Bilişim Dünyası 22 ARALIK 2014 / 13:13

BT destekleri, sahiplerini bulacak

İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) 2014 yılı destek programları olan ve Haziran ayında teklif çağrısını ilan ettiği Sanayi Bölgelerini Geliştirme Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı ile Bilgi Toplumuna Dönüşüm ve Bilgi İletişim Teknolojileri Mali Destek Programı’nın değerlendirme sonuçları açıklandı.

Başvuru süresi 19 Eylül’de tamamlanan her iki programa toplam 90 başvuru yapıldı. Bu başvurulardan 75’i Bilgi Toplumuna Dönüşüm ve Bilgi İletişim Teknolojileri Mali Destek Programı, 15’i ise Sanayi Bölgelerini Geliştirme Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kategorisinde gerçekleşti. Sanayi Bölgelerini Geliştirme Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programında Organize Sanayi Bölgeleri ve Serbest Bölgelerden toplam 10, Küçük Sanayi Sitelerinden toplam 5 başvuru alındı. Bilgi Toplumuna Dönüşüm ve Bilgi İletişim Teknolojileri Mali Destek Programı kapsamında ise kar amacı güden bileşeninden 30, kar amacı gütmeyen bileşeninden 45 başvuru alındı.

Ek kaynak aktarımı yapıldı

Yapılan değerlendirmeler ve Yönetim Kurulu onayının ardından Sanayi Bölgelerini Geliştirme Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında 11 proje başarılı bulundu. Başarılı projelerin 9’u Organize Sanayi Bölgesi, 1’i Serbest Bölge, 1’i ise Küçük Sanayi Sitesi oldu. Organize Sanayi Bölgeleri tarafından sunulan projelerin tamamının değerlendirme neticesinde başarılı olması nedeniyle ek kaynak aktarımı yapılarak tüm projelerin desteklenmesine ve bu çerçevede başarılı projelere OSB bileşeninde 14.872.486,71 TL'nin, KSS bileşeninde ise 404.790,61 TL'nin tahsis edilmesine karar verildi.

Bilgi Toplumuna Dönüşüm ve Bilgi İletişim Teknolojileri Mali Destek Programında ise ‘kâr amacı güden’ bileşeninde 11, kâr amacı gütmeyen bileşeninde 24 proje asil başarılı projeler listesinde yer aldı. ‘Kâr amacı gütmeyen’ bileşeninde yer alan başarılı projelere 12.992.857,66 TL’nin, ‘kâr amacı güden’ bileşeninde yer alan başarılı projelere ise 2.007.142,34 TL'nin, toplamda 15 milyon TL’nin her iki bileşenin başarılı projelerine tahsis edilmesine karar verildi.

Sözleşmeler imzalanacak

İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toprak, projelerin eş finansmanları dikkate alındığında, Sanayi Bölgelerini Geliştirme Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programının tamamlanmasıyla toplam 33.008.056,11 TL’nin, Bilgi Toplumuna Dönüşüm ve Bilgi İletişim Teknolojileri Mali Destek Programının tamamlanmasıyla ise 21.140.896,34 TL’nin İzmir ekonomisine girdi olmasının beklendiğini belirtti. Toprak, İZKA ile başarılı projelerin başvuru sahipleri arasında mali desteğe yönelik imzalanacak sözleşmelerin, Ocak ayının ilk yarısı itibari ile tamamlanmasının planlandığını vurguladı.

 
ETİKETLER : 1001