Bilişim Dünyası 07 HAZİRAN 2013 / 14:36

BT her şirket için fayda

Türkiye’nin önde gelen bilgi teknolojileri yöneticileri (CIO), Türkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen ve SAP Türkiye’nin sponsor olduğu “CIO Vizyon” Toplantısı’nda buluştu. CIO Vizyon toplantılarının ilki SAP’nin sponsorluğunda Sait Halim Paşa Yalısı’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin birçok köklü şirketinin bilgi işlem yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, şirketlerdeki BT yönetimi konusunda gerçekleşen yakın dönemli gelişmeler tartışıldı.

Tiryaki Agro Gıda CIO’su Köksal Küçükada’nın moderatörlüğünde Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şube Başkanı Ahmet Tosunoğlu, Gartner Yönetici Ortağı Halil Aksu, Kibar Holding CIO’su Mustafa Küsem, SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin’in birer konuşma yaptığı ve tüm katılımcıların düşüncelerini paylaştığı toplantıda “IT Departmanlarının Organizasyondaki Yeri”, “IT’nin Geleceği” ve “Inovasyon Her Yerde” gibi konu başlıkları ele alındı.

Günümüzde CIO’ların sadece BT departmanlarını yöneten yöneticiler değil teknolojiyi iş dünyası hedefleri ile buluşturan ve iş dünyasını yönlendiren yöneticiler haline dönüştüğü belirtilirken, CIO’ların bu yönde yeteneklerini geliştirmeleri gerektiği tartışıldı.

Toplantıda konuşan Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şube Başkanı Ahmet Tosunoğlu, yaşanan siber savaşların bundan sonra IT sektörünü ve IT yöneticilerini daha fazla meşgul edeceğini söyledi. Tosunoğlu konuşmasında, bilişim dünyasında yaşanan siber savaşların miktarının ve şiddetinin artacağını, bu nedenle sektörün bundan sonra kendisini konumlarken güvenlik konusunu daha fazla dikkate alacağını belirtti.

SAP Genel Müdürü Zeynep Keskin de tasarım odaklı düşünce (design thinking) sisteminin şirketlere getireceği sıradışı faydalara değindi. Kurumların sayısallaşmasının önemine değinen Gartner Yönetici Ortağı Halil Aksu ise, BT departmanlarının kurumlarda çok para harcayan, çok kaynak tüketen bölümler olarak algılandığını belirtti ve kurumların sayısallaştırılmasına liderlik yapmanın önemine değindi.