Bilişim Dünyası 11 MART 2012 / 16:26

BKM karar noktalarında yerini aldı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), son dönemde iki önemli çalışmaya imza attı: PCI Güvenlik Standartları Konseyi’ne (PCI SSC) katıldı ve NFC Forum’un da ilk Türk üyesi oldu. Şimdi BKM’yi karşılıklı bilgi alışverişi ile zenginleşecek yoğun bir gündem bekliyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), son dönemde iki önemli çalışmaya imza attı: PCI Güvenlik Standartları Konseyi’ne (PCI SSC) katıldı ve NFC Forum’un da ilk Türk üyesi oldu. Dünya genelinde ödeme verilerinin güvenliğinin sağlanması ve iyileştirilmesi kapsamında konsey ile birlikte çalışacaklarını söyleyen BKM Genel Müdür Yardımcısı Mert Gülçür, “Konseye katılmadan önce PCI’ın gerekliliklerini Türkiye’de yerine getiren kurum BKM idi” dedi ve konsey yapısını şöyle anlattı:
“Söz konusu gereklilikler, Visa, MasterCard gibi ödeme sistemlerini oluşturan büyük oyuncuların yer aldığı konsülün oluşturduğu standartların bütünü. Hedef ise güvenlik ağırlıklı olarak standartlar oluşturmak. 2007 yılında servis sağlayıcılar, yani BKM pozisyonunda olan yapılarda da bu standartlarda sertifika sahibi olma zorunluluğu geldi. Böylece her yıl PCI standartlarından denetime tabi olduk. Bu yıl ise edindiğimiz tecrübe ışığında, sadece denetlenen ve uyumu sertifika ile saptanan bir kurum olmanın ötesinde, standartların gelişimine de yorumları ile katkıda bulunan kurum olmak istedik.”

Sistem ve iş yapış standartları
Konseyde yer almak için BKM, 2011 sonunda başvurusunu yapmış. Üyelik sürecinin hızlı sonuçlandığını söyleyen Gülçür, “BKM’nin gelişen hizmetleri ve Türkiye’nin kartlı ödeme sistemlerindeki gücü, söz konusu tüm kriterlerin ışığında BKM’nin üyeliğini uygun buldular” dedi. Gülçür, BKM’nin bu yapıdaki görev ve önceliklerini ise şöyle anlattı:
“Standartların oluşturulması ile ilgili konseyde görüşülen belli başlı gündem maddeleri var. PCI standartları da sadece bir sistemin standartları değil, aynı zamanda iş yapış biçiminin de standardı. Konseyde belli çalışma grupları oluyor. BKM’nin bu gibi konularda ciddi katkılarının olabileceğini düşünüyoruz. Temassız uygulamalar da apayrı bir konu. Bunun bir sonraki adımı mobil cüzdan ve temassız uygulamalara bankalar önemli yatırımlar yapıyor. Burada da standartların oluşturulması yine BKM’nin önceliklerinden olacak. Bilgi güvenliği de her zaman önceliğimiz. Yerinden takip ve orada sesimizi duyurmak önemli.”

NFC maceramız yeni başlıyor
Yine küresel bir yapılanma olan NFC Forum’un da Türkiye’den ilk üyesi BKM oldu. NFC dünyasında aktif olan her kurumun, forumun da üyesi olabildiğini söyleyen BKM İş Geliştirme ve Proje Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, bunu mobil operatörler, telefon üreticileri, sistem üreticileri, NFC uygulamaları kullanan ulaştırma sektörü veya bir yerel yönetimi şeklinde örnekledi. Aralık ayında yaptıkları üyelik başvurusunun ardından, Ocak ayında onayı aldıklarını belirten Cündoğlu, “Her türlü forum tartışmasına, komite değerlendirmesine katılıp görüş verebiliyoruz. Üyelik seviyemiz dolayısıyla oy kullanmıyoruz, ama gerektiği zaman bunun için de başvuracağız” dedi. Cündoğlu, bu yapıda BKM’nin önceliklerini şöyle anlattı:
“Özel olarak NFC ile sağladığımız hizmetlerimiz var. Chip&PIN bunun örneği. Tüm bilgileri yonganın içine gömdük. Bankalar da bu yongaların içindeki parametreleri yönetir duruma geldi. Bu yepyeni bir dünya. Banka ve SIM arasında bilgi alışverişleri güvenli yapılırken, BKM gibi üçüncü bir ‘güvenli hizmet sağlayıcıya’ ihtiyaç var. BKM’nin bu role soyunması, buraya sistemler kurması, bunları güvenlik sertifikasyonlarından geçirmesi ve her tarafa bu hizmeti sağlaması doğal bir süreç. Bu yönümüzle NFC Forum’da yerimizi aldık. Operatör, SIM sağlayıcı, telefon markası, banka ve bunların hepsinin çözüm sağlayıcılarının yer aldığı bir yapıda, bizde de yöntem bilgisi oluşmaya başladı.”
Bu tanım ışığında Cündoğlu, hedeflerini dengeli bir ekosistem kurmak olarak özetlerken, “Forum da genç bir yapılanma. 200 kadar üyesi var ve standartlar gelişim aşamasında” dedi. Forum içinde çeşitli başlıklarda yapılan çalışmaları takip edeceklerini vurgulayan Cündoğlu, “Mobil cüzdanı çıkartacağız ve içinde NFC olacak. Ayrıca belediyelerle ulaşım odaklı çalışıyoruz. Türkiye’de temassız bilincinin sağlanması, temassız ödemenin yaygınlaşması rollerimiz var” yorumunu yaptı. Cündoğlu son olarak “Bu konuda kampanyalarımıza ilerleyen süreçte başlayacağız. 2012’de yerelde gündemi yoğun olacak BKM, NFC Forum’da da gündemi takip edecek” dedi.

Dünyanın imrendiği örnekler

BKM Genel Müdürü Soner Canko, “Ödeme sektörünün değişik noktalarında birçok yeniliğin öncülüğünü yapmaya çalışıyoruz ve bilgi güvenliği bu yapıda çok önemli bir başlık. Kartlı ödeme sistemleri Türkiye’de çok ileri. Bu yüzden uluslararası bir yapıda yer almak önemli. Sektörün de görüşlerinin bu standartlar çerçevesinde oluşturulması gerek. Bankalarımız temassız uygulamalara da önemli yatırımlar yapıyor. Burada da standartların oluşturulması önceliklerimiz arasında” dedi.
ETİKETLER : Dosya Sayı:862

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics