Bilişim Dünyası 07 MAYIS 2011 / 02:24

Bölgede ‘MN İletişim’ köprüsü

Ses çözümleri konusunda hizmet veren MN İletişim, LG-Ericsson’ın yeni oluşumu ile birlikte gelişen stratejilerini dağıtım ağı ile paylaşmak üzere Kuşadası’nda bir toplantı düzenledi. Toplantıda MN İletişim ve LG-Ericsson yetkilileri 2010 yılı sonuçlarını ve 2011 yılı hedeflerini paylaşırken, yılın başarılı çözüm ortağı bayileri ödüllendirildi. MN İletişim’in yurt çapında 110 bayisi var. MN İletişim Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ekmekçi, 81 ile servis sunabilecek bir yapı oluşturduklarını vurguladı. KOBİ ölçeğinde işletmeler olan bu bayilerin seçiminde bayi sahibinin, yani çözüm ortağının teknolojiye ilgisi birincil kriter. İkinci unsur ise kurumsal düşünmesi, müşteriye erişim konusunda günümüz stratejilerini tercih etmesi, ileriye yönelik büyüme stratejisinin olması. Ekmekçi, 2011 yılına bakışlarını ise şöyle anlattı:
“Türkiye’de donanım ve hizmetlerle, yazılım alanlarında yüzde 20’nin üzerinde büyüme beklenen bir yıl. Biz de LG-Ericsson ağ ve ses ürünleriyle pazarda daha büyük bir hacme ulaşmayı hedefliyoruz. Tümleşik çözümler yapısı, bu hedeflerimizde ön plana çıkıyor. Artık ürünler sadece ‘donanım çözümü’ değil. Mobilitenin artmasıyla cihaz ve mekan bağımsızlığı öne çıkıyor. Eğilim bu yönde.”

Bölgeye ‘MN İletişim’ köprüsü
Bu yıl, MN İletişim’in 10’uncu kuruluş yılı. Bu yılın, markalarının ‘LG-Ericsson’a dönüştüğünü, bu işbirliğinin kendilerine yeni ufuklar açtığını’ vurgulayan Ekmekçi, “Böylece Türkiye’de marka bilinirliğimizi daha üst seviyeye taşıdık” dedi ve önemli bir detaya dikkat çekti. Buna göre Ericsson Türkiye; Ortadoğu ve Asya’da 21 ülkeyi kapsayan bir merkez.
“Ericsson Türkiye ve MN İletişim işbirliği, bu ülkelerde bizim heyecanımızı artırdı” diyen Ekmekçi, bölgede yayılma stratejilerini şöyle anlattı:
“Türkiye dışında, hedef pazarlar Ürdün, Suriye, Irak gibi noktalarda yapılanma ve buralarda dağıtım ağı oluşturmayı hedefliyoruz. Bu yılki öncelikli hedeflerimizden biri bu. Kendi iş ortaklarımız arasında o ülkelerle sıkı işbirliği içinde olan, o ülkelerin dilini konuşan bayilerimiz var. Örneğin Mardin bayimiz; Suriye kökenli, günaşırı Suriye’yi ziyaret ederek iş geliştirme fırsatlarını kovalayan bir arkadaşımız. Suriye için böyle bir işbirliği ile yerel ve bölgesel çözüm getirme düşüncemiz var. Irak, özellikle doğudaki bayilerimizin sınır ticaretini geliştirdiği bir bölge. Bu bölgede, bayilerimizle iş fırsatlarını araştırıyor, bu bayilerimizle oralarda yapılanarak, yerel bayi yapısını oluşturmayı planlıyoruz.”

Türkiye’nin yorumları
yol gösteriyor
Bu iş fırsatlarını yakalamak için MN İletişim’in önceliği, ülkelerdeki fuarlara katılmak. Böylece ülkelerin farklı sektörlerinin ihtiyaçlarını görmek mümkün olacak. Ekmekçi, “LG-Ericsson bu pazarlara girmek için hem MN İletişim’in bilgisini hem de coğrafi yakınlığımızı kullanmayı tercih ediyor. LG-Ericsson’ın bölgedeki temsilcisi görevini üstleniyoruz. LG-Ericsson’ın yaklaşık 50 ülkede dağıtıcılığı var ve biz, LG-Ericsson’ın en yüksek satışa ulaştığı ilk 10 ülkeden biriyiz” dedi. Hatta Ekmekçi, birçok ürünün geliştirilmesinde Türkiye’den geri dönüşlerin önem taşıdığı bilgisini de ekledi.

Türkiye, bölgenin buluşma noktası

Japonya’daki depremin kendi üretim ve sevkıyatlara çok büyük bir etkisi olmadığını belirten LG-Ericsson EMEA Satış Ekibi Lideri Sam Dong Bae, Türkiye pazarında hedeflerini ise ‘1 numara olmak’ olarak gösterdi. “Birçok pazarın belli sınırları vardır, ama Türkiye pazarı, tüm ürün portföyümüz açısından büyümeye çok elverişli” diyen Bae, şöyle devam etti:
“Türkiye, diğer pazarlarla kıyaslandığında çok önemli bir konuma sahip. Güvenilir bir ortak. Diğer ülkelerden en önemli farkı da bu. Bu coğrafyada diğer bazı ülkelerde de iş ortaklarımız var. Ama Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarlarına da MN İletişim ile girmek istiyoruz.”
LG-Ericsson EMEA Satış Ekibi Muhasebe Müdürü Chelsea Kim’e göre ise Türkiye pazarını farklı kılan özelliği, Avrupa ve Ortadoğu arasında önemli bir köprü olması. Hedeflerini, “Türkiye’nin bölgede LG-Ericsson ürün ve çözümleri için bir merkez, bölgesel bir üs olması” şeklinde özetleyen Kim, bu hedefte MN İletişim’in rolünü de şöyle anlattı:
“Bu pazarda uzun yıllardır varız. Bölgedeki etkinliğimizi de MN İletişim ile büyüteceğiz. MN İletişim ile sadece Türkiye pazarı için değil, bölgede bizim ürün ve çözümlerimizin yayılması için de stratejik bir ortaklığımız var.”
ETİKETLER : Sayı:820
YORUMLAR
nuri vargün 23 TEMMUZ 2011 / 18:36 0 0
mn iletişime başarılar diliyorum en iyi olmayı hakediyorlar.
Aydın ALTUN 13 MAYIS 2011 / 18:30 0 0
Güzel haber...

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics