Bilişim Dünyası 26 ŞUBAT 2012 / 17:15

BT bölgedeki yatırımlarını ikiye katlıyor

Bilişim altyapıları konusunda çok uluslu şirketlere destek veren British Telecom’un odağında özellikle Türkiye var.

Küresel anlamda çok uluslu ve gelişime açık şirketlere bilişim altyapısı desteği veren British Telecom (BT), başında Türkiye’nin olduğu, Ortadoğu ve Afrika’yı içine MEA bölgesindeki yatırımlarını artırma kararı aldı. Bu kararını duyurmak amacıyla 16 Şubat’ta İstanbul’da düzenlediği basın toplantısı, şirketin üst düzey ve bölge yöneticilerinin katılımıysa gerçekleşti. BT CEO’su Jeff Kelly ile beraber Türkiye ve Doğu Akdeniz Genel Müdürü Mehmet Başer’in bulunduğu toplantıda, genel olarak dünya pazarı, bölgenin durumu, potansiyeli ve BT’nin bölgedeki hedeflerine ilişkin sunumlar yapıldı. Mehmet Başer, yaptığı konuşmada, “Türkiye’de bir değer ortaya koyan çok uluslu şirketlere ve dünya pazarlarına gösterdikleri faaliyetleri artırmayı hedefleyen yerel şirketlere dünyanın her yerinde; güvenilir, sürekli ve kaliteli teknoloji ve hizmetler götürüyoruz” dedi.
Toplantıda başka dikkat çekici bilgiler aktarıldı. Türkiye, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin küresel ekonomik büyümenin odak noktası olduğu hatırlatılırken, bölgedeki potansiyel pazarın değerinin toplam 6,4 milyar dolar olduğu vurgulandı.

“Türkiye’nin yeri ayrı”
Basın toplantısının ardından görüşme fırsatı bulduğumuz BT EMEA ve Latin Amerika Başkanı Luis Álvarez Satorre ve EMEA Başkanı Olivier Campenon da Türkiye’nin British Telecom tarafından ayrı bir noktada konumlandırıldığını belirttiler. Avrupa, Asya ve Ortadoğu arasında önemli bir ticari köprü olduğunu söyleyen Campenon, bu yüzden ‘MEA bölgesi ve Türkiye’ şeklinde bir tanımlama yaptıklarını, Türkiye’ye, büyüme potansiyeli ve hızı nedeniyle her zaman daha önemli gördüklerini söyledi ve ekledi: “Türkiye’de genç bir nüfus var ve her zaman daha iyisini istiyor. Bu da Türkiye’yi pazar olarak güçlü hale getiriyor.” Yatırımcıları bölgesel ve küresel olarak taşıdıklarını belirten Campenon, Türkiye’de finans ve telekom sektöründe çok büyük isimlerle çalıştıklarını belirtti.
British Telecom’un yatırım stratejilerine yönelik soruya, “Yatırımlarımızı 3 gruba ayırıyoruz. İlk sırada insan kaynağı geliyor. Ardından altyapı yatırımları, son olarak da ürün ve servisler geliyor” şeklinde cevap veren Luis Álvarez Satorre, bu yatırımları önümüzdeki 18 ay içerisinde iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Satorre BT’nin yatırımlarındaki bu artışın, küresel şirketlerin bu potansiyeli yüksek pazara girebilmesinin önünü açacağını belirten Satorre, bunun aynı zamanda bölgedeki şirketlerin büyümesine ve dünyaya açılmasına da katkı sağlayacağını kaydetti.
ETİKETLER : Sayı:860

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics