Bilişim Dünyası 09 NİSAN 2017 / 05:45

BT distribütörlerinin Şubat cirosu 215 milyon dolar

*Erol Kuseyri
 
TÜBİSAD’ın öncülüğünde oluşturulan BT distribütörlerinin kanala sattığı ürünler baz alınarak hazırlanan “CONTEXT Türkiye Distribütör Paneli” raporuna göre 2017 Şubat ayında 215 milyon dolarlık ciro elde edildi. 2016 Şubat ayında bu ciro 248 milyon dolar idi. Yıldan yıla karşılaştırıldığında BT distribütörleri kurların da etkisi ile yüzde 13,2’lik bir daralma ile 2017 Şubat ayını kapatmış oldu. 
 
Aylar bazında USD cirosal dağılım (KDV hariç)
 
CONTEXT küresel BT pazar verileri 
CONTEXT’in dünya genelinde topladığı distribütör panellerindeki verilere bakılarak ve Euro baz alınarak oluşturulan Top10 ülke sıralamasında Türkiye 202,6 milyon Euro ile 9. sırada yer alıyor. Yıldan yıla şubat ayı karşılaştırması yapıldığında birçok ülkede BT pazarının pozitif yönde değiştiğini görüyoruz. 2017 Şubat ayında panele üye olan tüm distribütörlerin toplam cirolarının 5.3 milyar Euro seviyesine geldiğini ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,4 artış ile kapattıklarını görüyoruz.
 
CONTEXT Paneline üye olan distribütörlerin yaptığı satışlar
 
Cirosal büyüklüklerine göre ilk 15 kategori.. 
BT distribütörlerinin ilk 15 kategorisi incelendiğinde en yüksek ciroyu yapan ilk 5 kategorileri Dizüstü Bilgisayarlar, Akıllı Telefonlar, Masaüstü PC’ler, Disk Arrays ve Toner’ler olarak sıralandı.
 
Sıralamada görünen “Diğer” kategorisi çoğunlukla BT dışı kategorilerini kapsamaktadır. “Diğer” kategorisi birçok kategorinin birleşmesinden de oluşabilir. Örnek: Drone veya Küçük Ev Aletleri gibi BT dışı ürünleri gösterebilir.
 
2017 Şubat ayında 15 kategorinin toplam ciroya oranı yüzde 78,5 olarak gerçekleşti. Bu kategoriler 2,5 milyon dolar ve üzeri ciroları kapsamaktadır.

Büyüme ivmesi yakalayan kategoriler …
Cirosal anlamda büyümeler incelendiğinde özellikle PC bileşenlerini oluşturan kategorilerde (Oyun Aksesuarları, Web Kamera, Fare, Hopörler, Klavye gibi) ciddi büyümelerin gerçekleştiği görülmektedir. Muhtemel oyun sektöründeki dünya eğilimlerinin etkisi olduğunu düşünüyoruz. CONTEXT’in Küresel Oyun Raporu incelendiğinde oyun amaçlı dizüstü bilgisayarlar ile ciddi PC aksesuar satışının da olduğu bilinmektedir.
 
Kurumsal kategorilerdeki büyümelerin etkisi ise proje bazlı olduğunu söyleyebiliriz.
 
Büyüme sağlayan kategoriler
 
Yapılan ciroların kanal bazında dağılımları…
Distribütörlerin kanala yapılan satışları incelendiğinde “SMB” olarak adlandırdığımız ve Türkiye’de ara toptan kanalının da içinde yer aldığı “Küçük ve Orta Ölçekli Bayiler” grubuna yapılan satışlarda ciddi artışlar gözlemlenmiştir. Bu durum bir anlamda, daralan ve zorlaşan piyasa koşullarında üreticilerin daha çok yaygın kanala yöneldiğini göstermektedir. Özellikle distribütörlerin B2B sitelerindeki vade farksız satışlar ve bayi odaklı ürün tedariğinin etkisi olduğu da söylenebilir.
 
CONTEXT Panel raporlarındaki kanal dağılımı
 
 
*CONTEXT Türkiye Yöneticisi

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics