Bilişim Dünyası 10 MART 2014 / 08:14

BT hizmetleri inovasyon için dönüşüyor

Baştan uca sunulan destekler ve şirketlerin buluta geçişi inovatif gelişmelerin önünü açıyor.

Michael Dell’in Dell hisselerini alarak şirketi yeniden yapılandırma süreci tüm hızıyla devam ediyor. Bir donanım şirketinden –yaptığı satın almalarla- baştan uca çözüm sunan bir yapıya kavuşmak için çalışmalarını sürdüren Dell, satış sonrası destek konusundaki hizmetlerini de geliştiriyor.
Dell Bilgi Teknolojileri ve Hizmetler Satış Direktörü Ben Martin ile şirketin ProSupport desteği hakkında konuştuk. Doğrudan müşteriler ve Dell hizmetleri arasında köprü oluşturan Martin, Türkiye için üst seviye servis desteği verdiklerini belirterek sözlerine başladı. Türkiye’deki müşterilerin Dell ProSupport konusunda oldukça istekli olduğunan değinen Martin, ülke piyasasının hızla büyüdüğünü bununla birlikte teknolojik altyapıların da karmaşıklaştığı için böyle bir desteğe ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Dell olarak sundukları her 10 hizmetin 8’inde ProSupport desteği de verdiklerini ifade eden Martin, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Müşterilerin sürekli karmaşası artan BT altyapısında yaşanan en ufak bir kesinti bile büyük sorunlara yol açabiliyor. Araştırmalara göre BT bütçelerinin yüzde 80’i sadece bakım ve sürdürülebilirlik için harcanıyor. Bu sebeple inovasyona neredeyse hiçbir şey kalmadığı görülüyor. İşte verdiğimiz destekle harcanan enerjinin bu karmaşık yapılarda heba olmasının önüne geçmek istiyoruz.”
Martin, sundukları destek hizmetinin hedeflerini şu üç maddede açıkladı:
• Bakım maliyetlerinin düşmesi,
• İş yükünün kullanılabilir olması,
• Müşterilerin bakım için daha az zaman harcaması.
Türkiye ile dünyadaki ihtiyaçların benzer olduğunu aktaran Martin, “Türkiye’deki bazı büyük bankalar, telekom operatörleri, internet üzerinden yayın sağlayan şirketlerin çok karmaşık ve oldukça bütünleşik yapıları bulunuyor. Bu şirketler her an her yerde hizmet sürekliliğini sağlamak durumunda. Bu durum BT departmanlarının teknolojiden yeterince yararlanmak yerine, sistemi ayakta tutma göreviyle kısıtlanmasına sebep oluyor. Bu durum tüm ülkelerde benzer sorunlara sebep oluyor” dedi.
Bulutta da hedef inovasyon
Dell’in sunduğu gibi bir destek, kurumların hem yazılım hem de donanım konusunda yaşadığı sorunların üstesinden gelmesine yardımcı oluyor. BT hizmetleri genel buluta taşındıkça da benzer eğilim sürecek ve şirket içerisindeki BT yöneticileri inovasyon için hem kaynak hem de zaman ayırma fırsatı bulacak. IDC’nin 2013 yılı sonlarına doğru hazırladığı rapora göre, bulut bilişimdeki ilk dalga daha çok tasarruf üzerineydi. Önümüzdeki yıllarda ise tasarruftan ziyade inovasyon konusundaki ihtiyaçlar için bulut bilişim hizmetleri tercih edilecek. Bulut sağlayıcılar arasındaki rekabet, katma değerli çözümler sunulmasının önünü açacak.
2013 yılı sonunda genel bulut hizmetleri için harcanan para 47.4 milyar dolarken bu rakamın 2017 yılında 107 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bulut uyumu sayesinde hem kurumlar hem de hizmet sağlayıcıların kazanacağı bir döneme girileceği öngörülüyor.
ETİKETLER : Sayı:962

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics