Bilişim Dünyası 01 EKİM 2013 / 09:27

Borsada teknoloji döngüsü

Küresel ekonomik etki ve tepkilerin borsalara yansıması, teknoloji sektörü endeksinde de kaçınılmaz olarak yankı buluyor.

Borsa İstanbul (BIST), dünyada 24 borsayı işleten ABD’li NASDAQ ile ortak olur da, teknoloji endeksi beklenti yaratmaz mı? Yaratır, ağır ama emin adımlarla bir beklenti kendini gösterir. Çünkü borsa yatırımcının pek de önceliği gibi görünmüyor teknoloji sektörü. İşlem gücü itibariyle sektör şirketlerinin hisselerine kurumsal yatırımcı ve yabancı yatırımcı ilgisi de, reel sektör şirketlerine kıyasla nispeten zayıf. Bu yorumu, sermaye piyasaları analisti ve danışman Mehmet Çoban da doğruluyor.
Buna göre, borsa teknoloji endeksinde işlem görmekte olan toplam 16 şirket var. BIST’te işlem gören teknoloji sektörü şirketlerinin 6 aylık ortalama işlem hacimleri tablosundan da görülebileceği gibi, endeks hisselerinin yarısından fazlasında işlem hacmi çok düşük. “Sadece iki tanesinde iyi seviyede” yorumunu yapan Mehmet Çoban’a göre, buna bağlı olarak da yatırımcı ilgisinin çok fazla olduğu, bu sektör için pek söylenemez.

Borsa yolunda iki temel hedef
Mehmet Çoban’a göre, halka arz hedefleyen şirketlerin iki ana hedefi olduğunu söyleyebiliriz. Birincisi mevcut borçluluk seviyelerinin düşürülmesi, ikincisi ise büyümek için ihtiyaç duyulan kaynağın borçlanmadan, faizsiz ve yeni ortak alarak elde edilmesi. Çoban şu detayları paylaşıyor:
“Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 95’inin KOBİ ölçekli şirketlerden oluşması, halka arzlarda kaynak ihtiyacı bakımından bu grubun biraz daha öne çıkmasına sebep oluyor. Küresel ekonomik konjonktürdeki yoğun rekabete ayak uydurabilmek ve ayakta kalabilmek için kurumsallaşmanın yanı sıra, güçlü sermaye yapısı ve sektördeki konumunu güçlendirmenin önemini gören şirketler, oldukça düşük maliyetli olan halka arzlardan gelir elde etme hedefiyle bu adımı atıyor diyebiliriz.”
Türkiye’de bireysel ve kurumsal ürün ve çözümleriyle bilişim sektörü istikrarlı bir gelişim sergiliyor. Ama teknoloji sektörünün gerek yerel gerekse uluslararası hızlı gelişimi, BIST’de sektör endeksine aynı oranda yansımıyor. “Türkiye’de teknoloji sektörü her geçen yıl büyüse de, BIST’de işlem gören sektör şirketleri kârlılık ve ilgi anlamında bundan yeterince faydalanamıyor” yorumunu yapan Çoban, şu detayları paylaşıyor:
Endeks üç parçadan oluşuyor
“Bu kapsamda, 16 şirketten oluşan teknoloji endeksinin 2008 yılında 3,6 milyar TL olan cirosunun, 2012 yılında 6,3 milyar TL’ye yükselmesine karşılık, beş yıllık ortalama net kâr marjı sadece yüzde 4,8 seviyesinde gerçekleşti. Hatta Aselsan hariç bırakıldığında ise, ortalama net kâr marjı yüzde 2,0’a inmekte olup, şirketlerin düşük kârlılık ve temettü dağıtım politikaları, sermaye ve kâr payı yatırımcısı açısından endeks şirketlerine ilginin olmamasına sebep oluyor diyebiliriz.”
Buradan anlıyoruz ki, BIST’te daha yolumuz olduğu gibi, kaçınılmaz olarak benzer bir sabrı teknoloji sektörü hisseleri için de göstermek gerekiyor. BIST’te daha gelişkin bir teknoloji sektörü endeksi için yapılması gerekenler var, oluşturulması gereken bir yatırım ortamı, sektör şirketlerinin de halka arz öncesi ve sonrasında izlemeleri gereken yol haritaları var.
Mehmet Çoban’a göre, Aselsan hariç teknoloji endeksinin üç ana parçadan oluştuğu söylenebilir. Bunlardan ilki ithalat yoluyla getirilen teknolojik ürünlerin satışı, dağıtım ve pazarlamasını yapan şirketler. İkinci sırada yazılım şirketleri var. Üçüncü parçada ise ‘diğer’ kategorisindeki şirketler bulunuyor. Çoban’a göre, dağıtıcılık ve ithalat yoluyla getirilen ürünlerin yurtiçinde satışının şirketlere çok fazla bir katma değer sağlamaması ve kâr bırakmaması gerçeğinden yola çıkınca, şirketlerin öncelikle kârlılıklarını artırıcı hamlelerde bulunması önemli bir gereklilik halini alıyor. Mehmet Çoban’ın da dikkat çektiği gibi, kârlılığın artması da temettü dağıtımlarını gündeme getirecek bir faktör olduğu için borsa yatırımcısının ilgisine ve sektör hisselerine yatırıma da gerekçe oluşturabilecek. Hatta bu strateji, bu sektörde halka arzı düşünen şirketler için de katkı sunacak.
Dünyanın parçası olmak demek…
Halka arzı düşünmek demişken, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) halka arz seferberliği acaba bu motivasyonu nasıl etkiliyor? Çoban’ın işaret ettiği gibi, 2010 yılı sonrasında hızlandırılan halka arz seferberliği, sektör şirketlerinin bir miktar ilgisini çekti. Ama yine de, büyük bir etki yarattığı söylenemez. Çoban, “Bu kapsamda, sadece DESPC, KRONT, ERICO şirketlerinin halka arzı yapıldı” örneklerini paylaşıyor.
Durum analizi bu, ya beklentiler? Küresel bir ekonomi olmak demek, dünyanın neresinde ne şiddette bir rüzgar esiyorsa, ondan kaçınılmaz olarak etkilenmek demek. Bu noktada, genel endeks beklentileri ışığında, teknoloji sektörüne yönelik beklentilerini sorduğumuz Mehmet Çoban’ın genel tahmini, küresel likidite koşullarının yön vereceği önümüzdeki birkaç yıllık dönemde, gelişmekte olan ülke borsalarının da baskı altında kalacağı yönünde. Bu düşünceden yola çıkınca, zayıf sermaye yapısına sahip şirketlerin bu durumda daha fazla zorlanacağı öngörüsünde bulunmak da yanlış olmaz.

YASAL UYARI
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı İnterpromedya Yayıncılık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. 
ETİKETLER : Sayı:940

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics