Bilişim Dünyası 09 EYLÜL 2017 / 15:13

Bölgesel Fintech platformu İstanbul’da

Hem kurumsal hem bireysel tüketicilere sunulan işlemleri daha uygun ve hızlı şekilde gerçekleştiren, finans sektöründe paradigma değişimine de yol açan Fintech’ler, farklılaşan hizmet ve çözümlerinin yanında, aldıkları yatırımlarla da dikkat çekiyor. “Türkiye Fintech Ekosistemi” raporuna göre, Türkiye Fintech sektörünün, yılda ortalama yüzde 14 büyümesi öngörülüyor. Girişim sermayeleri ve melek yatırım ağları son dört yılda Türkiye’de Fintech girişimlerine toplam 53,2 milyon dolar yatırım yaptı. 

Finans dünyası ile teknolojiyi bir araya getirerek, güçlü bir ekosistem oluşturma hedefiyle yola çıkan FintechPark, KOOP ile Fintech şirketlerine, finansal kuruluşlara, perakendecilere, telekom operatörlerine, teknoloji şirketlerine ve diğer sektör oyuncularına yüksek katma değerli hizmetler verecek. Üyelerine diğer sektör katılımcılarıyla birlikte yer alabilecekleri ortak çalışma alanları ve ofis seçenekleri gibi fiziksel alanların yanında, dijital işbirliği ortamı için bir API Sandbox Platformu da sunacak olan KOOP, Fintech sektörüyle ilgili konferanslar, çalıştaylar, yuvarlak masa toplantıları ve uluslararası Fintech merkezlerine turlar düzenleyecek. Sektörle ilgili araştırmaları ve sektör raporlarını organize edip mentorluk, iş geliştirme ve yatırım danışmanlığı hizmetleri de sunulacak. KOOP LAB’da ise özel projelerin yanı sıra hızlandırma programları, uluslararası açılım ve dijital dönüşüm gibi özel paket programlara da yine kooperatif yapılarla imza atacak.

 

Diğer pazarlara da açılacağız

KOOP, finansal hizmetler ve teknoloji sektöründeki değişen anlayışa ve gereksinimlere cevap vermeyi planlıyor. KOOP’un Türkiye platformunun Eylül sonunda yapılacak tanıtımla devreye alınacağını açıklayan KOOP Program Başkanı ve FintechPark İş Geliştirme Ortağı Demet Zübeyiroğlu, “KOOP, Fintech sektöründeki oyuncular açısından birleştirici bir role sahip olacak. İletişim, bilgi, işbirliği ve geliştirme faaliyetleriyle önemli bir destek ve sinerji sağlayacağımızı düşünüyoruz. Platformun, birlikten doğacak güç ile Türkiye finans sektörünün bölgedeki konumunu güçlendirmesinin yanı sıra pazarlar arasındaki etkileşim ve işbirliğinin artırılmasında öncü rol oynamasını bekliyoruz. KOOP platformunu yaygınlaştırmayı, Doğu Avrupa, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki diğer pazarlara da açılmayı planlıyoruz. Böylece finansal araç ve hizmetler, modern ekonomi yapılarının olmadığı yerlerde tüketiciler için de erişilebilir olacak” bilgisini verdi. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics