Bilişim Dünyası 29 NİSAN 2012 / 14:24

BT’de kiralama ‘fırsat’ demek!

Grenke, her türlü BT cihazında KOBİ’lere marka ve bedel bağımsız cihaz kiralama olanağı sunuyor.

Konu BT yatırımı olduğunda, her ölçekte şirketin aklındaki temel soru kaçınılmaz olarak ödemeler olur. Toplam sahip olma maliyetini ortadan kaldıran önemli bir finansal araç olan finansal kiralama ise, yurtdışı pazarlarda sahip olduğu gücü Türkiye’de de gösterme eğiliminde. Bu konuda hizmet sunan Grenke, potansiyeli görerek Türkiye pazarında yerini aldı. Merkezi Almanya’da olan Grenke’nin 30’a yakın ülkede şubesi var. Yurtdışı operasyonlarda olduğu gibi, Türkiye’de de bayiler kanalıyla KOBİ’lere ulaşılıyor.
Bundan önce Grenke’nin Avusturya operasyonlarının başında olan Grenke Genel Müdürü Mehmet Aslan, yaptıkları çalışmayı ‘finansal kiralama başlığında operasyonel kiralama sözleşmesi yapmak’ olarak özetledi. Avrupa’da operasyonel leasing’in hızlı büyüme sergilediğini, ilginin özellikle BT ürünlerinde yoğunlaştığını belirten Aslan, “Teknoloji ürünlerinde 3 yıllık sahip olma imkanı var. Sonrasında, şirketin bu cihazı satın alması gerekmiyor. Çünkü teknoloji zaten eskimiş oluyor” açıklamasını yaptı. BT ürünü kiraladıklarını ve şirkete 3 yıl sonra satın alma hakkı olduğunu söylediklerini belirtti.

Satış ekibi bayiye detayları veriyor
Grenke, Türkiye’de KOBİ’leri hedef alıyor. Yurtdışı operasyonların aksine, Türkiye’de prosedür gereği ‘leasing’ ismi yerine ‘finansal kiralama’ ismini kullandıklarını söyleyen Aslan, “Bu da noter masrafsız, düşük dosya masrafı olan bir operasyon anlamına geliyor” dedi. Şirket operasyonel kiralama çalışmalarında bilişim bayileri üstünden çalışıyor. Satış elemanlarının bu bayilere ziyaretler düzenlediğini söyleyen Aslan, “Teknomarketler gibi bayilerin yüzlerce müşterisi vardır. Satış ekibimiz önce bu yapıyı ve avantajlarını bayiye tüm kapsamıyla anlatır. Onlar, bu yapının faydalarını anlayarak bizimle ortak çalışıyor. Biz de bu bayiler kanalıyla doğrudan müşteriye ulaşıyoruz” dedi. Grenke’nin sisteminde halen 3 bin 500 bayi kanalı var ve bunlar ağırlıklı olarak İstanbul bölgesinde. 2011 Temmuz’unda Grenke Türkiye’yi hayata geçirdiklerini belirten Aslan, şunları söyledi:
“2013 başında Anadolu yakasında bir şube açarak, Marmara bölgesine ulaşmayı, 2014 yılında Ankara, 2015 yılında da İzmir’de bayilerimizi açmayı hedefliyoruz. Türkiye pazarı, 3 yıldır Grenke’nin gündemindeydi ve potansiyele inandıkları için doğru zamanda yerlerini aldılar. Avrupa’da şirketlerin yüzde 30’u BT alanında operasyonel kiralama yöntemini uyguluyor. Türkiye’de de potansiyel büyük ve masrafların minimum olması bu yapının öne çıkmasını sağlayacak.”

36 ay makul fiyata kiralama
Grenke’nin 2012 yılı temel hedefi, tüm Türkiye’de bin sözleşmeye ulaşmak. Yıl sonuna kadar Marmara bölgesini kapsamayı hedefleyen şirket, KOBİ’leri hedefleyerek, teknomarketler gibi noktalara yapıyı anlatıyor. Aslan, bayi iletişimini ve iş süreçlerini de şöyle anlattı: “Bizimle çalışan bayilerin dönüşleri çok olumlu. Şirketlerin kredi raporlarını alıyor, bunu bayiyle paylaşıyoruz. Bayilerin performanslarını da yakından izliyoruz. Çünkü bu yapıyla önemli ciro miktarlarına ulaşıyorlar, bunu sürekli gözlemliyoruz. Bir KOBİ tekno marketten, yani bayimizden BT ürünü almak istediği zaman bayi de bizim yapımızı ve elde edeceği avantajları ona anlatıyor. Her türlü ürünü 36 ay boyunca cüzi bir rakama kiralayabileceği bilgisini KOBİ’ye veriyor. Bu yapı, toplam sahip olma maliyetini KOBİ’nin üstünden almış oluyor. Bayi, ilgilenen KOBİ’nin talebini bize iletiyor, biz de 24 saat içinde dönüş yapıyor, bayiye bilgi veriyoruz.”

Bayi avantajı ön planda

Grenke ile bir ofiste gereken tüm BT ürünlerini, yani ekrandan kopyalama cihazına, sunu cihazından tablet cihazlarına birçok şeyi kiralamak mümkün oluyor. Yazılım kiralama yapmanın ise, lisans bedeli yüzünden Türkiye’de zor olduğunu belirten Aslan, en azından şimdilik yazılım odaklı çalışmadıklarını söyledi. Aslan şöyle devam etti:
“Bazı BT şirketlerinin kendi operasyonel kiralama yapıları var, büyük miktarlarda sözleşme yapıyor, finansal kiralamada kendi ürünlerinin ağırlıklı olmasını talep edebiliyorlar. Ama biz marka bağımlı değiliz ve banka bağımsızız. Bu da, bizi ihtiyaçları en avantajlı şartlarda karşılama imkanını sunuyor. Bayiye giden KOBİ için biz uzun vadeli ‘kiralama noktası’ olarak görev yapıyoruz ve KOBİ dilediği markayı tercih edebiliyor. Diğer leasing şirketlerine kıyasla avantajımız da bayi üstünden çalışmamız. Büyük meblağlı sözleşmeler yapan, alt limiti yüksek olan leasing şirketlerinde birkaç bin dolar dosya masrafı olurken, bizde tek seferlik cüzi bir ödeme var ve her sözleşmede bunu tekrar ödemek de gerekmiyor.”
ETİKETLER : Sayı:869

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics