Bilişim Dünyası 09 ARALIK 2015 / 12:10

BT’nin patronu artık Y kuşağı

‘Millennials’ denilen Y Kuşağı, yani şu anda 18 ve 34 yaşları arasında olan kişiler teknolojinin bugününün ve geleceğinin şekillenmesi üzerinde belirgin bir etkiye sahip. Citrix’e göre bir şirket için BT kararlarını verirken Y kuşağının etkisini göz önüne almak artık her zamankinden daha önemli. Yani Y Kuşağı yaygınlaşarak tamamen hakim nesil haline geldi ve BT stratejilerinin belirlenmesi üzerinde giderek artan bir etkiye sahip. Citrix’e göre; Y Kuşağının taleplerini önceliklendirecek ve ihtiyaçlarını karşılayacak BT stratejilerini göz önüne almak gerek: 

BYOD (Kendi Cihazını Getir): BYOD tüm BT organizasyonlarının bir parçası. Y kuşağı çalışanları kendi kişisel uygulamaları da dahil olmak üzere, kendi cihazlarını kendi istedikleri şekilde kullanmak istiyor. Artık çalışanların kendi cihazlarını kullanmalarına izin vermek herhangi bir şeyi kaybettiğiniz ya da hiçbir kontrole sahip olmayacağınız anlamına gelmez. BT departmanının, kişisel bilgisayarlar, MAC ve tabletlerden güvenli erişim yapılabilmesi için XenDesktop gibi Sanal Masaüstü çözümleri sağlaması mümkün.

Mobil Uygulama Yönetimi (MAM): Akıllı telefonlar için, XenMobile gibi MAM çözümleri ile yalnızca kişisel akıllı telefonlardaki şirket uygulamalarını ve verilerini yönetebilirsiniz. Yani bir cihazın kaybolması ya da bir çalışanın işten ayrılması durumunda sadece bu cihaz üzerinde bulunan şirket verileri silinebilir, kişisel fotoğraflar gibi detaylar değil.

Her Yerden Çalışın: Y kuşağı, bir kafeden, evden, seyahatteyken ya da başka herhangi bir yerden, yani her yerden çalışma opsiyonları olsun ister. Bunun için de doğru BT araçlarının temin edilmesi gerekir. Yani gerekli tüm uygulamalar ve veriler kullanılabilir olmalı, ancak veri kaybı tehlikesi olmamalı.

Kullanıcı Deneyimi ve Gölge BT: BT yalnızca güvenlik gereksinimlerini karşılayan, ama kullanıcı deneyimini göz ardı eden uygulamalar ve hizmetler sunduğunda, Y nesli de kendi yolunu bulmayı tercih edebiliyor. Bu aynı zamanda "Gölge BT" demek ve ilk akla gelen örneği de çalışanların şirket belgelerini kaydetmek ve paylaşmak için kişisel Dropbox hesaplarını kullanmaları. Citrix Sharefile ise çalışanlara istedikleri işlevselliği ve kullanıcı deneyimini sağlarken, BT departmanının fikri mülkiyet haklarını korumak için gereken kontrolü elinde tutmasına izin verebilir.

Geleceğin İşyeri: Ofisleri daha akıllı ve verimli hale getirmek için ışıklandırmalar ve IoT kullanılıyor. Geleneksel anlamda dar alanlar boğucu olabiliyor, ancak havalı yeni bir ofis, işe gelmeyi eğlenceli hale getirebiliyor ve alanında en iyileri işe almanıza ve devamlılıklarını sağlamanıza yardımcı olabiliyor.
ETİKETLER : Citrix