madde satın alma süreçlerinde SAP kullandırmaya çalışıyoruz. Bunların dışında, yine kendine özgü süreçleri olan ilaç dağıtımı ile ilgili Bursa ve İstanbul Eczacılar Kooperatifiyle çalışmalar yapıyoruz. Eskişehir’de bulunan savunma sanayisi ile ilgili Türkiye’de ilk kez uygulanacak ürün portfolyo yönetimi ürününü pozisyonladık” sözleriyle kurumsal kaynak yazılımlarını farklı sektörlere de yayacaklarının sinyalini verdi.
Gür, “Sadece SAP yazılımları değil tüm kurumsal yazılım alanlarında Türkiye pazarının doymuş olduğunu düşünmüyorum. ERP pazarına baktığımızda özellikle Anadolu’daki küçük ve orta ölçekli işletmeler burada kurumsal yazılım altyapısı açısından iyi bir yatırım alanı vaat ediyorlar. Yine aynı şekilde SAP’nin dünyada kamu kurumlarında telekomünikasyon şirketlerinde bankalarda kullanım oranları Türkiye ile karşılaştırıldığında geride olduğumuzu görüyoruz” diyor. Gür, Bizcon’un 2013 hedeflerini ise şöyle açıkladı: “İş analitikleri gibi daha niş yeni uygulamalarda büyük şirketlerle çalışıyoruz ama ERP yazılımlarda şirketlerin küçük olmasından dolayı bağımsız henüz bakir sektörlere girmeyi hedefliyoruz. Örneğin yem sektöründe çok büyük şirketler var ama ERP yazılımını henüz kullanmaya başlıyorlar. Biz Anadolu’da yaptığımız projelerde, 2013 yılında da ERP kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:900

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics