Bilişim Dünyası 13 MART 2016 / 15:00

BT’de büyük sıçramaya hazır olun!

Depolama yapısı; mobilite ve IoT gibi unsurların etkisiyle baskı altında. Bugünün gelişen ihtiyaçları için flash’ı en doğru çözüm olarak tanımlayan EMC, 2016’yı ‘all-flash’ yılı ilan etmekle kalmadı. Performans odaklı, kurumsal seviyede, esnek, ekonomik ve paylaşılan bir kaynakla yeni bir portföy oluşturdu. 5 yıllık bir çalışmanın sonucu olan konsept, karmaşık analizi daha kolay ve ulaşılabilir hale getiriyor.

EMC, 29 Şubat’ta Londra’da Tobacco Dock’da düzenlediği basın toplantısı ile 2016 yılını ‘all-flash’ yılı ilan etti, bu isimlendirmeye yanıt olan çözümlerini de EMC Quantum Leap (Büyük Sıçrama) mottolu toplantısında tanıttı. EMC’nin beklentisi, depolamada geleneksel disk tabanlı uygulamaların geride kalması. All-flash pazarında halen yüzde 40 paya sahip olan EMC, Flash ekseninde büyüme beklentisi ve müşterilerinin veri merkezlerini modernize edebilmesi adına portföyünü de genişletti. Lansman kapsamında VMAX All Flash ve DSSD D5 ile flash portföyünü daha da genişleten EMC, VNX serisinin all-flash konfigürasyonlarını ve Xtreme IO all-flash yapısını zenginleştirdi. VMAX bu kapsamda yeniden tanımlanarak VMAX All Flash ile modern veri merkezinin flash ekseninde değerini artırmayı hedefliyor. 

Hem daha ekonomik hem de daha etkili ve hızlı

Pazardaki ilk all-flash dizilimi olan VMAX All Flash, yeni bir bakım paketi olan Xpect More ile kullanıma sunuluyor. Bu paket, flash dayanıklılık korumasında kapsamını genişletirken, ‘ömür boyu sabit fiyat’ bakım modelini de kullanıcıya sunuyor. Quantum Leap toplantısında tanıtılan bir yenilik de ‘flash depolamada önemli bir sıçrama’ olarak tanımlanan DSSD D5 oldu. BT iş yükünü hafifletmeyi ve süreçlere hız kazandırmayı amaçlayan, ‘raf ölçekli flash’ olarak BT literatürüne yeni bir kategori kazandıran DSSD D5, bütünüyle yeni bir mimariyi ortaya koyuyor ve en yoğun veri odaklı uygulamaların karmaşasına karşılık, bunların gerçek zamanlı izleme ve gerçek zamanlı analizine odaklanıyor. Veri ve kontrol yapısı böylece birbirinden ayrılırken, gerçek zamanlı analiz ve hız adına Oracle, SAS, Hadoop için de uygun olan bu yapı, uygulama dünyasındaki karmaşayı en aza indiriyor. Flash’ın diskten daha düşük bir maliyeti var ve bu yönüyle fazlasıyla ekonomik. Mekanik sürücüler geride kalırken, veri merkezini ölçeklendirmek flash ile kolay hale geliyor. Bu, ‘sektörde bağlantı bazında en esnek Flash yapı’ olarak tanımlanırken, veriyi bulutta konumlandırabilmek, genel ve özel bulut arasında kolay geçiş için bir Gateway var. Bu, aynı zamanda veri merkezi modernizasyonunda da yeni bir eğilim. 

Artan veriye uyum sağlamak gerek

Toplantıda açılış konuşmasını EMC Information Infrastructure CEO’su David Goulden yaptı. BT dünyasının, markaların ve tüketici ihtiyaçlarının tepeden tırnağa değiştiğine işaret eden David Goulden’e göre, 4. Sanayi Devrimi’nden IoT’ye, yenilikler katlanarak artıyor. Tüm bunlar da ‘artan veri’ demek. Bu gelişim ışığında, modern dünyada iş dünyası da çeviklik, etkinlik, ihtiyaçları karşılama fırsatları ve hız istiyor. “Kullanıcıların bu önceliklerine yanıt olarak, artık modern veri merkezi de flash, bulut ve yazılım tanımlı olmak zorunda” saptamasını yapan Goulden, bu yeni dünyada VMAX All-Flash, DSSD D 5 ve Xpect More üçlüsünün yatırım yapanlar için bütünsel çözüm sunacağını vurguladı. 

“Pazarda payımızı daha da artıracağız”

Depolama üzerinde baskı giderek artıyor. Goulden gibi EMC Başkanı Jeremy Burton da bu yorumu yaparken, bunu bir devrim olarak adlandırdı, ama belirtmeden geçmedi: “Tamam veri artıyor, ama eski sistemlerinizi de atamıyorsunuz. Bunun sonucunda, 10-15 yıl önce konumlanan depolama sistemleri de giderek daha karışık ve dolu hale geliyor.” Şirketlerin veriyi işlemek için belli bir zaman sınırı var. Depolama sistemleri de bu hız gerekliliğine flash yapılarla ayak uyduruyor. “Bundan 8 yıl önce melez yapıyı yarattık, şimdi ise tamamı flash olan yapıyı sunuyoruz. Donanıma kıyasla flash’ın maliyeti gittikçe düşüyor. Bu yönüyle 2016 yılı, depolamada ‘all-flash’ yılı” tespitini yineleyen Burton, yeniliklerden yana beklentisini, “Bu başlıkta çözümlerimizle pazar payımızı artıracak, VMAX ve Flash ile birkaç yıl içinde pazar payımızı yüzde 50’nin üstüne çıkartacağız” sözleri ile dile getirdi. 
ETİKETLER : 1063 tobacco dock

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics