Bilişim Dünyası 11 EYLÜL 2016 / 08:22

Boşlukları takipte tüm paydaşlar için avantaj

Geleneksel ultrasonik park sistemlerinde sensör sadece bir şeyi izleye­bilir: Bir park yeri boş mu, yoksa dolu mu? Bu yüzden yıllar boyunca otopark sistemleri, sadece park kılavuzluğu amacıyla boş park yerlerinin izlenmesi için kullanıldı. Park Assist Türkiye Yöneticisi Talih Güney Iyol’un verdiği bilgilere göre M4 akıllı sensör sisteminin bir parçası olan Park Assist kamerası ise doğrudan park alanı seviyesinde veri işleyebiliyor. Her bir sensör, bir video yönetim sistemine görüntü akışı sağlarken, aynı zamanda entegre Plaka Tanıma (LPR) sistemimize de zengin veriler sunup, aşnı zamanda doluluk durumunu izler.
Park Assist kurulumunun düzenli yapısı, estetik olduğu kadar fonksiyonel. Çift kameralı M4 akıllı sensörler, iki yönde ikişer park alanını izlemek üzere araç seyir hattının üstüne monte edilir. Bu gözlem noktası, ileri seviye izleme ve genişletilmiş görüş için kameraların otoparkı bir engelle karşılaşmadan izlemesini de sağlar. Aynı zamanda, müşterilerin kolayca yön­lendirilebilmesi için açık görüş hatları da temin eder.
Her bir sensör, çift çekirdekli işlemciyle donandığı için M4 de üstün algılama kabiliyetiyle yüksek bir performans sunar. Her bir M4’ün kendi işlemci gücüne sahip olması sayesinde sunucunun da tüm sistemin yükünü çekmesine gerek kalmaz. Bu özellik, güçlü bir işlevselliğin yanında, gerekli bulunması halinde sonradan sistemi büyütebilmek için ölçeklene­bilir kapasiteyi de kullanıcıya sağlar. Park Assist, yüzde 99 doğruluk ve sürekli doğrulama olanağı tanır.
Ultrasonik sistem yapısında sistem doğruluğunun kontrolü hem zor hem de maliyeti yüksek, buna karşılık sık sık tekrarlanması gereken bir süreç. Bunun tek yolu ise yetkili bir personelin park alanında yürüyerek, sonuçları kontrol etmesini sağlamak. Park Assist ’te ise ana sistem sürekli olarak tesisteki her bir park yerinden belli za­manlarda akıllı sensör görüntüleri alır. Her bir resimde ilgili yerin dolu mu, yoksa boş mu olduğu da üçüncü taraf izleme hizmetinin operatörleri tarafından incelenir. Operatörlerin doğruluğundan emin olmak için akışlara rastgele yerlerde test görüntüleri de yerleştirilir.
İki kere doğrulanan bu sürecin verilerini kullanan Park Assist sistemi analiz uzmanları, düzenli olarak tesis müdürüne detaylı raporlar verir. Böy­lece sistemin doğruluğu da net biçimde ispatlanmış olur.
Sistemin çalışır ve güvenilir durumda olduğunun kontrol edilmesi için hata tolerans değerleri baz alınır. M4 akıllı sensörler ve ana sistem arasındaki sürekli diyalog, beraberinde genel güvenilirliği de temin eder. Ana sunucu sürekli olarak sistemde çalışmayan akıllı sensörleri tarar ve gerektiğinde hemen sensörün değişmesi gerektiğine dair alarm verir. Sensör değiştirilene kadar çalışmayan M4’ün ethernet anahtarı üzerinden sinyal yayını ise devam eder. Değiştirme işlemi birkaç dakika sürer ve sisteme yeniden güç verildiğinde, sistem yüzde 100 olarak işlevine döner.
Bunun yanında, akıllı sensörler geçici bağlantı sorunlarını da telafi ede­bilir. Veri bağlantısı geçici olarak kesilse dahi, otonom M4’ler çalışmaya devam eder ve ana sunucu bağlantısı yeniden sağlanana kadar da tüm bilgiyi geçici belleğinde tutar. Ayrıca sensörler, saat sunucularıyla sürekli senkronize olarak, sistem ve ürettiği veriler için büyük önem taşıyan saat etiketlerinin doğru olmasını sağlar. M4 Akıllı Sensör, aynı zamanda IP64 standartlarını desteklemekle birlikte, karanlık ve ışık gerektiren ortamlar için LED panellere monte edilebilen L4 sistemi de mevcut.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics