Bilişim Dünyası 15 MAYIS 2017 / 11:22

Blockchain ağı git gide genişleyecek

ABank, dünyada hızla yaygınlaşmaya başlayan “Blockchain” teknolojik altyapısını kullanarak uluslararası para transferi gerçekleştiren ilk Türk bankası oldu. ABank ilgili işlemi, iştiraki olduğu Katarlı The Commercial Bank ve grup bankaları Umman Ulusal Bankası (National Bank of Oman), Birleşik Arap Bankası (United Arab Bank) ile Mısır ve Hindistan’dan bankalarla kurduğu ortaklık ile gerçekleştirdi. Banka böylece, sadece Türkiye’de değil; Orta Doğu ve Doğu Avrupa’da bu işlemi gerçekleştirdi. ABank, pilot faz olarak tanımlanan bu ilk işlemin başarıyla gerçekleştirmesinin ardından, işlem hacminin yüksek olduğu diğer ülke ve bankaları da ağa dahil edip, The Commercial Bank desteği ile Blockchain ağını genişletmeyi hedefliyor. Blockchain, temelde ‘şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri tabanı’ olarak tanımlanıyor. Böylece işlemler doğrudan alıcı ile satıcı arasında ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. ABank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner, ilk etapta işbirliği yaptıkları bankalar ile bulut tabanlı hesap defteri teknolojisi kullanan bir Blockchain ağı oluşturduklarını belirterek şu bilgileri verdi:
“Bu ağ ile, bankalar arası işlemlerde güvenlik, doğruluk ve hızı artırırken, aracı kurum gereksinimini ortadan kaldırarak, müşterilerimize daha hızlı ve maliyet avantajı yaratan hizmet sunabileceğiz. Projenin ikinci aşamasında ise ticaret finansmanı işlemleri üzerine odaklanacağız ve Blockchain teknolojisini, ödemelerin ötesinde, yasal ve ticari belgeleri içerecek şekilde genişleteceğiz. Böylece tüm ticaret finansmanı işlemleri, Blockchain ağında gerçekleştirilerek, satın alma siparişleri ve faturaların değişim süreci basitleştirilecek. Nihai olarak uzun süren uluslararası kağıt parkurlarının tamamen ortadan kaldırılmasını hedefliyoruz.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN