Bilişim Dünyası 14 MAYIS 2016 / 14:50

Bölgesel bilişim liderliği için Huawei desteği

Huawei, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ve GSA (Global Mobile Suppliers Association) destekleriyle Türkiye 4.5G Endüstri Zirvesi‘ni 10 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleştirdi.  Zirve’nin ana teması “4.5G ile Büyümek, BT Liderliğini Pekiştirmek" olarak açıklandı. Zirve, aralarında hükümet temsilcileri, sektör birlikleri, telekomünikasyon operatörleri, donanım sağlayıcılar, internet iş grupları, dikey endüstri temsilcileri ve diğer sektör paydaşlarının bulunduğu 300’den fazla katılımcı eşliğinde gerçekleştirildi. Bu önemli platformda, 4.5G özelinde sektörel gelişim, servis uygulamaları ve bu alandaki iş fırsatları tüm detaylarıyla ele alındı. 
Telekomünikasyon sektörünün hızlı gelişimi ve yazılım endüstrisinin de bu gelişime aynı şekilde ayak uydurmasıyla, rekabet ve sektörel dönüşümün geldiği son nokta, kişilerin ve kurumların hayatında köklü değişimlere yol açtı diyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, şunları kaydetti: "Huawei; ürünleri, sektörel çözümleri ve sahip olduğu Ar-Ge kültürüyle, geride bıraktığımız 40 gün boyunca önemli bir sınavdan başarıyla geçti. Bu başarılı yönetim süreci sonunda, Türkiye’de 4.5G kullanıcı sayısı kısa bir sürede 10 milyona yaklaştı. Bu başarı, aynı zamanda, Huawei’nin Türkiye BT pazarına gözle görülür katkısının da açık bir göstergesidir. Gelecekte endüstrinin lokomotifi genişbant internet teknolojileri olacak. Bu zirve ayrıca, 5G’nin getirilerini tartışmak bu konudaki yeni fırsatları ve gelişmeleri görmek için de önemli bir organizasyon. Türkiye’de 14’üncü yılını kutlayan Huawei’nin Orta Asya ve Kafkasya bölgesinde merkez olarak Türkiye’yi seçmesinden de memnuniyet duyuyoruz.” 
Huawei Orta Asya Bölge Başkanı Liu Hongyun ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “4.5G ağları, insanlar ve cihazları birbirine bağlarken, aynı zamanda devlet organizasyonları, iş odaklı operasyonlar ve dikey endüstrilere de önemli oranda katkı sağlayacak. Dijital dönüşüme odaklandığımız bu dönemde iletişim sektörü, telekomünikasyon operatörleri, donanım sağlayıcılar, uygulama - yazılım yöneticileri ve sistem entegratörleri, gerçek anlamda verimli bir 4.5G eko-sisteminin oluşması için, birbirlerine son derece yakın ve motive bir şekilde çalışmalı ve bölgesel BT liderliği için tüm performanslarını ortaya koymalıdırlar.”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey ise konuşmasında; “4.5G Endüstri Zirvesi, bizlere bilgi ve iletişim sektörünün değişimi noktasında önemli fırsatlar sunuyor. Bu etkinliğin öne çıkan özelliklerinden biri de farklı endüstriler arasında bilişim odaklı bir işbirliği zinciri oluşturmasıdır. Bu zirvenin Türkiye’de, Orta Asya’da ve diğer yakın lokasyonlarda 4.5G’nin gelişimi sürecinde çok önemli bir rol oynayacağına inanıyor, sektörün tüm paydaşlarıyla birlikte kısa sürede önemli bir mesafe kat edeceğini düşünüyorum. Dolayısıyla uluslararası firmalardan, Türkiye’ye yönelik teknolojik yatırımlarının daha çok yapılmasını, Türkiye’de istihdamın, yerli üretim yapan Türk firmalarının daha çok desteklenmesini bekliyoruz” dedi.
Türkiye’nin lider mobil telekomünikasyon operatörleri Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom temsilcileri de 4.5G operasyonlarını ve vizyonlarını katılımcılarla paylaştıkları birer konuşma ile zirvedeki yerlerini aldılar. Devamında ise GSA Başkan Yardımcısı Alan Hadden ve OVUM Baş Analisti Dimitris Mavrakis de 4.5G’nin global arenada gelişimi ile ilgili söz aldılar ve bu alandaki önemli başarı hikayelerini katılımcılarla paylaştılar. Zirvede ayrıca Qualcomm ve Intel sözcüleri de donanım gereksinimleri özelinde 4.5G teknolojisini değerlendirdiler. Yerel video içerik üreticisi Saran Online, oyun sektörünün önemli temsilcilerinden OYUNDER, Türkiye’nin mobil ödemeler konusunda deneyimli finans kurumlarından Yapı Kredi Bankası temsilcileri de 4.5G teknolojisinin farklı sektörlere yönelik getirilerini ve öngörülerini zirve çerçevesinde paylaştılar. 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics